Ako získať energiu bez kávy? Tieto nápoje vám pomôžu vstať s úsmevom

Drink napoj nabudenie energia ovocie
Foto: ilustračné, GettyImages

Pripravte si chutné a výživné nápoje, vďaka ktorým vám celý deň nebude hroziť ospalosť.

Ak nechcete alebo nemôžete piť kávu, existuje niekoľko výborných nápojov, ktoré vám môžu pomôcť získať energiu a zvládnuť deň. Zelený čaj obsahuje menej kofeínu ako káva, ale stále dodáva potrebnú energiu a naviac obsahuje antioxidanty.

Pre tých, ktorí preferujú niečo sýtejšie, je možnosť pripraviť si orieškový smoothie s orieškovými maslami, mliekami alebo najemno posekanými orieškami. Je dôležité si uvedomiť, že takýto smoothie nápoj je kaloricky bohatý, ale zároveň sýty a výživný. Môže dokonca nahradiť jedno jedlo. Pri príprave smoothie je vhodné použiť nízkotučné mlieko a obmedziť pridanie cukru.

Nápady na smoothie

Arašidovo-banánový smoothie – zmixujte 1 banán, 1/8 šálky arašidového masla, ½ šálky sójového mlieka a dve lyžice medu.

Mandľovo-datľový smoothie – zmixujte tri lyžice mandľového masla alebo trocha mandľového mlieka, štyri datle, šálku nízkotučného jogurtu, šálku jablkového muštu alebo džúsu a šálku ľadu.

Skvelým riešením, ktoré sa však mnohým minimálne vizuálne nebude pozdávať, sú zelené smoothies. Pokojne experimentujte a miešajte zeleninu s ovocím, napríklad pol šálky čerstvého špenátu, pol šálky lesného ovocia, pol šálky bieleho jogurtu, pol šálky nízkotučného mlieka, jeden banán a lyžicu ľanových semienok.

Zdravé, chutné, výživné, sýte a nízkokalorické. A v tomto konkrétnom prípade ani nikto nezistí, že je v nápoji špenát, bude totiž vďaka lesnému ovociu ružový. Mimochodom, spomínané ľanové semienka plné vlákniny a živín pridávajte, kam môžete – do jogurtov, mlieka, koktejlov či ovsených vločiek.

Vyskúšajte aj čaje

Čaj zo sladkého drievka – pripomenie vám detstvo a pelendreky. Síce neobsahuje kofeín, no podporuje činnosť nadobličiek. Má podobné účinky ako niektoré hormóny vylučované týmto orgánom a tak pôsobí proti únave a zabezpečuje prílev energie.

Ďalším lahodným a zdravým nápojom je čaj zo sibírskeho ženšenu, ktorý pomáha s koncentráciou a dokáže poraziť únavu. Nepokazte jeho účinky cukrom, slaďte medom alebo vôbec.

Mätový čaj vám pomôže vám prebudiť sa a tiež dá do poriadku váš žalúdok po tom, ako ste sa prejedli. Zároveň osvieži váš dych!

Ovocné šťavy a koktejly

Keď ste prejedení alebo je vám zle od žalúdka, môže spočívať trik v obyčajnej vode s citrónom. Osvieži vás, dodá vitamíny a zároveň nemá takmer žiadne kalórie. Enzýmy nachádzajúce sa v tomto tropickom ovocí spolu s vlákninou, ktorú obsahuje jeho dužina, sú tiež skvelou kombináciou na naštartovanie vášho trávenia a efektívneho metabolizmu.

Ďalšou lahôdkou je šťava z granátového jablka, ktorú môžete piť samotnú alebo primiešanú do koktejlov. Zabezpečí množstvo energie a tiež obsahuje antioxidanty. Vyskúšajte ju zmiešať so sójovým mliekom, banánom, lesným ovocím a jogurtom. Opäť platí, že takýto nápoj je sýty a treba ho vnímať ako potravinu.

Ak chcete mať nápoj o čosi zdravší, odporúča sa použiť rastlinné mlieko a minimalizovať pridanie cukru. Môžete však pridať sladidlo ako med, javorový sirup alebo stéviu na zlepšenie chuti.
Je dôležité mať na pamäti, že aj keď tieto nápoje môžu nahradiť jedno jedlo, stále je potrebné mať vyváženú stravu a nezabúdať na pravidelný príjem živín.

Informácie zo sveta zdravia nájdete aj na našej facebookovej stránke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom