Poznáte skutočnú podstatu cvičenia jógy? Nejde len o odbúravanie stresu, ale o omnoho viac. Jej neuveriteľne prospešnú silu ešte mnohí z nás neodhalili vôbec.
Bývalá aktívna gymnastka Nina Menkynova, bola členkou reprezentačného tímu Slovenska v modernej gymnastike (MG), aktívnou pretekárkou, aj niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska. Jeden rok štúdia strávila na FTVŠ v odbore trénerstvo MG. Neskôr počas jej vysokoškolského štúdia psychológie pracovala ako trénerka, choreografka a certifikovaná rozhodkyňa športového klubu MG. Jóge sa intenzívne venuje od roku 2006. Začala power jógou a stále túžila ísť čoraz viac do hĺbky. Začala sa cielene venovať dvom systémom, z ktorých power jóga vychádza. Od roku 2008 je žiačkou Iyengar školy jógy. Tento prístup učí vysokej koncentrácii na detail a technickosti prevedenia asán. Práve toto sa snaží vnášať aj ako inštruktorka do svojich hodín. Druhý prístup – tradičná ashtanga vinyasa jóga – ju vedie k úplnému rešpektovaniu svojho tela, prirodzenosti pohybov a zároveň k veľkej disciplíne a pohybovej logike. Na svojich hodinách sa venuje vinyasa flow jóge, kde cielene prepája techniku asán s ich dynamikou a zameraním na dych. Zároveň sa na jógu pozerá aj cez svoju prácu, ktorou je poradenstvo, psychoterapia a life-balance koučing. Pre Dámsku jazdu zhrnula svoje desaťročné skúsenosti. Tu sú a naozaj stoja za prečítanie.
V starých indických textoch sa hovorí, že sme prišli na tento svet s určeným počtom dychov (nie rokov, ktoré nám podľa karmy ostáva prežiť). Kvalita, hĺbka a intenzita nášho dychu teda nie je samozrejmosťou, ale čímsi, čoho dôležitosť si veľmi málo uvedomujeme. A práve ten je jógou, jogové asány prichádzajú až následne.
Vedomý a kontrolovaný dych, s ktorým sa pracuje počas hodín jógy, je zručnosť, ktorá nám prechádza aj do bežného života a fungovania v ňom. V psychickej záťaži, pri strese, či v náročných obdobiach života nám práve plytký a rýchly dych často krát bráni prekonať prekážky, ktoré sa potom usídľujú ako stuhnuté, nehybne a boľavé emočne bloky v tele.
Pravidelné praktikovanie jógy má preukázateľný súvis s našim psychickým stavom a náladou. Cez telo v jóge človek pracuje s mysľou, jógové asany fixujú naše vnútorné postoje. Cez telo dávame informáciu duši, cez telo si vytvárame pohľad na seba, svoje seba vnímanie.
Inými slovami, keď človek hrdo stojí v pozícii bojovníka, preberá „hrdosť ako životný postoj“ do svojho vnútra. A telo je múdre, pamätá si.
Pravidelné navštevovanie hodín jógy vytvára tiež pocit spolupatričnosti, jednu z dôležitých ľudských potrieb. Patriť niekam („belonging“), byť súčasťou čohosi, čomu človek verí a čo vnáša do života iný rozmer a tiež vnútornú disciplínu, optimizmus a častokrát aj nádej. Ako terapeutka často pracujem s ľuďmi v náročných životných situáciách. Ak so mnou cvičia jógu, prichádzajú na hodiny väčšinou skľúčení, stiahnutí do seba. Naopak, po jóge držia pohľad oveľa vyššie a ich oči sú viditeľne jasnejšie.
Pravidelnou praxou sa viditeľne mení držanie tela. Pocitovo sa po hodine jógy ľudia cítia vyšší a vzpriamenejší. Jóga učí napríklad širšie otvárať hrudník, cez dych vnášať do seba priestor, ktorý potom ostáva fixovaný v tele. Podvedome predlžuje stavce na chrbtici, otvára spoje kĺbov do priestoru a učí s nimi cielene pracovať. Predlžuje driek po stranách, vyťahuje temeno hlavy vyššie.
Jóga telo viditeľne tvaruje inak, než iné druhy pohybových aktivít. Jedným z dôvodov je aj to, že jóga inak upína svaly na kosť.
Mohutné telo plné hrubých svalov už dávno „vyšlo z módy“. Za krásne sa považuje prirodzená pružnosť svalov a pohybov. A práve pri jóge svalová hmota nenaberá na objeme, ako pri rôznych druhoch posilňovacích aktivít. Správna práca so svalmi v jóge nenechá sval vystúpiť, naopak pritláča ho ku kosti a aj opticky ho predlžuje. Aj to je výsledkom toho, že jogini majú tela pružné ako zviera – dlhé, štíhle a šľachovité, nie objemné.
