Čo by ste si priali, keby sa vám podarilo z fľaše vypustiť džina? Tilde Swintonovej v novom filme Georgea Millera sa taká možnosť pritrafí, no jej postava na rozdiel od ostatných ľudí nemá žiadne želania. Odíde od nej čarovný džin v podaní Idrisa Elbu s dlhým nosom alebo sa mu podarí racionálnu vedkyňu predsa len zlomiť? A je vôbec táto mýtická postava skutočná alebo sa to všetko doktorke Alithei iba zdá?
Dlhých sedem rokov čakali fanúšikovia austrálskeho kreatívneho génia Georgea Millera na jeho ďalší film. Fenomenálny režisér, ktorý má na konte šiestimi Oscarmi ovenčené postapokalyptické sci-fi Mad Max: zbesilá cesta, za ten čas nezaháľal a novinke Tritisíc rokov túžby sa venoval s plným nasadením. Snímku chcel „vypiplať“ do najmenšieho detailu, veď o jej nakrútení sníval už od 90. rokov minulého storočia. „George mal premyslenú každú jednu vrstvu, ktorú vo filme uvidíte. Všetko to, čo sme my herci, nemohli vidieť, napríklad špeciálne efekty, mal stránku po stránke rozpísané. Samotný scenár, ktorý mám stále odložený, bol umeleckým dielom. George doň doplnil nádherné výtvarné diela z tritisícročnej histórie umenia a povedal nám: ,Toto je to, o čo sa snažím,‘“ opísal fascinujúci proces spolupráce so slávnym režisérom Idris Elba. O výsledku dlhoročného úsilia Georgea Millera aj celého štábu sa budeme môcť presvedčiť na vlastné oči v kinách už 1. septembra.
Prvé zábery z filmu Tritisíc rokov túžby naznačujú, že George Miller svoje najnovšie dielo natočil v podobnom divokom, excentrickom a vizuálne originálnom štýle, aký ho preslávil v predchádzajúcej kultovej snímke Mad Max: Zbesilá cesta z roku 2015. Tá bola svojho času nominovaná na Oscara v desiatich kategóriách, pričom v šiestich z nich napokon slávnu „plešatú“ zlatú sošku získala. Samotný režisér však tieto dva filmy veľmi porovnávať nechce a tvrdí, že ide o dve úplne odlišné a svojbytné snímky. Podľa jeho vlastných slov ich však spája dynamické rozprávanie, príznačné pre všetky jeho filmy. „K príbehom pristupujem, akoby som mal prístroj na meranie rádioaktivity. Hľadám v nich bohaté, dramatické zdroje ,žiarenia‘,“ uviedol štýlom sebe vlastným George Miller.
„Rádioaktívna“ bola pre neho aj kniha britskej spisovateľky A. S. Byattovej s názvom Džin v oku slávika, ktorá je predlohou filmu Tritisíc rokov túžby. Prečítal si ju ešte v 90. rokoch a jej príbeh v ňom dlho dozrieval, až sa napokon rozhodol podľa neho natočiť film: „Cítil som, že je to niečo jedinečné, niečo, čo sa nedá celkom zaradiť do žiadneho žánru. Sú to príbehy v príbehoch, trochu ako Tisíc a jedna noc,“ prezradil George Miller.
Snímka Tritisíc rokov túžby v sebe kombinuje fantasy s prostredím orientu. Idris Elba v nej ako čarovný džin z fľaše rozpráva Tilde Swintonovej príbehy túžby naprieč históriou – od kráľovnej zo Sáby a Šalamúna, cez sultána Sulejmana I. a Osmanskú ríšu až po 18. storočie.
Osamelá intelektuálka, doktorka Alithea Binnie (Tilda Swinton), má striktne racionálny prístup k životu. Počas jednej vedeckej konferencie v Istanbule zažije niečo, čo kompletne prevráti jej svet hore nohami a donúti ju spochybniť vlastné rozumové schopnosti. Na miestnom trhu si kúpi starožitný suvenír, z ktorého ako v rozprávke nechcene vypustí džina (Idris Elba). Ten jej ponúkne splniť tri želania výmenou za svoju slobodu. Neodolateľná ponuka má však háčik. Doktorka sa vyzná v mytológii a veľmi dobre vie, že s džinom sa neradno zahrávať bez následkov, keďže takto splnené priania sa väčšinou napokon obrátia proti tomu, kto si ich želal. Džin sa obhajuje tým, že jej začne rozprávať fantastické príbehy zo svojej minulosti a z histórie ľudí. Napokon sa Alithea predsa len nechá zlákať a vysloví želanie, ktoré obidvoch prekvapí…
„Tritisíc rokov túžby je naozaj jedinečný, originálny film. Má v sebe prvky akcie, dobrodružstva, historického eposu, ale vo svojej najhlbšej podstate je to film o tom, čo je skutočné a čo je fantázia. A, predovšetkým, je to film o láske: o tajomstve lásky,“ uviedol producent Doug Mitchell. Peter Debruge z časopisu Variety zase hovorí o „neskutočne originálnej love story„.
Vyzerá to tak, že nás v kinách čaká filmový počin, aký sa len tak nevidí. Na celosvetovej premiére v Cannes si snímka Tritisíc rokov túžby vyslúžila búrlivý, šesťminútový potlesk. Ako sa jej bude dariť v slovenských kinách? To sa dozvieme od 1. 9. 2022.
TRAILER
Informačný servis