Obdobie očakávania bábätka a samotné jeho narodenie je plné zmien, no i skrytých obáv, či sa dokážeme o novorodenca správne postarať. Preto sa snažíme najčastejšie cez internet získavať informácie. Pozor však! Nie všetky sú aj pravdivé.
Každá žena sa v období svojho tehotenstva stáva azda tou najopatrnejšou osobou na zemeguli. Je si veľmi dobre vedomá úlohy budúcej mamičky, a tak sa snaží zodpovedať si všetky otázky týkajúce sa života jej dieťatka. Existuje však veľa mýtov a neprávd, ktoré nie sú prospešné pre zdravie vás i vášho bábätka:
1. Pohyb vo veľkom množstve môže bábätku uškodiť, v tehotenstve by som vôbec nemala cvičiť.
Práve naopak. Cvičenie v tehotenstve má veľký význam a mnoho pozitív. Vďaka pravidelnému pohybu si udržíte dobrú kondíciu, ľahšie zvládnete „záťaž“ v podobe veľkého bruška, predídete príliš veľkému prírastku na hmotnosti. Posilňovanie panvového dna vám zasa pomôže predísť inkontinencii či vzniku hemoroidov a uľahčí samotný pôrod. Jediné, na čo si treba dávať pozor, je výber bezpečných aktivít. Vhodný pre vás nie je beh, jazda na koni ani bojové športy. Inak sa pohybu v tehotenstve vôbec netreba vyhýbať.
2. Jediný, kto mi môže v súčasnosti poradiť a najlepšie ma pripraviť na pôrod je odborný lekár.
Odborný lekár je síce rozhodne vynikajúci profesionál, avšak, povedzme si úprimne, do psychiky mamičiek a do toho, čo sa odohráva v hlave takejto ženy až tak dokonale nevidí. V minulosti boli preto nenahraditeľnými priateľkami budúcich mamičiek pôrodné sestry, ktoré už dnes síce nevidíme, našťastie sú tu však napríklad odborné asistentky z materských centier. Takáto asistentka prejde s mamičkou úplnou psychofyzickou prípravou, v rámci ktorej nadobudne matka vyššie sebavedomie a zbaví sa neraz zbytočného strachu pred pôrodom vďaka adekvátnym informáciám. V rámci fyzickej časti prípravy sa predchádza najmä bolestiam chrbtice a nôh.
3. Masáž bábätka by mala byť vykonávaná výhradne fyzioterapeutom, ja môžem dieťatku ublížiť.
Ak môžete nejakým spôsobom dieťatku ublížiť, je to len nedostatkom dotyku. Dotyk je veľmi dôležitý pre vytváranie vzájomného puta medzi bábätkom a matkou.
4. Masáž ako terapeutický prostriedok sa vykonáva bez ohľadu na stav dieťatka.
Nesmiete zabúdať, že dieťatko je osobnosťou od narodenia a masáž je veľmi intímnou aktivitou. Mali by ste tak rešpektovať jeho pocity a želania a nemasírovať proti jeho vôli, aby ste ho dotykom netraumatizovali. Len tak dosiahnete všetky pozitívne efekty masáže.
5. Ak sa moje dieťatko popáli, na ošetrenie miesta mi postačí smotana, hlavne ošetriť čím skôr.
Ďalší mýtus patriaci dávnej minulosti. Na lokálne ošetrenie popáleného miesta sa využíva oplach chladnou vodou, prípadne obklad z bavlnenej textílie zvlhčený vodou. Malé dieťa je však náchylné na podchladenie, pretože si jeho pokožka nedokáže regulovať teplo, ktoré stráca pri narušení kožného krytu. Preto je veľmi dôležité po studenom obklade dieťatko zabaliť do deky.
6. Desí ma množstvo infikovaného hmyzu, ktoré môže malému bábätku ublížiť. Stačia mi v prípade bodnutia rýchle octové obklady?
Ako sme už písali vyššie, pokožka dieťatka je ešte veľmi jemná, a tak k nej rovnako starostlivo treba pristupovať, octové obklady nechajte opäť raz minulosti. Žihadlo z miesta bodnutia veľmi opatrne vyberte, miesto dezinfikujte, sterilne prelepte a sledujte, ako sa rana hojí a či prípadne nedochádza k ďalším komplikáciám, ako napríklad k rozvoju alergickej reakcie. V takom prípade bezodkladne navštívte lekára.
7. Časté dojčenie, dojčenie počas choroby matky škodí. Slabé mlieko nie je na dojčenie vhodné.
Nezmysel. Mamičky, neexistuje nič ako časté dojčenie. Keď dieťatko plače alebo si inak pýta jesť, je potrebné ho dojčiť, hoci i niekoľkokrát za hodinu. Rovnako v našich končinách nejestvuje pojem slabého mlieka. Každá dobre živená matka disponuje normálnym a zdravým mliekom.
Ak matka ochorie, je logické, že v inkubačnej lehote ochorenia stačila nakojiť bábätko, ale zároveň protilátky, ktoré si jej telo na obranu vytvorilo, pokrývajú aj potrebu bábätka, takže dojčiť je nielen možné, ale dokonca nutné.
8. Už som veľa počula o náhlom úmrtí dieťatka v spánku, a bojím sa, že mu nemôžem nijak zabrániť.
Ďalší strašiak budúcich rodičov, SIDS, je následkom nepredvídateľnej zástavy dýchania dieťatka počas spánku. Je preto veľmi dobré, ak sú otecko i mamička dopredu informovaní a poznajú prevenciu a rizikové faktory SIDS a vedia tak následne reagovať. Často tak zachránia svojmu dieťatku život. Pomôže im v tom aj odborný kurz SIDS.
9. Keď svoje bábätko prebaľujem, kúpem alebo prezliekam, neustále plače. Ako mu môžem pomôcť?
Všetky tieto aktivity sú pre bábätko úplne nové, ešte netuší, ako na ne reagovať, preto je preň úplne prirodzené reagovať plačom. Svojmu dieťatku môžete pomôcť vhodne a správne zvoleným dotykom a najmä schopnosťou vnímať a rozpoznať jeho signály. Kurz Kinesthetik Infant Handling je model konania a učenia, ktorý podporuje vzájomnú interakciu medzi rodičmi a dieťaťom v každom veku. Naučí vás zaobchádzať s dieťaťom tak, aby ste vytvorili optimálne podmienky pre jeho ďalší vývoj. Využitím rôznych pomôcok pre vytvorenie vhodného prostredia mu umožní zorientovať sa v priestore a prežívať pocity bezpečia a istoty.
10. Mám nechať dieťa, aby sa už v útlom veku venovalo niektorej tvorivej činnosti? Nezaťaží ho to?
Hovorí sa, že najlepšie dokážu svoju kreativitu využívať malé deti. Ich myseľ ešte nie je ovplyvnená vonkajšími vplyvmi, a tak nechávajú svojej fantázii úplne voľný priechod. Preto je veľmi vhodné podporovať a rozvíjať detskú kreativitu už od útleho veku. Veľmi dobrou formou môže byť kreslenie, ktoré tiež cvičí detskú koncentráciu a motoriku.
Zdroj: Materské centrum predeti care