Stále viac ľudí dáva prednosť takzvanému social travellingu. Čím je tento trend tak mimoriadny a čo by ste mali o ňom vedieť?
Ubytovanie v srdci Paríža, dve svetlé útulné izby s výhľadom priamo na Eiffelovku. Začínate tušiť, že ide o hotel za nehorázne ceny? Omyl. Za bežných podmienok by to bolo pravdepodobné. Lenže vďaka „social travelling“ portálom, ako je napríklad 9flats či Airbnb, si toto ubytovanie môže dovoliť takmer každý. Nejde totiž o hotel, ale súkromný byt. V dobe, keď sa nájmy bytov vo veľkomestách šplhajú do závratných výšok, hľadajú ľudia spôsob, ako si finančne prilepšiť. Dá sa to prostredníctvom podnájomníkov – turistov, ktorí radšej ako v predraženom hoteli prenocujú v útulnom a omnoho lacnejšom byte (často až o polovicu oproti hotelom). No mnohokrát však nejde iba o cenu, ale pre niekoho je oveľa dôležitejší takzvaný soft faktor.
Okrem lacného ubytovania získate aj jedinečný pohľad
Ak sa ubytujete v súkromnom byte, máte nielen lacnejší nocľah, ale dostanete aj niečo naviac. Aspoň tak tvrdí profesor Jurgen Schmude z mníchovskej univerzity, ktorý zdôvodňuje úspech social travellingu nasledovne: „Hostitelia sú ľudia, ktorí predovšetkým radi ubytujú druhých. Preto ich hostia dostanú okrem pohodlného a lacného ubytovania aj niečo naviac – dozvedia sa toho veľa o meste, naviac očami miestneho a nie neosobného sprievodcu, o kultúre, o jedle. Skrátka, človek sa potom cíti, ako keby bol na návšteve u priateľov a nie ako turista v cudzom meste.“Prečítajte si aj: Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16-ročné dobrodružstvo.
Ako dlho boom social travellingu ešte potrvá?
Keďže v posledných rokoch sa tento druh cestovania závratne rozrástol (do dnešného dňa zohnalo ubytovanie iba cez Airbnb viac ako 12 miliónov ľudí), natíska sa otázka, či klasický spôsob má šancu prežiť a hrozí mu zánik. „Tak ako sú spoločenskí ľudia, ktorí si radi pokecajú so svojim hostiteľom, existujú stále turisti, ktorí dávajú prednosť súkromiu, anonymite a plnému servisu, ktorý im poskytujú hotely,“ hovorí odborník na cestovný ruch.
Najdôležitejšie otázky social travellingu:
Tiež vás oslovil tento trend? Chcete ho vyskúšať a zaujíma vás, ako to funguje? Najskôr si na portáloch vyhľadajte ubytovanie, kliknite na profil a spýtajte sa, či je daný byt v danom termíne voľný. Keď vám to hostiteľ potvrdí, môžete si ubytovanie zarezervovať. Popis vybraného bytu by mal byť podrobný a fotky k nemu kvalitné. Ak chcete prenajímať, vytvorte si na danej webovej stránke zaoberajúcej sa social travellingom profil a čakajte na ďalšie inštrukcie.
Ako najlepšie odhadnúť, aký bude môj hostiteľ alebo hosť?
Zistíte to tak, že si predtým pozorne preštudujete jeho profil. Na fotke mu nie je vidieť poriadne do tváre? To môže byť čudné. Určite sa tiež pozrite, ako ho hodnotili predchádzajúci hostia. Takisto sa dozviete aj o hosťovi, ak ste v úlohe hostiteľa.
Čo musíte zaplatiť?
K uvedenej cene ubytovania sa mnohokrát pripočítava kaucia a manipulačný poplatok, ktorý zväčša tvorí od 6 do 12 % z ceny. Platí sa na danom webe, ktorý potom prevedie peniaze na účet hostiteľa. Ak ste sa rozhodli prenajímať byt cez social travelling, prihlásenie na portál je spravidla bezplatné. Pri každej rezervácii si portál nechá servisný poplatok vo výške väčšinou 3 %. Zvyšok peňazí dostanete obvykle 24 hodín po príchode svojho hosťa.Dá sa ubytovanie zrušiť?
Áno, no predtým si určite podrobne zistite podmienky. U niektorých prenajímateľov sa dá pobyt stornovať zadarmo, u iných to môže byť napríklad mesiac dopredu a naspäť dostanete len 50 % už zaplatenej čiastky. Taktiež hostitelia môžu rezerváciu bytu stornovať. Urobte to však v prípade absolútnej núdze, lebo sa to zaznačí na vašom profile a potencionálnych hostí to môže neskôr odradiť.
Na čo sa nesmie zabudnúť z právneho hľadiska?
Ak nechtiac spôsobíte nejakú škodu, ktorá presiahne vašu kauciu, je poskytovaná poistná ochrana príslušného portálu. Na svoje súkromné poistenie nezabudnite však tiež. Môže sa totiž stať, že vášmu hostiteľovi podpálite byt, a následná škoda by určite presiahla poistnú čiastku portálu. Ako hostiteľ potrebujete v mnohých mestách licenciu, niektoré druhy krátkodobého prenajímania dokonca môžu byť celkom zakázané. A pozor! Príjmy z prenájmu musíte uviesť v daňovom priznaní. Pokiaľ vám byt niekto zničí alebo vykradne, väčšinou za túto škodu ručia portály.