1. Šošovky netreba dezinfikovať ak sú určené na kratšiu dobu používania.
Je pravda, že s príchodom mäkkých, vymeniteľných šošoviek sa väčšina zdravotných problémov a alergií spojených s ich nosením vytratila. Nie je však pravdou, že by bolo bezpečné nepoužívať roztoky určené na šošovky. Počas dňa sa na Vaše šošovky dostane množstvo prachu a pokojne aj baktérií, ktoré pri opakovanom vkladaní do oka môžu preniesť do Vašich očí a spôsobiť zdravotné komplikácie.
2. Neumývajte šošovky v roztoku, len ho doň položte.
Väčšina univerzálnych roztokov na kontaktné šošovky vyžaduje 10-30 sekundové manuálne umývanie šošoviek v týchto roztokoch. Štúdia dokázala, že rozdiel medzi umývanými a neumývanými šošovkami je obrovský. Pri manuálnom umývaní šošoviek sa zo šošoviek podarilo odstrániť 80-90 percent baktérií, pričom pri obyčajnom namáčaní bez umývania sa odstránilo ledva 30% nečistôt a baktérií.
3. Pokojne spávajte so šošovkami na očiach.
V súčasnosti to už v niektorých prípadoch môže byť pravdivá rada, no napriek tomu, že už existujú šošovky, v ktorých je možné spávať, je stále viac odporúčané si ich na noc vyberať. Prečo? Vaši oči potrebujú dýchať a nech už materiál Vašich šošoviek akokoľvek priepustný, nenahradí stav, keď ich práve nenosíte.
4. Nič sa nestane ak budete mesačné šošovky nosiť o dva týždne dlhšie.
Možno nie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou si takto pripravujete ideálne základy pre chronické zápaly oka rovnako ako aj oveľa závažnejšie komplikácie. Po odporúčanej dobe nosenia strácajú takéto šošovky niektoré zo svojich základných vlastností, akými sú priepustnosť vzduchu, pružnosť a pevnosť. Preto je pravdepodobné, že takýmto konaním riskujete zdravie Vašich očí.
5. Ak nemáte roztok, použite vodu.
Roztoky určené na šošovky majú dezinfekčné účinky, pričom voda môže naopak obsahovať baktérie a nečistoty. Roztoky zároveň podporujú udržiavanie základných vlastností šošoviek, čo obyčajná voda nedokáže.
6. Nebojte sa kúpať a plávať so šošovkami na očiach.
Ako sme už písali, vo vode môžu prežívať mikroorganizmy, ktoré môžu veľmi jednoducho skomplikovať Váš život, či Vás dokonca obrať o zrak. Samozrejme na Vás nestriehnu vždy a všade, no opatrnosť je na prvom mieste. Ak sa náhodou dostanete do vody, hoci aj do vane s kontaktnými šošovkami, ktoré sa namočia, čím skôr ich vyberte a poriadne ich vyumývajte v roztoku.
7. Podeľte sa so svojimi kamarátmi o svoje farebné šošovky.
Kontaktné šošovky si nikdy s nikým nevymieňajte. V prvom rade bývajú šošovky vybrané presne pre Vaše oči a na očiach iného človeka môžu spôsobiť problémy. Zároveň sa takto môžete vystaviť riziku infekcie.
Napriek týmto mýtom a radám sa nosenia šošoviek netreba obávať. Kým robíte všetko tak ako treba, môžete si dopriať pohodlie, ktoré Vám žiadne okuliare nedoprajú, alebo si prispôsobovať farbu očí Vášmu oblečeniu každý deň. Pre viac rád a široký výber kontaktných šošoviek navštívte www.happyhairshop.sk.