Nový slovenský koprodukčný film pre deti Čiapka bude mať premiéru už čoskoro

Ciapka_foto 11.jpg
Foto: Film Čiapka

Dňa 20. októbra 2022 bude mať distribučnú premiéru slovenský koprodukčný vianočný hraný film pre deti Čiapka režiséra Slobodana Maksimovovića.

Film Čiapka je o chlapcovi, ktorý nemá takmer nič a dievčati, ktoré má zdanlivo všetko. Títo dvaja sa však spolu uprostred vianočnej noci vydajú na dobrodružnú cestu po stopách svojich prianí.
V tú noc sa im splní všetko. Lenže nie úplne tak, ako to očakávali.

Producentka Vanda Raýmanová o filme uviedla: „Je to krehký príbeh, rešpektujúci a citlivo zobrazujúci detské túžby a bolesti. Rozpráva príbeh dvoch detí, ktoré sú počas vianočnej noci konfrontované s nie až tak ligotavou realitou. Je to film o prijatí, priateľstve a porozumení. A výnimočný je tým, že je rozprávaný s nesmiernym citom pre detské vnímanie sveta, s láskavosťou a humorom.“

Ciapka_foto 04.jpg

Film vznikal niekoľko rokov a keď sa podarilo zabezpečiť jeho financovanie, nastúpila pandémia a nečakané obmedzenia. Hlavnými hrdinami filmu sú deti, ktoré by už o rok mohli byť na svoje postavy veľké. Preto sa začalo nakrúcanie aj napriek zložitej situácii v januári 2021. Prevažná časť filmu je natočená v Ľubľane, niektoré scény sa natáčali v Záhrebe. Celkovo natáčanie trvalo 50 dní.

Slovenský štáb vo filme zastupujú rôzne profesie. Zlodejského Santu si zahral slovenský herec René Štúr. Ako uviedol, preňho je film Čiapka: „O skutočných hodnotách, o čistom detskom srdiečku, o láske k rodičom, o priateľstve, o nádeji a viere. Čiapka ako rodinný film dojme, nastaví ten správny azimut a pohladí dušu.

Film ciapka 2.jpg
René Štúr v úlohe zlodejského Santu Foto: Film Čiapka

Pre film Čiapka vznikla aj originálna hudba, ktorú skomponoval a v štúdiu Slovenského rozhlasu nahral oceňovaný hudobný skladateľ Michal Novinski.

Ten vyzdvihuje najmä obrovskú výhodu režiséra filmu Čiapka Slobodana Maksimovića, ktorou je „schopnosť podávať realitu pre deti detskými očami, t. j. priamo, jednoducho, vtipne, bez zbytočného spoločenského vajatania, či moralizovania“.

Film ciapka 3.jpg
Z nahrávania hudby v Slovenskom rozhlase. Foto: Film Čiapka

Slovenským vkladom do filmu sú aj animácia a vizuálne efekty realizované pod vedením Michala Strussa.

V slovenskom znení sa predstavia talentovaní detskí dabingový herci Dominika Havranová a Dominik Budinský, ktorí stvárňujú hlavné detské postavy Lucku a Erika.

Ciapka_foto 02.jpg

Film vznikol v produkcii spoločností Senca Studio (SI) a koprodukcii spoločností objectif (SK), Wady Films ( LU ), Studio DIM (HR ) a dvoch verejnoprávnych televízii Radiotelevizija Slovenija a RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska. Slovenskú distribúciu filmu zabezpečuje spoločnosť Forum Film. Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR, Slovinské filmové centrum, Luxemburský filmový fond, Chorvátske audiovizuálne centrum, program pre spoločný vývoj projektov RE-ACT, Chorvátska televízia, program Kreatívna Európa MEDIA a fond Rady Európy EURIMAGES.

Film ciapka 4.jpg
Foto: Film Čiapka

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom