Šikovný pomocník dokáže vibráciami upozorniť na pravopisnú chybu a naučiť deti i dospelých krasopisu. Napísaný text dokonca dokáže bez zbytočnej námahy nahrať on-line.
Dvojica nemeckých vynálezcov navrhla digitálne pero, ktoré vibráciami okamžite upozorní na chybu v písanom slove. Nadaní otcovia Falk Wolsky and Daniel Käsmacher dúfajú, že pero pomôže žiakom hravou formou zvládnuť správne hláskovanie, krasopis i gramatiku.
[captionid=“attachment_55681″align=“alignright“width=“640″]Lernstift[/caption]Pero dostalo názov Lernstift a má v sebe zabudovaný miniatúrny počítač s WiFi modulom, ktoré sú napojené na batériu. Počítač vďaka senzorom sleduje pohyb pera na papieri a napísané slová porovnáva so slovníkmi, ktoré má k dispozícii. Ak odhalí chybu, upozorní na ňu vibráciami.
Pero dokáže snímať písaný text na akomkoľvek papieri a dokonca i vo vzduchu a má vymeniteľnú náplň. Je preto dostupné vo forme guľôčkového i atramentového pera, čoskoro by sa k modelom mala pridať aj ceruzka.
Ďalšou výhodou pera je skutočnosť, že sa dá pripojiť k smarfónom i počítačom a nahrať tak napísané texty on-line, napríklad aj na sociálne siete. Šikovný pomocník sa dá nastaviť do dvoch módov – ortografického, ktorý si všíma pravopis a kaligrafického, ktoré sledujú krasopis. Ako prezradili dizajnéri, už pracujú na tom, aby pero dokázalo skontrolovať aj gramatické chyby vrátane nesprávneho slovosledu.
[captionid=“attachment_55682″align=“alignright“width=“640″]Lernstift[/caption]Nápad, ku ktorému dizajnérov inšpirovala Wolskeho manželka, keď kontrolovala synove úlohy, naberá finálne kontúry. Vďaka projektu Kickstarter, ktorý pomáha umelcom i podnikateľom s dobrými nápadmi no bez finančného kapitálu rozbehnúť biznis, sa nemeckí vynálezcovia dostali do druhého štádia vývoja, v ktorom budú pero testovať deti na školách.
Pero bude najprv schopné kontrolovať len anglické a nemecké texty, postupne by sa k nim malo pridať ďalších 40 jazykov vrátane tých, ktoré využívajú latinku.
„V priebehu niekoľkých týždňov sme dostali 800 objednávok a to pero ešte nie je v ponuke,“ tešia sa dizajnéri. Perá sa do sériovej výroby dostanú začiatkom roka 2014 a ich ceny by sa mali pohybovať v rozmedzí 130-150 eur. Vďaka voľne dostupným slovníkom, ktoré vytvorila komunita používateľov slobodných softvérov, by sa k jazykom, ktoré dokáže pero opraviť, mohla čoskoro pridať aj slovenčina.
www.dailymail.co.uk