Keď príde obdobie klimaktéria, mnoho žien prekvapia príznaky, ktoré veľmi nepotešia. Aj vlasy, ktoré boli po celý život husté a zdravé, sú zrazu bez života a hromadne vypadávajú. Ak sa to deje aj vám, nemusíte zúfať. Prišiel čas venovať svojmu telu a vlasom väčšiu pozornosť a my vám povieme, ako na to.
Vlasy pozostávajú z keratínu, na jeho správnu tvorbu však potrebujú dostatok živín z pokožky a vhodné podmienky v tele. Je známe, že stres, hormonálne výkyvy a nedostatok živín vplývajú na vlasy negatívne. No a práve toto sú faktory, s ktorými sa ženy v klimaktériu a počas menopauzy boria.
Vypadávanie vlasov v menopauze je primárne spojené s hormonálnymi zmenami. Keďže fyzické zmeny spôsobujú ženám aj nemalý stres, je potrebné „zamakať“ na ďalších frontoch. To znamená, doplniť si živiny, zlepšiť starostlivosť o vlasy a nastoliť si pokojnejší život. Takéto zmeny vám pomôžu k nadobudnutiu fyzickej aj psychickej rovnováhy a tým aj vlasy naberú druhý dych.
Starajte sa o dostatok živín a kolagénu pre vlasy
Dostatok vitamínov, minerálov a bielkovín je pre vlasy kľúčový. Získať ich môžete z dobre vyváženej plnohodnotnej stravy, ale pomôžu aj výživové doplnky. Pozrite sa najmä na vitamíny skupiny B, najmä biotín (B7), vitamíny A, C a E, minerály zinok a selén, aminokyselinu metionín, a tiež bielkovinu kolagén.
Stavebná bielkovina kolagén je totiž základnou súčasťou pokožky človeka, tvorí až 70 – 80% jej hmoty. Zo zdravej pokožky plnej kolagénu potom môžu rásť zdravé vlasy a nechty.
„Vlasy a nechty vznikajú z rovnakého embryonálneho základu, a preto je ich kvalita často ovplyvnená rovnakými faktormi ako sú napr. hladina hormónov, dostatok vitamínov a železa. Zo svojej praxe môžem potvrdiť, že pravidelný prísun kolagénu zlepšuje pevnosť nechtovej platničky, zmierňuje štiepenie nechtov a lámavosť vlasov,“ vysvetľuje dermatologička, doktorka Jana Molčanová z kliniky Medoderm.
Problémom kolagénu je to, že si ho telo vyrába v dostatočnom množstve len do určitého veku. Už okolo tridsiatky je preto vhodné začať si ho dopĺňať z vonkajších zdrojov. Keďže z potravín ho telo získava pomerne málo, lepšou možnosťou sú výživové doplnky s hydrolyzovaným kolagénom. Je to kolagén získaný zo živočíšnych zdrojov, ako sú ryby alebo dobytok, štiepením na peptidy.
Kolagén je najlepšie užívať samostatne, pretože jeho peptidy sú citlivé a v kombinácii s inými zložkami sa môžu ťažšie vstrebávať. Preto si namiesto ochutených kolagénov vyberte radšej osvedčený originál, ako je česká značka Inca Collagen. Ide o enzymaticky hydrolyzovaný morský kolagén v prášku, 100% čistý bez príchutí, aróm a konzervantov. Prášková forma mu zaručuje trvanlivosť, navyše je balený po jednotlivých denných dávkach do zlatých vrecúšok. Jedna denná dávka obsahuje 3000 mg, čo je dostačujúce a pri dlhodobom užívaní postačuje na priebežné dopĺňanie kolagénu do tela.
Môže pomôcť:
- posilniť pokožku a vlasové korienky, čím prispieva k podpore rastu vlasov,
- pomáha zmierniť hromadné vypadávanie vlasov následkom hormonálnych zmien,
- prispieva k rastu kvalitnejších vlasov, ktoré sa menej lámu a štiepia,
- podporuje lesk a hustotu vlasov.
Inca Collagen je jedným z prvých morských kolagénov v našich končinách. Je na trhu už 9 rokov a za ten čas si získal srdcia viac než 250 tisíc zákazníkov. Pravidelne tiež víťazí v hodnotiacich rebríčkoch.
„Ja kolagén pijem rozpustený vo vode už rok. Začala som kvôli kĺbom, zdravé vlasy mám ako bonus.“ Eva Stadler
„Svokre sme zaobstarali Inca Collagen na Vianoce a veľmi si ho chválila. Výborne jej pomohol na bolesti kĺbov a celkovo sa cítila lepšie. Tiež si chválila, že sa jej po kúre Inca Collagenom zlepšil stav pleti, nechtov aj vlasov.“ Milan Konečný
Starajte sa o vlasy šetrne a neničte si ich
Je čas poľaviť z agresívneho farbenia, chemických a tepelných úprav vlasov. Vsaďte skôr na prirodzenosť a používajte šetrnú, kvalitnú vlasovú kozmetiku, ktorá vám vyhovuje. Hodia sa kúry a šampóny s obsahom kofeínu, prípadne keratínu. Vynechajte žehlenie, fénujte podľa možností takisto menej a studeným vzduchom.
Starajte sa o balans tela a duše
V tomto období, kedy telo prechádza zvýšenou záťažou, by ste si mali dopriať viac pohody a oddychu. Z povinností sa pokúste ubrať, nebojte sa delegovať aj bežné denné úkony na rodinných príslušníkov, a sebe doprajte čas na každodenný pohyb a vnímanie prítomnosti. Takto dlhodobo vybudovaná rutina telu pomôže zvládať stres.
Cvičte to, čo vás najviac baví – či už je to jóga spojená s meditáciou, pilates, posilňovňa s trénerom alebo hoci aj len každodenné dlhé prechádzky. Nepreťažujte sa, no každodenný pohyb by mal byť vašou alfou a omegou.
Tento článok nie je autorským obsahom DámskaJazda.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.