Káva Black Ivory pred podávaním prejde tráviacim traktom slonov. Jedna šálka exotickej chute vychádza na 40 eur.
K najdrahším a najexotickejším kávam na svete až donedávna patrila kopi luwak – káva spracovaná z trusu nočného tvora cibetky, ktorá sa živí kávovými zrnami. V thajskom hotelovom rezorte Anantara Resorts však prišli s novinkou – svojim hosťom ponúkajú kávu Black Ivory (čierna slonovina), ktorá pred servírovaním prechádza tráviacim traktom thajských slonov.
Takto získané kávové zrná sa predávajú za 1100 dolárov (850 eur) za 1 kilogram, čím sa zaradili na vrch rebríčka najdrahších na svete. Cibetkovú kávu, ktorá sa predáva za 350 dolárov za kilogram, tak predčili o vyše trojnásobok.
Do výroby kávy sa hotelový rezort rozhodol zapriahnuť slony po vyhodnotení výsledkov výskumu. Ten preukázal, že počas prechodu tráviacim ústrojenstvom slona trávacie enzými rozložia kávové proteíny, ktoré sú zodpovedné za horkú príchuť kávy. Káva má potom vôňu podobnú čokoláde a príchuť opísanú ako „orechovú, zemitú s náznakmi korenia a ríbezlí“.
Kávové zrná, ktoré slony konzumujú, patria k druhu Arabica a zbierajú sa v nadmorskej výške 1500 metrov. Po prechode tráviacim traktom slonov sa zrná prirodzene vylúčia. Následne sa ručne pozbierajú a nechajú vysušiť na slnku.
Káva má vysokú cenu z viacerých dôvodov. Samotný chov slonov nie je lacná záležitosť, a preto osem percent z predaja kávy putuje na konto nadácie Golden Triangle Asian Elephant Foundation, ktorá zabezpečuje veterinárnu starostlivosť a ochranu slonov. Drahá je aj káva Arabica, ktorou sú slony kŕmené. Na to, aby vyprodukovali 1 kg kávy Black Ivory, musia skonzumovať takmer 33 kg takýchto kávových zŕn.
Kto by si chcel poobednú siestu vychutnať so šálkou najdrahšej kávy sveta, ktorá vyjde asi na 50 dolárov (takmer 40 eur), musí cestovať na opačný koniec sveta. Zatiaľ ju servírujú len v rezortoch Anantara na Maldivách a v Chiang Rai na severe Thajska.