Nevera ženy alebo muža: Kto vo vzťahu podvádzanie ťažšie prežíva?

Nevera ženy, nevera muža
Nevera ženy alebo muža: Kto vo vzťahu podvádzanie ťažšie prežíva? Thinkstock

Nevera je bežnou súčasťou našich životov. Veľa sa o nej píše, diskutuje, no každý ju znáša úplne inak. Ktoré z pohlaví sa však dokáže s neverou ľahšie vyrovnať?

Nevera všeobecne nastáva po nezvládnutých problémoch vo vzťahu či dlhodobej nespokojnosti jedného z partnerov. Často krát je nevera len zbabelejší spôsob ako vyjadriť, že vzťah už nefunguje.

Reakcie mužov a žien na neveru

Výskum organizovaný na širokej vzorke respondentov vo veku od 18 až 65 rokov bol zameraný na skúmanie pocitov a reakcií ľudí na neveru. Všetci opýtaní si mali predstaviť situáciu, že ich partner podviedol, alebo im oznámil, že sa zamiloval do inej osoby.

Výskum potvrdil, že heterosexuáli sa s neverou vyrovnávali omnoho horšie ako bisexuáli, či homosexuáli. Zatiaľ čo mužov viac rozzúril samotný fakt, že ich partnerka ich podviedla (54%), ženy omnoho viac trápila emocionálna zrada partnera (65% ). Aké to má vysvetlenie?

Čítajte aj: Prečo a aké typy žien muži najčastejšie podvádzajú?

Mužské ego sa nezaprie

Muži šalejú z toho, keď ich žena fyzicky podvedie. Sexuálnu neveru považujú za oveľa väčšiu hrozbu ako keď ich žena zradí emocionálne. Taktiež si robia starosti s tým, či ich žena podviedla preto, že ich sexuálna zdatnosť nie je dostatočná a či sú naozaj biologickým otcom dieťaťa, ktoré s ním ich partnerka čaká.

Ako trpia ženy?

Heterosexuálni muži sú údajne najviac neverní práve v období, keď si zakladajú rodiny. Ženy na rozdiel od mužov nečelia materskej neistote, obávajú sa skôr straty finančných zdrojov a emocionálnej istoty, teda toho, že muž sa zamiluje do inej ženy. Z výskumov taktiež vyšlo, že za neveru nežnejšie pohlavie považuje už samotný fakt, keď sa muž chodí zdôverovať so svojimi súkromnými problémami inej žene.

Nevera zraňuje každého

Napriek tomu, že nevera je bolestivá pre obe pohlavia rovnako, podvedení ľudia často prihliadajú k faktorom, ako sú vek, deti vo vzťahu aj materiálne zabezpečenie. To ovplyvňuje ich úsudok vedúci buď k odpusteniu alebo odchodu z partnerstva, ktorý je poriadnou skúškou nervov.

Človek dokáže žiť v monogamnom vzťahu. Keby tomu tak nebolo, nedokázala by nás nevera tak zraniť. Vo všeobecnosti by sme mohli teda zhrnúť, že každá nevera je bolestivá pre toho, kto miluje.

Ak ste sa s neverou vo svojom živote ešte nestretli, gratulujeme vám, ste šťastný človek…

Nevera, rakovina novodobých vzťahov. Ako sa s ňou vysporiadať? Dá sa jej predísť? Ako znovu získať sebavedomie po nevere partnera? Príďte na verejnú diskusiu na túto pálčivú spoločenskú tému. Na vaše otázky odpovedia psychiater, vzťahový poradca, plastický chirurg.

Verejná diskusia sa koná dňa 25.6. 2018 v čase od 17:00 do 20:00 v ORO Caffe & Cocktail bar na Žižkovej 7 v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom