BRATISLAVA 19. marca (PR) – Čo robiť, keď sa z partnerstva začne vytrácať vášeň a láska akoby už vyhasínala? Znamená to, že vzťah neodvratne speje k zániku? Alebo je možné, že sa človek do toho istého partnera zaľúbi znova? Možno ste si položili niektorú z týchto otázok aj vy – hoci občas nás ten druhý naštve, záleží nám na našom partnerskom vzťahu a chceme ho udržať.
Na spomínané otázky odpovedá Andrew G. Marshall v rámci partnerského poradenstva už 25 rokov a svoje skúsenosti sa rozhodol ponúknuť aj v knihe Ľúbim svojho partnera, ale… Chcel, aby si ľudia uvedomili, že partnerská kríza ešte nemusí znamenať definitívny koniec.
Marshall vysvetľuje, akými etapami vývoja prechádza láska medzi partnermi, prečo z nej časom vyprchá vzrušenie, zmyselnosť, túžba a vášeň a ako a prečo vzniká pocit odcudzenia.
Presvedčí vás, že škriepky sú prínosom pre váš vzťah a zároveň poradí, že ak sa hádať, tak konštruktívne.
Anglický terapeut Marshall prichádza so 7-bodovým plánom, ktorý vám hlbšie vysvetlí jednotlivé fázy vzťahov, i to ako sa dá ich láska zachrániť.
Ako sa znovu zaľúbiť?
S touto otázkou sa Andrew G. Marshall, uznávaný terapeut a odborník na vzťahy, stretával takmer pri všetkých svojich klientoch. Páry, ktoré hľadali pomoc, opisovali svoj problém slovami Ľúbim svojho partnera, ale už nie som zaľúbený. Keď si všimol, aký je tento problém rozšírený, začal sa ním hlbšie zaoberať. Prečo sa vzťahy menia na akési partnerstvá bez vášne? A prečo potom krachujú aj tie partnerstvá?
Z výsledkov svojho skúmania Marshall zostavil jedinečný program. Tým, že sledoval, ako páry komunikujú, ako sa hádajú, ako si prejavujú lásku a ako si delia zodpovednosť, dospel k siedmym krokom, ktoré zachránia váš vzťah. S pomocou knihy Ľúbim svojho partnera, ale… sa naučíte, ako lepšie porozumieť svojmu partnerovi, ako si upraviť hranice vo vzťahu a ako znovuobjaviť stratené čaro.
V našej spoločnosti nie je nijaký silnejší mýtus ako Láska nad všetkým zvíťazí. No to je len jedna časť príbehu a rovnaký význam majú rozhodnutie, odvaha a ochota investovať čas. A keďže skúmaniu skutočnej podstaty partnerského puta sa vyhýbame, jeho rôznorodé podoby sú nám neznáme.
Nie je možné žiť v úplne harmonickom vzťahu bez konfliktov. Vyhýbanie sa konfliktom pôsobí v láske kontraproduktívne.
Problému ĽSPA sa možno vyhnúť, ak budeme o láske vedieť viac a chápať, ako sa časom mení. Potom budeme schopní znovu vo vzťahu precítiť vášeň a naše partnerstvo bude šťastné.