Jóga ako jedna z mála pohybových aktivít zaraďuje rotačné pohyby, ktoré využíva veľmi cielene a logicky. Rotačné pozície v jóge tým, že vedome stláčajú brušnú dutinu, stimulujú, prekrvujú a masírujú všetky vnútorne organy v tele. Podporuje sa tým peristaltika čriev, aktivuje sa činnosť vnútorných, nie vôľou ovládaných svalov. Aj preto je jedným z najväčších benefitov jógy detoxikácia a čistenie pomocou aktívnej stimulácie.
Takisto reverzné (obrátené) asany, ktoré sa právom považujú za kráľovské vďaka ich účinkom. Práve tie menia obehy tekutín v tele, uvoľňujú bloky, spazmy a pohybovými stereotypmi zatvrdnuté miesta. Menia aj celkový pohľad na svet. Čo tak postáť si chvíľu na hlave? Možno sa potom aj na situácie okolo dá pozrieť inak. A zo zdanlivo negatívneho si vybrať to krásne. Alebo spraviť si zo strachu spojenca.
Stoj na rukách, či mostík si vraj jogíni dávajú namiesto poobednej šálky kávy. Zacítili ste niekedy eufóriu, keď ste sa telom mali možnosť vrátiť do detstva? Niekam, kde sme robili mlynské kolá, či stojky na rukách bez zaváhania? Telo má veľmi dobrú pamäť, jóga ju pomáha objavovať.
Počuli ste niekedy, že pot pri jóge je iný? Vraj telo nie je cítiť tak, ako po bežných silových aktivitách? Práve preto sa neodporúča priama sprcha bezprostredne po jogovej praxi, ale naopak nechať pot prirodzene počas relaxácie uschnúť na tele, nevtláčať vyplavené toxíny cez pokožku sprchou, či uterákom späť. Postup je presne opačný – sprcha sa odporúča PRED cvičením. Jóga je rituál, cvičí sa s čistým telom.
Pre všetkých, ktorí túžia schudnúť – stretli ste sa niekedy s názorom, že jóga zasycuje? Po praktikovaní jógy ma telo preukázateľne oveľa menší hlad, a to aj napriek tomu, ak sme svoju jogovú prax začali s pocitom hladu. Aj to je dôvodom, že ľudia, pre ktorých sa jóga stáva životnou cestou/voľbou si často stravovanie začnú priamo upravovať a meniť k zdravším, ľahším variantám.
* A čosi pre aktívnych športovcov, bežcov, plavcov, futbalistov.. Tí, ktorí práve popri svojich hlavných aktivitách využívajú jógu ako kompenzačné cvičenie, mi určite dajú za pravdu. Jóga učí izolovať prácu svalov, používať ich vysoko efektívne. Pri pohybe v jóge sa telo učí využívať iba tie svaly, ktoré skutočne potrebuje- pohyb sa stáva ľahkým, ladným a plynulým, ako keď sledujeme beh divého zvieraťa púšťou.
Jóga nás tiež učí vyhýbať sa zraneniam, či natiahnutiam svalov. S pomocou dychu otvára priestor pre objavovanie svojho vnútorného tela. Dychom ho rozohrieva a pohyby sú bezpečné aj pri väčších, či extrémnych rozsahoch. A tiež, sval sa vzápätí nestiahne do pôvodnej polohy, dych a aktivovanie vnútorného tela sval robia pružným a trvalo predĺženým.
Naše fyzické telo je cez jógu vnímane ako systém, kde každá časť súvisí s inou, sú vzájomne poprepájane a výrazne sa ovplyvňujú. Vedeli ste napríklad, že krčná chrbtica súvisí s oblasťou krížov? Teda, že príčiny bolestí šije a trapézových svalov by sme mali hľadať úplne inde? Alebo, že pevné chodidla a práca s nimi má prepojenie na panvové dno? Teda, že stabilizačný systém tela (core) je naviazaný na jeho periférie? Ak nepracujeme s centrom tela, naše pohyby strácajú na efektivite a celkovo je telo zraniteľnejšie a často nezmyselne, či jednostranne namáhané.
Jóga ponúka neustálu možnosť objavovania vlastného tela, jeho súvislostí a vzájomných prepojení. Už po prvej hodine jógy budete zaručene vedieť o takých svaloch a ich úponoch, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Pocit svalovej bolesti bude úplne iný a „veľa hovoriaci“. S pomocou jógy sa učíme reči nášho múdreho tela rozumieť, nielen ho automaticky používať.
A úplne na záver.. Vedeli ste, že celú jogovú prax robíme kvôli jednej jedinej asáne, a tou je savasana – záverečné zahĺbenie sa do seba a relaxácia? Hlboká koncentrácia (Dharana) je zámerom fyzickej aktivity v jóge. Porozumenie telu, jeho signálom a správam a vyladenie, zjednotenie mysle nás učí vedomejšie žiť a prijímať svet okolo nás presne taký, aký je.