Denne prichádzame o 60 až 100 vlasov. Toto množstvo je však celkom normálne, pretože zhruba rovnaké množstvo nám dorastie. No čo ak ich vypadne viac?
Každá druhá žena si želá mať hustú hrivu, preto ak nám vlasy začnú vypadávať viac, sme často zúfalé. Kedy však ide o zvýšenú stratu vlasov? Ak spočítate všetky vlasy, ktoré za tri dni nájdete na vankúši, v umývadle, na hrebeni či v sprche a je ich viac ako 300, potom by ste s tým mali začať niečo robiť.
„K vypadávaniu vlasov dochádza čoraz častejšie u mladých žien,“ hovorí odborníčka na vlasy MUDr. Stephanie Ihrisky, ktorá zároveň dodáva, že dôvodov existuje mnoho. „Medzi konkrétne ochorenia , ktoré stoja za rednutím vlasov, patrí androgénna alopecia (dedičné vypadávanie vlasov), areátna alopecia (zápal spôsobujúci vypadávanie vlasov na určitých miestach), telogenne efluvium (skrátenie rastového cyklu vlasov kvôli infenkcii),“ informuje odborníčka.
Popraskané pery. Zdvojnásobte ich ochranu v zime...
Za zvýšeným strácaním vlasov môže stáť tiež i ochorenie iného orgánu v tele, napríklad znížená funkcia štítnej žľazy. Taktiež na hustotu našej hrivy vplýva i naša strava. Ak je jednostranne zameraná, môžu nášmu organizmu chýbať dôležité vitamíny a výživné látky. „Ten, kto chce odhaliť skutočnú príčinu vypadávania vlasov, by sa mal poradiť s dermatológom,“ hovorí Ihrisky.
Môže sa však stať, že i takéto vyšetrenie neodhalí skutočnú príčinu. Potom pravdepodobne ide o psychickú záležitosť, čiže veľmi veľa stresu. „Pri dlhotrvajúcom strese sa v tele hromadia voľné radikály. Tie skracujú fázu rastu a vlasy môžu vypadávať skôr,“ dodáva na záver odborníčka.