OSCAR 2023: Galavečer plný nádherných rób, pozrite si foto

Oscar 2023.jpg
FOTO: Koláž SITA/AP

Ceny americkej Akadémie filmových umení a vied sú už rozdané a  najviac ocenení si odniesol film Všetko, všade, naraz. OSCAR 2023 sa opäť niesol v znamení okázalých rób. Pozrite si foto z červeného koberca. Dámy ako Cara Delevingne, Lady Gaga, Nicole Kidman, Keleigh Sperry, Halle Berry a ďalšie nesklamali.  

Všetko, všade, naraz je film Daniela Scheinerta a Daniela Kwana, ktorý získal sedem zlatých sošiek, vrátane trofeje pre najlepší film. Danielovia si prevzali aj Oscary za réžiu a pôvodný scenár, Paula Rogersa ocenili za strih a tri ceny snímke vyniesli herecké výkony.

OSCAR 2023 plný prekvapení

Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzala Michelle Yeoh, ktorá sa stala prvou Ázijčankou ocenenou v hlavnej ženskej hereckej kategórii. „Všetkým malým chlapcom a dievčatám“, ktoré vyzerajú ako ona a pozerajú sa odkázala, že jej cena je „majákom nádeje a možností“. „A dámy,“ pokračovala 60-ročná rodáčka z Malajzie, „nenechajte nikoho, aby vám tvrdil, že ste za zenitom!“.

Nadšenie vyvolalo aj ocenenie 51-ročného Ke Huya Quana, ktorý sa stal len druhým Ázijčanom oceneným v kategórii Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Do pozornosti sa dostal v osemdesiatych rokoch minulého storočia v snímke Indiana Jones a Chrám skazy (1984), no neskôr na viac ako dve desaťročia zmizol z Hollywoodu. „Moja cesta sa začala na lodi. Rok som strávil v utečeneckom tábore a nejakým spôsobom som sa dostal sem, na najväčšie pódium v Hollywoode. Hovoria, že takéto príbehy sa stávajú len vo filmoch. Nemôžem uveriť, že sa to deje mne,“ skonštatoval v ďakovnej reči rodák z Vietnamu a odkázal všetkým, aby neprestávali snívať.

Treťou ocenenou z filmu Všetko, všade, naraz je Jamie Lee Curtis, ktorej rodičia Tony Curtis a Janet Leigh si počas svojich hereckých kariér vyslúžili oscarové nominácie, a ona ako 64-ročná získala svoju prvú zlatú sošku.

Oscara za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzal Brendan Fraser vďaka dráme Veľryba. „Začal som v tomto biznise pred 30 rokmi a nebolo to pre mňa jednoduché,“ skonštatoval a poďakoval sa za ocenenie za výkon v snímke, ktorá mu priniesla kariérny comeback.

V kategórii medzinárodných filmov triumfovala nemecká vojnová dráma Na západe nič nové, ktorá počas večera získala aj ďalšie tri trofeje – za výpravu, za kameru pre Jamesa Frienda a za hudbu pre Volkera Bertelmanna.

Oscara za adaptovaný scenár si prevzala Sarah Polley vďaka snímke Women Talking. Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Navalny a za najlepší animovaný film vyhlásili Pinocchia Guillerma del Tora.

Prehľad víťaziek a víťazov v 95. ročníku udeľovania Oscarov:

Najlepší film: Všetko, všade, naraz
Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Brendan Fraser – Veľryba
Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan – Všetko, všade, naraz
Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Michelle Yeoh – Všetko, všade, naraz
Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jamie Lee Curtis – Všetko, všade, naraz
Réžia: Daniel Scheinert a Daniel Kwan – Všetko, všade, naraz
Adaptovaný scenár: Women Talking – Sarah Polley
Pôvodný scenár: Všetko, všade, naraz – Daniel Kwan a Daniel Scheinert
Medzinárodný film: Na západe nič nové – Nemecko
Dokumentárny film: Navalny
Animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora
Pôvodná filmová pieseň: Naatu Naatu – z filmu RRR
Pôvodná filmová hudba: Na západe nič nové – Volker Bertelmann
Kamera: Na západe nič nové – James Friend
Kostýmy: Čierny Panter: Navždy Wakanda – Ruth Carter
Masky: Veľryba – Adrien Morot, Judy Chin a Annemarie Bradley
Strih: Všetko, všade, naraz – Paul Rogers
Výprava: Na západe nič nové – Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper
Zvuk: Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon a Mark Taylor
Vizuálne efekty: Avatar: Cesta vody – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon a Daniel Barrett
Krátky animovaný film: Chlapec, krtko, líška a kôň
Krátky hraný film: An Irish Goodbye
Krátky dokumentárny film: Zaklínači slonov

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom