Vedecky potvrdené: Objímanie má blahodárne účinky na zdravie a pohodu

Objatie, pár, láska, zamilovaní, dvaja, objímať, objímanie
Foto: ilustračné, shutterstock.com

Podmienkou pozitívneho účinku objatia je, aby sa človek objímal s niekým, koho má rád a komu dôveruje.

Objímanie dokáže znižovať krvný tlak, bojuje proti stresu či úzkosti a dokonca zlepšuje pamäť.

Na základe svojho výskumu to tvrdia vedci z Lekárskej univerzity vo Viedni. Tí zistili, že keď je človek v objatí niekoho, koho má rád, do krvi sa mu vyplavuje hormón oxytocín, ktorý má spomínané pozitívne účinky.

Oxytocín, ktorý vzniká v hypotalame, sa zvykne prezývať aj hormónom dôvery alebo lásky – ovplyvňuje napríklad budovanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Jeho zvýšené hladiny sa nájdu aj u šťastných párov a vo väčšej miere sa tvorí napríklad počas pôrodu alebo kojenia.

„Pozitívne účinky objímania sa vyskytujú len vtedy, keď si ľudia navzájom veria, ak sú ich pocity vzájomné a len v prípade, že vysielajú zodpovedajúce signály,“ vysvetlil neurofyziológ Jürgen Sandkühler. Pri cudzincoch alebo známych, no neobľúbených ľuďoch, môže mať objímanie úplne opačný efekt – človek sa začne cítiť nesvoj a dokonca mu hrozí úzkosť či stres.

Podľa Sandkühlera sa totiž narúša prirodzená potreba intimity a začne sa vylučovať stresový hormón kortizol. Preto varuje napríklad pred populárnymi akciami „Objatie zadarmo„, v rámci ktorých ľudia na ulici ponúkajú svoje objatie. Pozitívne fungujú totiž len v tom prípade, ak ich človek vníma ako neškodnú zábavu, inak môžu byť stresujúce.

Pozitívne účinky objímania sa prejavujú iba v prípade, ak si ľudia navzájom veria a vyjadrujú vzájomné pocity. Pri objímaní cudzincov alebo neobľúbených ľudí sa môže vylučovať stresový hormón kortizol a spôsobovať úzkosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom