Paradajková šťava Vám pomôže znížiť krvný tlak!

Rajčinová šťava a zdravie

V novej štúdii z Food Food & Nutrition , japonskí vedci odhalili,  že niektorí účastníci, ktorí pili priemerne jednu šálku nesolenej paradajkovej šťavy denne, znížili svoj krvný tlak počas 12 mesiacov.

Rajčinová šťava a zdravie
https://www.gettyimages.com

Pri tejto vybranej skupiny účastníkov sa tiež znížil LDL cholesterol – druh cholesterolu, ktorý je zvyčajne spájaný s ochorením srdca a tvorbou plakov v tepnách.

Oba tieto výsledky by mohli znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení , ktoré sú hlavnou príčinou smrti u Európanov aj Američanov. Kardiovaskulárne ochorenia majú podiel na smrti 1 človeka z každých 4 úmrtia. To je dôvod, prečo výskumníci vždy hľadajú alternatívne terapie, ktoré by mohli pomôcť pacientom s týmito problémami. Hľadajú sa napríklad relatívne ľahké cesty v oblasti zdravej výživy, ako je práve pitie paradajkovej šťavy.

Paradajky sú chutné v šaláte, alebo jednoducho nakrájané a podávané s čerstvým syrom mozzarella (v šaláte Caprese). Či už skutočne znižujú hladinu cholesterolu a krvného tlaku – pre potvrdenie teda budú potrebné rozsiahlejšie štúdie – majú mnoho výhod, ktoré sú podporované desaťročiami výskumu.

Rovnako ako u mnohých druhov zeleniny je paradajková šťava bohatá na vitamíny a minerály.

 Má vysoký obsah vitamínov C a B a draslíka.
Paradajky sú bohaté na antioxidanty, na bioaktívne zlúčeniny nazývané karotenoidy , u ktorých bolo preukázané, že majú veľa zdravých výhod. Predpokladá sa, že lykopén , typ karotenoidu, má silnú antioxidačnú aktivitu , ktorá by mohla pomôcť predchádzať rakovine.

Môže zlepšiť rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení
Draslík je minerál spojený so znížením krvného tlaku a zlepšením kardiovaskulárneho zdravia. Koncentrácia vitamínov a minerálnych látok je vyššia v šťave vzhľadom k veľkému množstvu paradajok, ktoré je potrebné odsťaviť

Môže pozitívne pôsobiť na plodnosť
Denne konzumovaná paradajková šťava môže pomôcť mužom podporiť ich plodnosť. Jedna štúdia porovnávajúca mužov, ktorí pili paradajkovú šťavu denne po dobu 12 týždňov oproti tým, čo brali doplnok antioxidantov, ukázala lepšie parametre plodnosti u tých čo pili šťavu. To môže byť spôsobené vysokou koncentráciou antioxidačného lykopénu, ktorý sa prirodzene nachádza v paradajkovej šťave.

Pokiaľ chcete popíjať paradajkovú šťavu v nádeji, že to pomôže zdraviu vášho srdca, nie je dôvod, prečo to nerobiť. Len sa uistite, že pijete kvalitnú a nesolenú paradajkovú šťavu.

Tiež zvážte pridanie ďalšej zdravej zložky:

olivového oleja. Zmes olivového oleja a paradajkovej šťavy je chutná a moc zdravá. Prečo? Potraviny bohaté na fytonutrienty sú najlepšie absorbované so zdravými tuk,i, ako je olivový olej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom