Otužilci pozor! Teraz je ten správny čas začať s otužovaním

Otužilci pozor, sezóna začína
Zdroj foto: Archív MŠ
  • Aj vy ste si klepali na čelo, koľko ľudí bolo v decembri v jazerách?
  • Počas prvej vlny pandémie koronavírusu všetci kváskovali, cez druhú všetci otužovali.
  • Je nový hit viac na imidž alebo pre zdravie?
  • Spýtali sme sa viacerých ľadových medveďov, prečo sa otužujú a či vidia nejakú zmenu u seba po zdravotnej stránke.

Desatoro otužovania:

1. Ak chcete začať otužovať, začnite koncom leta, keď sa voda v exteriéri postupne ochladzuje.
2. Začínajte postupne, členky, nohy, pás, celé telo.
3. Otužovanie nie je súťaž. Je len na vás, koľko vo vode vydržíte a na koľký raz do vody vleziete celým telom.
4. Vždy choďte s niekým, minimálne vo dvojici. Kvôli bezpečnosti. Môžete dostať kŕče, teplotný šok, atď..
5. Keď začínate, vyberajte si miesta, kde dočiahnete nohami na dno. Nikdy sa neponárajte popod ľad!
6. Ideálne intervaly sú minimálne 1-2 krát do týždňa.
7. Ak nemáte možnosť ísť otužovať do exteriéru, kombinujte otužovanie studenou sprchou doma.
8. Ako sa teplota vody ochladzuje, pripravte sa na pichľavú bolesť najmä na chodidlách a prstoch na rukách. Je to kvôli nervovým zakončeniam.
9. Ak máte s týmto javom problém, pomôcť vám môžu neoprénové ponožky a rukavice. Hlavu je dobré chrániť čiapkou.
10. Bezprostredne po otužovaní si nikdy nedávajte horúcu sprchu, aby váš organizmus nedostal teplotný šok.

Dôležité upozornenie na záver: Ak trpíte akýmkoľvek ochorením, srdcovo-cievnymi problémami, vysokým krvným tlakom, dýchavičnosťou atď, konzultujte váš zdravotný stav pred začatím otužovania s vašim doktorom.

Názory ľudí, ktorí otužujú

Zlatka, 58 r.
„Otužovať som začala pre piatimi rokmi kvôli priateľovi, ktorý mal po chemoterapii a potreboval posilniť imunitu. Videla som muža, ktorý 11. novembra vošiel do vody a plával. Vtedy som žila v Hodoníne. Hovorím priateľovi, veď tá voda nemôže byť studená, keď tam on vliezol a plával. Na druhý deň sme tam boli aj my, bez akejkoľvek prípravy studených spŕch a podobne. Nevedela som, že mi to prinesie aj iné benefity ako zdravotné – posilnenie imunity. Neskutočne mi to pomohlo aj po psychickej stránke. Nakoplo ma to na celý deň a mala som úsmev na tvári stále, až to liezlo mojim kolegom na nervy. Čo sa týka nejakého odporúčania začiatočníkom, tak na to odborník nie som. Je to veľmi individuálne.
Otužilci pozor, sezóna začína
Zdroj foto: Archív Z
Martina, 47r
„Otužujem preto, lebo bývam často chorá aj tri týždne vkuse. Doktorka povedala, že tak teda skúste otužovať. Tak som sa pred 4 rokmi začala sprchovať aj v studenej vode, ako mi poradila kamarátka, čo otužuje už roky. Do vody sme začali chodiť presne pred rokom. A zdá sa mi, zatiaľ veľmi mierne, že chorá som menej často. Verím, že o 2-3 roky to bude ešte výraznejší posun. Odporúčam neprestať. A dať sa do partie s niekým, kto to robí už dlhšie. Naši kamaráti nám boli neuveriteľnou vzpruhou.
Vladimír, 55r
Otužujem od minulej sezóny pre radosť, iba tak. Základ je vydržať!!!
Vladimír, 45r
Otužovanie je pre mňa ako meditácia. Po otužovaní sa cítim výborne, zoceľuje to psychiku, aj moje fyzické zdravie. Tiež sa pri otužovaní uvoľňujú endorfíny, a možno aj preto som pozitívnejší a šťastnejší 🙂 Ak sa pri otužovaní uvoľňujú endorfíny, potom každý deň, keď sa otužím, je hneď krajší. Je potom veľmi logické, aby som otužoval 🙂 Spoznal som zaujímavých ľudí, ktorí sú ochotní sa prekonať aopustiť zónu komfortu.
Ako dlho otužuješ?
Ak sa pýtaš na kúpanie a plávanie v ľadových jazerách, teraz to bude moja piata sezóna. Ak sa pýtaš na studené sprchy doma, tak 14 rokov každý jeden deň (jedine keď som bol v Afrike či trópoch a studena sprcha tam mala 17 stupňov 🙂 som mal „akože pauzu“ 😀 ).“
Vnímaš nejaký vplyv na tvoje zdravie?
Určite. Najmä čo sa týka respiračných chorôb, ak som vôbec ochorel, prešlo ma to za jeden deň. Je to však zlepšenie celkového prístupu k životu k zdraviu a k svojmu telu.
Čo odporúčaš začiatočníckom?
Nevzdať sa. Aj keď sa človeku niekedy nechce, odporúčam ísť otužovať minimálne 1-2 x týždenne. Práve pravidelnosť a poctivosť v každom športe ruže prináša. Rovnako je to s otužovaním. Ak toto niekto dá, dokáže už všetko, čo si v živote zaumieni. Myslím, že najlepšie je chodiť pravidelne so skupinkou priateľov a mať medzi sebou niekoho skúseného. Tiež netreba zbytočne prepínať svoje sily. Otužovanie v ľadových vodách je extrém. A chvastanie sa, kto do vody skočí, alebo kto tam vydrží dlhšie, alebo nebodaj plávanie pod ľad nesú so sebou vysoké riziká aj smrti, a nie sú na mieste.“
Viac informácií o otužovaní nájdete tu: https://www.zdraveotuzovanie.sk/
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom