Najnovší výskum ukázal, že dospievajúcim, na ktorých rodičia kričia alebo ich inak verbálne napádajú, hrozí vyššie riziko vzniku psychických porúch.
Krik alebo vyhrážanie sa dospievajúcim deťom môže u nich spôsobiť psychické problémy alebo vyvolať iné negatívne správanie. Vyplýva to zo štúdie amerických vedcov. „Záleží aj na verbálnom správaní,“ skonštatovala Annette Mahoney z Bowling Green State University v americkom Ohiu.
Štúdia vznikla na základe prieskumu medzi 239 problémovými deťmi vo veku od 11 do 18 rokov. Až päťdesiatjeden percent z nich pritom uviedlo, že zažili buď fyzické alebo verbálne násilie, prípadne obe od jedného či oboch rodičov. Ukázalo sa pritom, že deti, ktorých matky kričali a súčasne používali i fyzické násilie, čelia vyššiemu riziku vzniku psychických problémov. Na druhej strane riziko vzniku psychických problémov pri matkách, ktoré fyzické násilie nikdy nepoužili, no verbálne áno, nebolo také vysoké. „Inými slovami, fyzické násilie výrazne umocňuje negatívny vplyv verbálneho násilia matky,“ vysvetlila Mahoney. Výskum rovnako zistil, že zo strany otcov stačilo na zhoršenie stavu detí, ak voči nim používali len verbálne násilie, bez ohľadu na to, či krik sprevádzalo aj fyzické násilie alebo nie. „Verbálna agresia rodičov voči adolescentom je rovnako, ak nie dokonca viac ničivá ako fyzické násilie,“ vyhlásila Michelle Leroy, ktorá výskum viedla.
Výsledky štúdie teda naznačujú, že lekári by sa okrem zisťovania fyzického násilia v domácnostiach mali zamerať aj na verbálne násilie. „Lekári sa zvyknú pýtať na fyzické násilie doma. No mali by sa pýtať aj na to verbálne,“ upozornil vedecký tím.
Štúdiu vedci publikovali v novembri 2013 v časopise Child Abuse & Neglect.