Pasívna agresivita: Fenomén, ktorý ničí súčasné vzťahy

Pasívna agresivita: Fenomén, ktorý ničí súčasné vzťahy
Pasívna agresivita: Fenomén, ktorý ničí súčasné vzťahy GettyImages

Možno si to len ťažko priznáme, ale pasívne agresívni bývame občas všetci. Niekto sa tak správa výnimočne, niekto pomerne často. Môže to byť naša obrana, prejav únavy alebo reakcia na iný typ manipulácie alebo agresivity.

Občas pasívnu agresivitu použijeme, pretože sa inak s partnerom už nedá hovoriť. Prekračuje nám hranice, aj po opakovanom požiadaní pokračuje vo svojom manipulatívnom alebo inak agresívnom, či zahlcujúcom správaní.

Pasívna agresivita je nenápadná, zväčša nevedomá. Negatívne ovplyvňuje kvalitu vzťahov. Kde je výrazná a používaná na dennej báze, časom ochromí vzťah, vnesie do neho napätie a nespokojnosť.

Ako sa prejavuje pasívna agresivita:

neodpustením (dávame pocítiť, ako sa ten druhý hrubo previnil, sme dokonalá obeť),

mlčaním, keď sa žiada reakcia (neodpovedanie na otázky, správy, telefonáty, e-maily),

ignorovaním a nezáujmom (ktorý má rôzne po- doby),

prepočutím alebo počutím len toho, čo sa nám hodí a narábanie už len s vytrhnutým kontextom,

vyhýbaním sa rozhovorom, zodpovednosti, povinnostiam, dohodám, pravidlám,

nerešpektovaním hraníc toho druhého, neochotou ich chápať,

pasívnym odporom (nezapájaním sa do činnosti, obchádzanie tém a pod.).

Pasívnou agresivitou vyjadrujeme náš hnev, zášť, nesúhlas, odpor, opovrhnutie alebo našu pýchu. Avšak skryto a nepriamo. Hnev je však cítiť, vzniká napätá atmosféra.

Rôzne formy pasívnej agresivity využívame preto, že sa cítime ohrozovaní, zranení alebo dotknutí.  Byť otvorene agresívny vyžaduje aspoň odvahu, byť pasívne agresívny je jednoduchšie. Ak chýba odvaha byť priamy, otvorený a úprimný, sú spôsoby, ako dosiahnuť svoje. Volá sa to manipulácia a medzi manipulatívne spôsoby patrí aj pasívna agresivita.

Ako šliapeme vo vzťahoch po úcte a sebaúcte:

– trestaním opustením (odídenie bez vysvetlenia, náhle zrušenie programu alebo odchod zo spoločnej akcie),

– nezáujmom o názory, spoločný program, intímny život…,

– nemými prejavmi: výčitky, prejavy opovrhnutia, ktoré možno vycítiť, ale nedajú sa dokázať.

Pasívnou agresivitou dosiahneme svoje, či už je to pokoj, prejav zlosti na tej druhej strane a tým máme navrch, že my sme tí pokojnejší a tým aj „lepší“, často je využitá aj ako nástroj na citové vydieranie partnera.

autor: PhDr. Radoslava Olajos

Celý článok nájdete na www.atna.sk

Radoslava Olajos je párová terapeutka. Venuje sa rozvoju osobnosti cez prácu s nevedomím a spája poznatky teórie C. G. Junga, hlbinnej psychológie a dynamickej psychoterapie. Do praxe prináša nevšedné a umelecké prvky arteterapie, dramatoterapie a bodyterapie. Venuje sa individuálnej práci, vedeniu seminárov a párovej terapii. Hlavnou a nosnou témou je individuačný proces, transformácia vzťahov a sebapoznanie. Analyzuje sny a vedie ľudí k sebapochopeniu.  Spolupracuje na vzdelávacích projektoch so psychológmi, psychiatrami, ale aj bylinkármi a výživovými poradcami. Pre firmy organizuje Firemné dni zdravia a je zakladateľkou Poradne zdravého životného štýlu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom