Niekedy existujú oblasti, kde si žena pripadá osamelá a nedocenená. Ako sa správa žena s nízkym sebavedomím?

Niekedy existujú oblasti, kde si žena pripadá osamelá a nedocenená. Ako sa správa žena s nízkym sebavedomím?
Niekedy existujú oblasti, kde si žena pripadá osamelá a nedocenená. Ako sa správa žena s nízkym sebavedomím? Foto: ilustračné, GettyImages

Každá žena túži byť milovaná, chce byť ocenená a šťastná. Avšak bohvie prečo zatiaľ čo jedny to dosiahnu, iné ustavične tonú v problémoch, každý sa k nim správa bez rešpektu, stále viac upadajú do depresie a niekedy aj do rôznych závislostí. Ako sa má žena správať, keď sa jej nedostáva toho, po čom najviac túži? Zmeniť svoj vzťah k sebe samej, prijať sa a uvedomiť si, že si zaslúži to najlepšie. Poďme sa pozrieť bližšie na to, ako sa vlastne taká žena s nízkym sebavedomím správa.

Sú ženy isté si samy sebou ako odborníčky. Ich profesionálne sebavedomie je vysoké. To však neznamená, že sú sebaisté ako ženy.

Ženské sebavedomie je vnútorný pocit vlastnej hodnoty a príťažlivosti Žena so zodpovedajúcim sebavedomím sa nebojí mužskej pozornosti, cíti sa hodná lásky a úcty. Okrem toho na ženské sebavedomie silne pôsobia rôzne presvedčenia týkajúce sa lásky, zažitej pravdy o vzťahoch, o mužoch a ženách. Niektoré ženy sa napríklad domnievajú, že milovať znamená trpieť a obetovať sa. Môže snáď taká žena sama k sebe pociťovať úctu?

Ak sa domnievame, že ako žena nie sme nič moc, budeme sa správať spôsobom, ktorý tomuto názoru zodpovedá.

  • 1. Žena s nízkym sebavedomím nevie a nedokáže prijať pomoc, darček alebo jednoducho len mužskú pozornosť. Niečo vo vnútri jej nedovoľuje uveriť, že si zaslúži byť milovaná len tak. Preto ich na rozpakoch alebo očakáva podraz, keď ju niekto skladá poklony alebo sa snaží s ňou zoznámiť.
  • 2. Nízke sebavedomie žene ustavične našepkáva, že naozaj nie je tá naj, že musí vziať zavďak tým vzťahom, ktorý sa jej ponúka. Čo keby sa o ňu už nikto iný nezaujímal? Ak tak zmýšľa, bude sa jej presne toho dostávať, pretože málokoho priťahuje žena bez sebavedomia, neistá sama sebou. V dôsledku toho žena sama sebe nepriznáva právo si muža vyberať a často sa ocitá vo vzťahu s niekým, komu by bolo lepšie sa vyhnúť.
  • 3. Ďalším typickým príznakom nízkeho sebavedomia je neschopnosť priamo a nahlas hovoriť o svojich prianiach. A netýka sa to len pomoci alebo nejakých darov. Dokonca aj keď ju muž chce naozaj úprimne potešiť a pýta sa, čo by si priala, žena odpovedá v hádankách alebo sa vyhýba odpovedi. Partner z nej zakaždým musí jej prianie doslova líčiť, čo skôr alebo neskôr znechutí a odradí každého „normálneho mužského“. Zato však tento stav úplne vyhovuje niekomu, komu sú ženine priania ľahostajné a nezaujíma sa o ne ani v najmenšom.

Žena s nízkym sebavedomím sa bojí, že by muža odradila, myslí si, že milovaná bude iba ak bude sama vychádzať v ústrety želaniam iných, prispôsobí sa a nebude sama pre seba nič chcieť. Podvedome verí, že lásku si musí zaslúžiť a keby si dovolila byť sama sebou, zostala by bez partnera. Vo vzťahu takého zmýšľania vedie ženu k tomu, že je ochotná k akýmkoľvek ústupkom, len aby s ňou muž zostal, len aby ju neopustil. To je najistejšia cesta k takému partnerovi, ktorý si ju nebude vážiť, ktorý ju neocení.

  • 4. Z toho vyplýva ďalší typický príznak nízkeho ženského sebavedomia – ženy si nevážia tí, ktorí sú jej nablízku.

Okolie odráža úroveň nášho sebavedomia. Ako si sami seba považujete, tak sa k vám budú ostatní správať. Vybavte si svoje pocity z rôznych ľudí – sú takí, ku ktorým by sme si nedovolili ani tú najmenšiu drzosť, jednoducho by sme sa neopovážili. A sú iní, u ktorých máme bezmála čo robiť, aby sme ich nenakopli. Čím je to spôsobené? Sebavedomím. Ak v niekom vycítime vnútornú dôstojnosť, ak sa má rád a sám seba si váži, nepripustí, aby k nemu niekto bol hrubý. Nebude udržiavať vzťah s nikým, kto k nemu nespráva rešpekt a nič podobné jednoducho nepripustí.

  • 5. Naše sebavedomie vyjadruje aj spôsob, ktorým sa správame k iným ženám. Ženy s nízkym sebavedomím sa stále porovnávajú s inými a často okolo seba vidia samé konkurentky. Ak ste si v hĺbke duše istá, že taký súbor vlastností, aké máte vy, nemá žiadna iná, nebudete súperiť. Vy máte svoje prednosti a tie druhé zas iné. Každá bude príťažlivá pre toho, kto ocenia práve jej osobité kvality. Takže ak ste napríklad vysoká, budete priťahovať mužov, ktorým sa vysoké ženy páčia. To všetko.

Pokiaľ však žena vidí v každej inej žene súperku, vypovedá to o tom, že v hĺbke vlastnej duše sa nepokladá za jedinečnú, cennú, hodnú záujmu. Stále sa porovnáva s inými a je jedno, či z tohto porovnania vychádza dobre alebo nie. Jej vzťah k sebe samej vždy závisí len od toho, kto sa ocitol vedľa nej.

Čo jej bráni zvýšiť svoje sebavedomie?

Strach, že budem zlá, strach, že budem za egoistku, strach, že ma opustí. Cítime, že ak sa budeme mať rady a vážiť si sami seba, môže sa to niekomu nepáčiť a môže nás prestať mať rád. Nebudeme klamať samých seba a tvrdiť si, že to nie je pravda. Isteže sú aj ľudia, ktorým by sa to nepáčilo. Kto vlastne býva označovaný za egoistu? Človek nevyhovujúci ostatným a presadzujúci sa na ich úkor. Iste, ale aj niekto, kto okrem iného má svoju hlavu, niekto, koho nemožno ovládať. To sa niektorým ľuďom samozrejme nemôže páčiť. Naozaj chcete, aby vám takíto ľudia boli nablízku?

Mnohé ženy majú obavu, že ak budú vyžadovať úctu, ak sa budú mať rady a budú sa brániť neúctivému konaniu, budú za zlé. Jeden známy psychoterapeut v tejto súvislosti vyhlásil: «Hájaním svojich osobných hraníc sa nestávate zlým. Stávate sa dospelým».

Zdroj: www.adaline.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom