Očakávaná filmová novinka Zátopek nie je len o športe, ale aj o láske

Emil zatopek vaclav neuzil a dana zatopkova martha issova svatba_1.jpg
Foto: Bontonfilm

Jeden z najdrahších filmov v českej a slovenskej histórii zachytáva neuveriteľný príbeh muža, ktorý sa z neduživého chlapca z Baťovej továrne vypracoval na jedného z najväčších atlétov všetkých čias. Snímka Zátopek však nerozpráva len o športových úspechoch, ale aj o životných prehrách či o osudovej láske manželov Zátopkovcov, ktorých si zahrali Václav Neužil a Martha Issová.

Emilovo manželstvo s oštepárkou a olympijskou víťazkou Danou Zátopkovou bolo založené na silných citoch, na druhej strane sa však nieslo aj v znamení stretu dvoch silných individualít, ktoré si svoje sny a túžby presadzovali niekedy aj na úkor toho druhého. Emil a Dana, osudovo narodení v rovnaký deň, boli niekoľkokrát postavení pred nutnosť voľby – v živote i v športe. A akokoľvek boli ich rozhodnutia pre jedného či druhého z nich bolestné, vždy ich nakoniec zomkla láska aj záväzok, ktorý si dali počas svadobného dňa: Aby to nebola nuda!

Danu Zátopkovú vo filme stvárňuje herečka Martha Issová, ktorá mala možnosť sa s legendárnou olympioničkou osobne stretnúť. Dana Marthe rozprávala aj o svojom manželstve s Emilom. „Som presvedčená, že ich vzťah stál na veľkej vzájomnej úcte, rešpekte a na humore. Oni sa spolu dokázali smiať. A stáli za sebou aj vo chvíľach, keď prekonávali ťažkosti. Ich vzťah ma dojíma tým, aký bol rýdzi a ako sa navzájom snažili, aby sa v ňom ten druhý cítil dobre,“ hovorí Martha Issová. Herečka si pred natáčaním musela prejsť náročným tréningovým procesom, aby slávnu oštepárku stvárnila čo najrealistickejšie. „Nie je dôležité ani tak to, ako ďaleko dohodím, ale skôr to, aby technika hodu bola uveriteľná,“ uviedla Martha. S prípravou jej pomáhal oštepársky kouč Rudolf Černý, ako aj olympijská víťazka Barbora Špotáková.

Emil zatopek vaclav neuzil a dana zatopkova martha issova stromovka praha.jpg
Foto: Bontonfilm

Ešte náročnejší tréning absolvoval predstaviteľ Emila Zátopka Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval dlhých päť rokov, schudol osem kilogramov a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. S bežeckou prípravou mu pomáhal český reprezentačný tréner Jan Pernica. „Pripravil ma tak, že som bol schopný natáčať bežecké úseky filmu opakovane celý deň. Je to vlastne taký intervalový tréning, ktorý, mimochodom, ako vôbec prvý bežec začal aplikovať práve Emil Zátopek. Ja som bol nakoniec schopný bežať 200 až 400 m v jeho tempe, dať si pauzu a bežať znova,“ priblížil svoje tréningové metódy sympatický herec.

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Zátopek je fascinujúcim príbehom o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov po celom svete. Je však tiež príbehom osudového stretnutia a celoživotnej lásky dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné porážky.

Okrem zväzku Emila a Dany Zátopkovcov je s filmom Zátopek spojené ešte jedno manželstvo. Režisér David Ondříček a predstaviteľka hlavnej ženskej úlohy Martha Issová sú totiž životnými partnermi a na nedávnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde mal Zátopek svoju svetovú premiéru, verejne oznámili, že už sú svoji. Za svedka im pritom išiel producent filmu Kryštof Mucha.

Danaza_1.jpg
Foto: Bontonfilm

Jednu svadbu si diváci vychutnajú aj vo filme – tú Emilovu a Daninu. Svadobné šaty, ktoré na sebe v tejto scéne mala Martha Issová, pochádzali z takzvaného výkupu dobového oblečenia, pričom boli upravené na jej postavu. Klobúčik so závojom aj kytica boli veľmi podobné tým, ktoré mala skutočná Dana Zátopková a zachovali sa na dobových fotografiách. Jednu z družičiek si zahrala dcéra Marthy Issovej a režiséra Davida Ondříčka Františka.

Trailer:

Film Zátopek zatiaľ žne úspechy všade, kde sa objaví. Na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, ktorý slávnostne otváral, si vyslúžil búrlivý potlesk a nadšené recenzie odbornej verejnosti. Z festivalu si tiež odniesol Divácku cenu denníka Právo a ocenenie Modrá kocka pre Václava Neužila za mimoriadny umelecký výkon pri stvárnení Emila Zátopka. V Českej republike si snímku počas premiérového víkendu pozrelo viac ako 100 000 divákov. A ako sa filmu bude dariť v slovenských kinách? To sa dozvieme už čoskoro, Zátopek bude mať na Slovensku premiéru 9. septembra 2021.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom