PCR test pre deti pred letným pobytovým táborom hradí VšZP dvakrát mesačne

Group of kids walk over big log in the forest
Foto: Getty Images

Podmienkou nástupu detí do letného tábora je tento rok aj negatívny PCR test. Rodičia ich budú môcť na otestovanie prihlásiť štandardnou formou cez oficiálnu stránku www.korona.gov.sk. Nárok na dva bezplatné testy za mesiac plne hradené Všeobecnou zdravotnou poisťovňou sa podľa platnej legislatívy týka detí od desať rokov.  

Pri nástupe do tábora musia všetci účastníci, teda deti aj osoby, ktoré zabezpečujú ich priebeh, mať negatívny výsledok PCR testu na COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín od doručenia výsledku. Povinnosť predložiť negatívny výsledok PCR testu na COVID-19 neplatí pre deti do 10 rokov, zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19. Zároveň sa deti od 12 rokov už môžu aj očkovať proti ochoreniu COVID- 19.

Pri vypĺňané žiadosti cez webovú stránku www.korona.gov.sk je potrebné zadať dátum nástupu do tábora. Následne je deťom na otestovanie pridelené najbližšie miesto k ich bydlisku. Pozvanie na testovanie by malo byť zaslané tri dni pred začiatkom pobytu, aby deti boli otestované včas a mali výsledky testov v rukách pri nástupe do tábora.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v minulom roku uhradila svojim poistencom až 465 000 PCR testov za takmer 20 miliónov eur. Vyšetrenie výlučne na vlastnú žiadosť poistenca nie je hradené z verejného zdravotného poistenia a poistenec si ho musí uhradiť sám. Poisťovňa PCR testy prepláca len v prípade lekárskej indikácie, ak je podozrenie, že človek má koronavírus alebo bol v kontakte s infikovanou osobou. Od 1. júla, po zatvorení väčšiny MOM, si poistenci hradia už aj antigénové testy.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom