Neviete ako na proteínové šejky? Toto treba vedieť

Neviete ako na proteínové šejky? Toto treba vedieť
Neviete ako na proteínové šejky? Toto treba vedieť Thinkstock

Možno nie sú šejky súčasťou vašej pravidelnej stravy, preto, lebo si myslíte, že sú určené iba pre vrcholových športovcov či serióznych kulturistov Je síce pravda, že mnoho atlétov pije šejky ako doplnenie paliva po cvičení, existuje však mnoho dôvodov, prečo môžu byť zaujímavé aj pre bežných ľudí. A naviac ich príprava je rýchla a pohodlná.

Čo ide do proteínových šejkov?

Presná definícia proteínového šejku neexistuje. Je to nápoj, ktorý dodáva bielkoviny a častokrát aj doplňujúce živiny ako vitamíny a minerály. Niektoré šejky sú vytvorené ako obyčajný doplnok k strave s proteínmi, zatiaľ čo iné, nutrične vyvážené, môžu byť použité aj ako náhrada jedla. Niektoré sú ,,hneď na pitie” ale mnoho ľudí si rado vyrába vlastné z proteínového prášku a tekutiny (voda, mlieko, džús – podľa návodu). Mnohokrát aj s pridaním ovocia či zeleniny.

Kedy a prečo užívať proteínový šejk?

Ako rýchle, vyvážené jedlo

Proteínové šejky, ktoré sú navrhnuté ako náhrada jedla, sú výbornou voľbou pre ľudí, ktorí majú tendenciu vynechávať jedlá. Sú rýchle a pohodlné a môžu dodať vyváženú výživu, keď ste limitovaný časom pri príprave jedla.

Ako náhrada jedla na pomoc pri chudnutí

Pre tých, ktorí sa snažia schudnúť, môže byť šejk ako náhrada jedla použitá pri jednom alebo dvoch jedlách za deň. Okrem toho, že je to pohodlné, proteínové šejk-y majú dostatočný obsah kalórií a porcie sú kontrolované, vďaka čomu si viete jednoduchšie spočítať kalórie a kontrolovať tak celkový príjem za deň.

Ako doplnok na pomoc pri priberaní

Pre tých, ktorí sa naopak, snažia pribrať na váhe, proteínové šejky im môžu dodávať kalórie navyše. Pitie proteínového šejku medzi jedlami alebo pred spaním môže pomôcť zvýšiť príjem kalórií.

Ako doplnok pri príjme bielkovín

Ďalším dôvodom prečo piť proteínové šejky je to, že dokážu nabudiť celodenný príjem bielkovín, ak je pre vás ťažké získať ho zo samotného jedla. Keď si robíte svoje vlastné proteínové šejky, môžete si pridať proteínu do vášho šejku podľa vašich individuálnych potrieb.

Ako palivo pred a po cvičení

Mnoho ľudí pije proteínové šejky po cvičení, ale takisto sú veľmi dobré aj pred cvičením. Pre tých, ktorí cvičia ráno a často radi idú až ,,na doraz“ s ľahkým jedlom, proteínové šejky môžu zodpovedať vašim potrebám.

Ako prostriedok na zlepšenie vášho nutričného rozloženia

Jednoduchý proteín je ako čisté plátno. Môžete pridať čokoľvek do vášho šejku, čo vám môže pomôcť získať vaše stanovené nutričné ciele za deň. Je jednoduché dodať porciu ovocia alebo zeleniny, ale takisto môžete dodať vlákninu alebo zvýšiť váš príjem zdravých tukov pridaním tých správnych dodatkov.

5 dodatkov pre váš proteínový šejk

Proteín navyše

Dokonca, aj keď vás proteínový šejk obsahuje bielkoviny, môžete ich chcieť viac ako ich obsahuje. Pridajte čistý proteínový prášok, či pridaním napríklad nízkotučného cottage cheese-u, jogurtu, ricotty alebo jemného tofu môže zvýšiť obsah bielkovín.

Ovocie a zelenina

Pridaním ovocia a zeleniny do vášho proteínového šejku je tá najjednoduchšia cesta ako dostať viac porcií týchto zdravých potravín do vášho denného jedálnička. Zmrazené ovocie a zelenina sú pohodlné a dodajú proteínovému šejku jemnú štruktúru. Experimentovať môžete s rozličnými druhmi ovocia a zeleniny ako napríklad sladká mrkva alebo maslová tekvica. A vyskúšajte rozličné kombinácie napríklad ananás s mrkvou alebo banán s maslovou tekvicou. Pokiaľ ste odvážny, pridajte nezvyčajné ingrediencie do vášho šejku ako napríklad listy špenátu alebo cviklu.

Vláknina

Veľa bielkovinových šejkových zmesí neobsahuje dostatok vlákniny, preto ľudia neprijímajú toľko vlákniny, koľko by mali. Pridajte viac vlákninovú potravinu do vášho šejku. Či už je to prášok s obsahom vlákniny alebo ovocie a zelenina, drvené vločky, otruby alebo semienka ako slnečnica, ľan alebo chia semienka, ktoré majú dostatočný podiel vlákniny.

Kalórie

Ak potrebujete zvýšiť príjem kalórií, môžete si pridať drvené vločky, orechy, orechové maslo, avokádo alebo sušené ovocie pre zvýšenie kalorickej hodnoty vášho šejku.

Ľad

Ľad robí dobrý doplnok šejku, pretože znižuje množstvo tekutiny. Ľad takisto dodáva objem vášmu šejk-u a zvýši tak porciu bez pridaných kalórií. Dobrý trik pre tých, ktorí si sledujú svoju váhu!

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom