Nezdravé každodenné návyky, ktoré ničia váš sexuálny život. Poznáte ich?

Nezdravé každodenné návyky, ktoré ničia váš sexuálny život. Poznáte ich?
Nezdravé každodenné návyky, ktoré ničia váš sexuálny život. Poznáte ich? Foto: ilustračné, GettyImages

Máte v posledných mesiacoch pocit, že váš sexuálny život stagnuje? Možno je najvyšší čas zistiť, čím je táto stagnácia spôsobená.

V prvom rade sa zamerajte na svoje sexuálne zdravie, ktoré rozhodne neovplyvňujú „len“ sexuálne prenosné choroby alebo užívanie antikoncepcie. „Sexuálny život je neodmysliteľne spojený s naším celkovým zdravím,“ hovorí klinický sexuológ Eric Garrison a upozorňuje na sedem nezdravých návykov, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú sex.

1. Nedostatok spánku

So spánkovým deficitom sa netreba zahrávať. Nielenže nedostatok spánku vedie k únave a narúša imunitu, ale navyše môže ovplyvňovať aj sexuálny život.

„A to sa týka nielen mužov, ale aj žien,“ upozorňuje Garrison pre Prevention. V ideálnom prípade by ste si s partnerom mali dopriať sedem až osem hodín ničím nerušeného spánku.

2. Zanedbávate fyzickú aktivitu

Vytrvalosť, flexibilitu alebo silu oceníte nielen v telocvični, ale aj v posteli. A tak sa rozhodne nevypláca, keď sa športovým aktivitám budete vyhýbať. Navyše platí, že by ste si šport mali dopriať tesne pred milovaním. „Zrýchlenie srdcovej frekvencie zlepšuje prietok krvi, čo stimuluje vaše pohlavné orgány,“ hovorí doktorka Nicole Prauseová.

Nebojte sa preto prizvať do svojho života akýkoľvek druh športu. „Ak do svojej každodennej rutiny pridáte iba tridsať minút chôdze navyše alebo začnete cvičiť jogu, razom sa to premietne vo vašom sexuálnom živote,“ hovorí Garrison.

3. Zaostrené na spálni

Spálňa je nielen miestom odpočinku, ale aj väčšiny intímnych chvíľok. A tomu je dôležité prispôsobiť jej atmosféru. „Mali by ste sa vyhnúť používaniu notebooku v posteli, zožať detské hračky rozhádzané po podlahe a odstrániť všetko, čo do spálne nepatrí. Jeden môj klient mal na komode blízko postele fotku svojej svokry a svokra. Nedivil som sa, že také prostredie v ňom nevyvolávalo chuť na sex,“ hovorí sexuálny terapeut a dodáva, že cieľom je, aby prostredie spálne bolo stimulujúce, nie rušivé.

4. Zlé stravovacie návyky

Nie je žiadnym tajomstvom, že vyvážená strava plná vitamínov a minerálov je kľúčová pre ľudské zdravie. A tým pádom aj pre zdravie sexuálne. „Pre mužské zdravie je dôležitý zinok. Ďalej by sme nemali zabudnúť na vitamín B, ktorý nájdete v losose, tuniaku alebo kuracom mäse. Vitamín B zvyšuje prietok krvi, čo opäť vedie k lepšiemu sexuálnemu životu,“ vysvetľuje sexuológ Eric Garrison.

5. Nadmerné pitie alkoholu

Negatívny vplyv na vaše zdravie môže mať aj nadmerné pitie. Príliš veľa alkoholu totiž vedie k neschopnosti dosiahnuť orgazmus. „Navyše štúdie ukazujú, že chronický alkoholizmus dlhodobo poškodzuje sexuálnu výkonnosť,“ hovorí doktorka Nicole Prauseová. Samozrejme, pokiaľ si doprajete pohárik vína, potom sa o svoje sexuálne zdravie báť nemusíte. Napriek tomu platí, že by ste to s alkoholom nemali preháňať.

6. Fajčíte

Potrebujete ďalší dôvod, prečo prestať fajčiť? Tu ho máte! Podľa kliniky Mayo narúša fajčenie prietok krvi, čo negatívne ovplyvňuje nielen vaše srdce, ale aj pohlavné orgány. „Navyše platí, že fajčenie úzko súvisí s erektilnou dysfunkciou,“ dopĺňa doktorka Prauseová pre Prevention.

7. Vyhýbate sa masturbácii

Vyhýbate sa masturbácii v domnení, že by narušila váš partnerský sexuálny život? Chyba lávky! „Masturbácia vám pomáha objavovať, čo sa vám páči. Tento objav následne môžete preniesť aj do partnerského sexu,“ vysvetľuje sexuológ Eric Garrison. Výskum zverejnený v Archives of Sexual Behavior navyše naznačuje, že masturbácia môže podporiť sexuálnu túžbu.

Zdroj: www.novinky.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom