Partnerské krízy. Prečo vznikajú a ako často k nim dochádza?

Konflikt, hádka, nevera, problém, manželská kríza, dvaja, láska, pár
Thinkstock

Vo vzťahu údajne dochádza ku krízam najmä po troch, siedmich a dvadsiatich rokoch. Ide len o akési zaužívané tvrdenia, alebo je to skutočne tak?

Každý vzťah prechádza postupne fázami od zamilovanosti až po vytriezvenie. Medzi jednotlivými etapami sa nachádzajú i obdobia, ktoré sú pre vzťah rizikovejšie. Hoci sú čísla 3,7 a 20 len orientačné, vychádzajú z reálneho faktu, že každý vzťah prechádza ťažšími obdobiami, kedy sa preverí vzájomná láska a oddanosť oboch partnerov.

Po troch rokoch to vidíme reálnejšie

Začiatky vzťahu sú plné vášne, silných emócií a pocitov, že náš partner je ideálny v každom smere. Časom však už necítite motýle v bruchu, keď sa vás partner dotkne. Vnímate už aj jeho negatíva a miestami váhate, či ste spolu, pretože sa milujete alebo to je len akýsi zvyk.

Ak ste zažili niečo podobné, no napriek tomu ste krízu prekonali a naďalej spolu fungujete, zrejme ste pochopili, že aj láska má svoje fázy a poblúznením nekončí.

Sedemročný vzťah plný nudy, stagnácie a túžby po niečom novom

Zrazu sa vás zmocní pocit úzkosti a strachu, že týmto to konči a nič nové, zaujímavé a vzrušujúce vás už nečaká. Ste presvedčená o tom, že spolu fungujete len kvôli deťom, no o láske už nemôže byť ani reč.

V tejto fáze vzťahu sú časté pocity nespokojnosti a nudy. Hoci nemáte väčšie problémy, práve pocit stagnácie a stereotypu vás ničí a túžite po niečom inom.

Nastáva odcudzenie, ochladnutie sexuálneho života . Partneri sa už dokonale poznajú a nemajú sa čím novým prekvapiť. Vášeň sa vytráca a ak v tomto období jeden z partnerov stretne iného človeka, ktorý ho priťahuje a dáva mu pocit výnimočnosti, opúšťa svojho dlhoročného partnera, páli všetky mosty a púšťa sa do nového vzťahu.

Dvadsať rokov: Syndróm prázdneho hniezda

Začínajú sa objavovať prvé zdravotné problémy a človek si uvedomuje to, že starne a svoju pominuteľnosť.

Stojí pred dilemou či opustiť všetko, čo roky budoval a začať žiť odznova, alebo sa zmieriť s tým, že ho už nič zaujímavé nečaká.

Deti už odišli z domu a partneri sa opäť musia naučiť žiť len sami. Pokiaľ partneri neboli naučení spolu tráviť voľný čas a komunikovať aj na inú tému ako sú deti, je to obdobie silnej krízy a dramatických zmien.

Aby ste sa naučili podobným krízam predchádzať, komunikujte o svojich problémoch a túžbach s partnerom už v zárodku a nie až vtedy, keď sa situácia vyhrotí natoľko, že je pre vás neriešiteľná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom