Oslavy svetovej módy vyvrcholili v Paríži, 1. časť

Dries van Noten jeseň/zima 2015
SITA/AP

Paríž je posledným zo štyroch hlavných svetových miest, v ktorých módni návrhári predstavili svoje vízie trendov na nadchádzajúcu jeseň a zimu.

Givenchy

Návrhár Riccardo Tisci posunul estetiku značky Givenchy novým smerom. V Paríži predviedol temnú kolekciu plnú čipky, volánov, pávieho peria, štruktúrovaných kabátov so zvýrazneným pásom priťahujúcim pozornosť na vyrysovaný driek. To, čo vyrazilo dych najviac, bola však do najmenšieho detailu prepracovaná vizáž modeliek. Vlasy mali uhladené do akoby nakreslených vlniek a tvár pokrytú množstvom náušníc. Celé to vyvolávalo dojem stretnutia španielskeho flamenco tanečníka s toreádorom. Bravúrna prezentácia!

Lanvin

Zmiešanou paletou rôznych tém a príbehov sa vyznačovala kolekcia Albera Elbaza oslavujúca 25. výročie značky Lanvin. Prelínali sa v nej military prvky, bohémska nadľahčenosť či spomienky na návrhárove detsvo strávené v Maroku. Základom pre jednotlivé modely boli nádherné vyšívané vzory. Kolekcia pozostávala z pomerne objemne pôsobiacich a šikovne navrstvených odevov pokrytých v strapcoch a trblietavých dezénoch. Maroko stálo aj za inšpiráciou unikátne strihaných klobúkov zasadených do čela, ktorých úlohou bolo chrániť hlavu proti slnku a piesku.

Christian Dior

Raf Simons vsadil túto sezónu na zvieracie potlače a vzory, ktoré mali reprezentovať ten najzákladnejší inštinkt. Zo všetkého najviac vynikla výrazná farebnosť modelov, vysoké latexové čižmy v štýle catwoman, geometrické tvary rafinovane pretransformované do leopardích a zebrích pruhov a rozstrihané sukne v kombinácii s konzervatívnymi bielymi blúzkami. Simonsova interpretácia módnych trendov je vždy zvládnutá na jednotku, vždy iná, svojská, sexy a provokatívna zároveň. Tentokrát však bola o niečo viac komerčnejšia.

Chloé

Aj značka Chloé prešla istou zmenou. Ponúkla modely, ktoré už nie sú iba pekné a nežné, ale skrývajú v sebe o niečo hlbší význam. Už na prvý pohľad sú jednoduchšie bez toho, aby obetovali svoju ženskoť. Romantické klišé nahradila moderná realita, i keď štipka bezstarostnosti v kolekcii zostala. Ľahúčke maxi šaty boli skombinované s dlhými vojenskými kabátmi, pánskymi vestičkami, čipka s kravatami, nohavicové kostými zase zdobili tenučké opasky zvýrazňujúce ženskosť ich nositeľky.

Elie Saab

Sú takí, ktorí majú pri pohľade na jeho couture tvorbu pocit, že nie je dostatočne inovatívna. Jeden z dôvodov je fakt, že na experimentovanie si Elie Saab necháva radu ready-to-wear. Libanonský návrhár opäť raz predviedol množstvo skvostných modelov, tentoraz s o niečo temnejším romanticko-vojenským podtónom. Nohavicové kostýmy striedali šaty z delikátnej čipky, nohavice mali zvýšený pás, sukne boli nadýchané. Z farieb dominovali čierna, burgundská, khaki a tyrkysovo modrá.

Medzi ďalšie vydarené kolekcie prvej polovice týždňa módy v Paríži patrili Dries van Noten, Balenciaga, Céline a Stella McCartney. Prehliadok sa už tradične zúčastnilo množstvo celebritných mien, medzi nimi Jessica Chastain, Katy Perry či Kim Kardashian s mamou Kris Jenner.

Príspevok napísala módna konzultantka Barbora Dudinská pôsobiaca v Toronte. Pôvodom Slovenka prostredníctvom reportáží približuje najvýznamnejšie spoločenské podujatia vo svete, súvisiace s módou a módnymi trendmi. Aktuálne novinky zo sveta módy prináša aj na jej oficiálnej webovej stránke www.barboradudinska.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom