Nespite vedľa zrkadla!

Nespite vedľa zrkadla!
Nespite vedľa zrkadla! Foto: ilustračné, GettyImages

Ešte naše prababičky sa k zrkadlám správali opatrne a do určitej miery až s bojazlivou starostlivosťou.

Nebolo pritom dôležité, k akej viere alebo kultúre kto patril – zrkadlo bolo výnimočným predmetom prakticky pre všetky náboženstvá, národy a kultúry sveta. Bolo predmetom magickým. Slúžilo kúzlom a vešteniu, bolo bránou, prostredníctvom ktorej mohli byť privolané alebo zahnané zlé bytosti. Zrkadlo malo skrátka posvätnú moc, ktorá však nebola ľuďom vždy na prospech. Preto sa do zrkadla nemali pozerať chorí, zakázané bolo ženám v šestonedelí aj deťom. A okrem nespočetného radu iných zásad a príkazov platilo prísne pravidlo: spiaci človek sa nesmie odrážať v zrkadle.

Odkiaľ sa práve táto povera vzala?

Príčin je veľmi veľa. Po prvé, predpokladá sa, že astrálny duch, opúšťajúci v spánku ľudské telo, sa ľahko dokáže pretiahnuť do sveta za zrkadlom, odkiaľ občas býva nemožné dostať sa späť.

V spánku je navyše ľudské vnútro otvorené a ľahko prístupné, zlé bytosti astrálneho sveta by mu mohli ublížiť. Po druhé, existuje názor, že zrkadlo z človeka vysáva jeho potenciál a kladnú energiu, čo sa v dôsledku negatívne odrazí na jeho zdraví a psychickom stave. Takých ľudí potom často trápi nespavosť, ale necítia sa dobre ani po dlhom a tvrdom spánku, sú nervózni a podráždení.

Práve preto nemajú zrkadlá v spálni čo robiť. Len tak si môže človek dokonale oddýchnuť, plne sa uvoľniť a nabrať nové sily. Okrem toho nemusí byť tak celkom príjemné uvidieť uprostred noci v zrkadle svoj vlastný odraz: svetlá a tiene sa s nami nepekne pohrávajú a ľakajú nás strašidelnými podobami a nepeknými obrazmi. Hovorí sa tiež, že napríklad odraz manželskej postele v zrkadle doslova priťahuje neveru. Tento účin ešte zosilňuje, pokiaľ sa v zrkadle spolu s posteľou zároveň odrážajú dvere do spálne.

Mnoho ľudí pokladá tieto povery za hlúpe mýty, ktoré nemajú žiadny rozumný základ. Nič im nezabráni zaspať v blízkosti zrkadla odrážajúceho ich lôžko. Spí dobre a nemajú žiadne problémy zdravotné a žiadne problémy psychické. Nesťažujú sa na neveru svojho partnera, a keď musia v noci vstať, zrkadlá sa neľakajú. Nech im to priané, zrejme nebudú mať so zrkadlami problémy aj naďalej.

Feng-shui, starobylá čínska náuka o vzťahu človeka a jeho životného priestoru v čase, pokladá zrkadlo za energetického upíra, schopného veľmi rýchlo zbaviť človeka energie. Feng-shui zapovedá vešať zrkadlo v blízkosti lôžka, pretože bude odrážať rohy, v ktorých sa podľa presvedčenia starých učencov tají temné sily a zlo. Zrkadlo bráni koncentrácii rovnako ako uvoľneniu. Dve zrkadlá zavesené proti sebe sú koridorom na prechádzanie zlých duchov. Zavesiť zrkadlo oproti posteli je veľkým prehreškom proti zásadám feng-shui.

Iste, že väčšina podobných povier sú iba mýty. Každý sám si musí rozhodnúť, či a koľko im bude prikladať viery, či sa bude riadiť ich pravidlami. Hlavné je sa v blízkosti zrkadla čo najviac usmievať, aby sa v nich mohla zachytiť a udržať kladná energia našej prívetivosti a dobrej nálady.

Zdroj: astroplus.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom