Nepríjemný genitálny herpes: Komu hrozí najviac?

Pohlavná choroba, intímne zdravie, žena, ochorenie, genitálny herpes
Shutterstock

Vírusové ochorenie pohlavných orgánov, ktoré nás dokáže poriadne potrápiť. Ako sa prejavuje a komu najviac hrozí?

Genitálny herpes je nepríjemná choroba pohlavných orgánov, ktorú spôsobuje vírus herpes simplex (HSV).

Rozlišujeme dva druhy tohto vírusu, a to typ I alebo typ II. Prvý zodpovedá za výskyt známych oparov prejavujúcich sa na perách. Ten druhý sa prenáša iba pohlavným stykom a zapríčiňuje genitálny herpes. No vznik nepríjemných vriedkov na citlivých intímnych miestach môže spôsobiť aj vírus typu I.

Vírus, ktorý zákerne vyčkáva

Genitálny herpes je teda veľmi nákazlivým a častým ochorením pohlavných orgánov, ktorého pôvodcom je spomínaný vírus HSV. Prenáša sa priamym kontaktom pokožky s postihnutým miestom. Po infikovaní sa dostáva priamo do nervových buniek nášho organizmu a tam vyčkáva na oslabenie obranyschopnosti tela. Čiže môže ho vyvolať aj stres, keďže má na svedomí pokles našej imunity. Po prepuknutí tohto ochorenia sa nám na pohlavných orgánoch objavia veľmi bolestivé pľuzgieriky. Tieto príznaky sa dajú potlačiť, ale samotný vírus zatiaľ nie je vyliečiteľný. Preto sa po nakazení môže tento neduh vracať, ako to zažívajú mnohí z nás.

Čítaje aj: Hrozí z používania vložiek a tampónov rakovina?

Genitálny herpes počas tehotenstva býva obzvlášť nebezpečný. Tento vírus vážne poškodzuje plod v tele matky a zvyšuje sa i riziko prenosu na novorodenca U infikovaného dieťaťa dochádza k závažným zdravotným problémom, dokonca až k úmrtiu.

Genitálny herpes sa týka každého z nás

Keďže toto ochorenie má takzv. vyčkávacie štádium bez viditeľných príznakov, potencionálnym nositeľom je i na pohľad zdravý človek. Nakazenie herpesom sa teda týka každého z nás. Rizikovou skupinou bývajú ľudia, ktorých partneri trpia častým výsevom oparov v okolí úst. Hrozba nastáva aj v prípade, keď sú k herpesu náchylní i oni samotní.

Čítajte aj: Nevoniate mu „tam dole“? Posvieťte si na to, čo jete!

Ako sa pred ním chrániť?

Zásadne nemať počas výskytu vyrážky či už partnera alebo vás nechránený pohlavný styk. Vyvarovať sa najme orálnej forme. To platí rovnako na opar na ústach ako aj na genitáliách. Počas obdobia, kedy dochádza k oslabeniu imunity (po prekonaní inej choroby alebo v stresujúcom období) sa vyhýbajme tiež používaniu pohára, príborov či rúžu po osobe trpiacej ústnym herpesom. Ak máme sex s partnerom prvý krát, pokiaľ je to možné, všímajme si či sa na jeho pohlavných orgánoch nenachádza možný prejav genitálneho herpesu (pľuzgieriky alebo začervenanie).

Aj keď genitálny herpes je strašiakom mnohých ľudí, ide o bežné nepríjemné kožné ochorenie vírusového typu a pre väčšinu z nás nebýva nebezpečný. Omnoho závažnejšou chorobou sú chlamídie. No napriek tomu dokáže veľmi bolestivo znepríjemňovať život. Keďže po prasknutí vredov sa naruší povrch kože, zvyšuje sa tiež riziko prenosu iných závažnejších vírusových ochorení, ako sú AIDS či rakovina krčka maternice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom