Víkend plný kultúry a umenia Tatra Flowers rozkvitne už čoskoro, 1. – 3. 9. 2017
„Krásne kopce a umenie spolu vždy ladia,“ povedal riaditeľ TANAPu Pavol Majko na margo celého projektu a spolupráce s organizátormi Tatra Flowers. Zároveň dodáva: „Samozrejme sú miesta v Tatrách, kde nesmie zaznieť ani sláčik – a tam ani nezaznie.“
Prípravy na úvodný ročník festivalu v týchto dňoch vstupujú do finálnej fázy. Na miestach, kam návštevníci Tatier chodievajú bežne, nájdu tentokrát niečo viac. Víkendovú návštevu Tatier si môžu obohatiť o príjemné umelecké zážitky od piatku 1. septembra. Najdôležitejším účinkujúcim Tatra Flowers je samotná príroda Vysokých Tatier. Postaviť na nohy takéto podujatie vyžaduje veľa práce. Prirotou organizátorov, však stále ostáva cieľ neublížiť Tatrám v žiadnom smere.
Víkend obohatený o kultúrne, aj iné zážitky – Tatra Flowers odkryl postupne kompletný program i mená umelcov, ktorí vystúpia na jeho prvom ročníku. Ak ste boli už viackrát na Hrebienku, v centre Tatranskej Lomnice alebo na Štrbskom, či Skalnatom plese, teraz vám ich návštevu počas jedného víkendu spríjemnia vystúpenia špičkových umelcov. Tešia sa na vás Jana Kirschner, Peter Lipa, Iva Bittová a Mucha Quartet, Lucia Lužinská, Katarína Máliková, Michal Matejčík či Dalibor Karvay.
Dramaturgia je pestrá, každý si tam môže nájsť to svoje. Žánrový rozsah potvrdzuje zapojenie SĽUKu, aj kapiel ako Billy Barman, Genius Locci, Paper Moon Trio, Valér Miko Trio či Carpet Cabinet a ďalších. Hudobnú produkciu Tatra Flowers doplní Peter Hámor a Palo Barabáš so svojimi filmovými projekciami.
Organizátori projektu zdôrazňujú, že kreovanie hudobného festivalu v našich veľhorách považujú za veľkú zodpovednosť. Podujatie Tatra Flowers preto organizujú s plným rešpektovaním prírody Tatier a v úzkej spolupráci s TANAPom.
Spoločné diskusie o podmienkach realizácie na jednotlivých miestach určili jasné mantinely spolupráce. Ich výsledkom sú aj koncerty špeciálne upravené do akustických či komorných verzií bez použitia akejkoľvek techniky na Téryho chate a tiež časy podujatí prispôsobené „životu a biorytmu Tatier“. Väčšina koncertov preto neodznie večer, ale v poludňajších či v skorých popoludňajších hodinách. „Spolupracovali sme na výbere lokalít a vhodnosti umiestnenia jednotlivých umelcov a myslím si, že rozumná dohoda a kompromisy sa našli. Nevidíme žiaden bod, ktorý by pri dodržaní dohodnutých pravidiel mohol mať na prírodu nejaký negatívny vplyv. Treba zdôrazniť, že program Tatra Flowers sa odohrá na miestach, ktoré sú navštevované bežne a konajú sa tam bežne aj iné podujatia. Toto podujatie je síce viac vidieť, podmienky solupráce sú však prísne,“ hodnotí spoluprácu a prípravy riaditeľ TANAPu Pavol Majko.
„Tatry sú veľmi špecifické, verejnosť sa vždy zaujíma, čo sa v nich deje. Počítali sme preto aj s negatívnymi reakciami, či pochybnosťami. Zistili sme, že ľudia konajú často impulzívne, nemajú dostatok informácií, napriek tomu majú v sebe nejakú emóciu a potrebujú ju vyjadriť. Keď sme s nimi začali komunikovať, pochopili sme, z čoho pramenia ich obavy. Slovo „festival“ vyvoláva rôzne asociácie. Ľudia si hneď predstavia masy ľudí, areály plné stanov a stánkov, atrakcií, hluku a plastových pohárov od piva…“ uvádza Jozef Murín, produkčný šéf projektu.
„Niektorí ľudia si stále myslia, že na Téryho chate postavíme pódium privezené vrtuľníkom a bude tam večerný rockový koncert a to doslova.
Realitou sú však umelci, ktorí budú stáť a sedieť v teréne, bez pódia, bez mikrofónov a reproduktorov, bez bicích nástrojov. Umelci si to vyšľapú, niektorí si nástroje ponesú sami, pomáhať nám budú aj profesionálni horskí nosiči a následne vystúpia úplne akusticky a to v čase 12.30 – 13.30,“ dodáva Jozef Murín.
Radi by sme sa vyjadrili aj k aktuálnej téme, ktorou je výzva SOS smerom k umelcom, zapojeným do programu Tatra Flowers. O tejto aktivite SOS sme sa my, aj umelci, bohužiaľ dozvedeli z médií, nikto z SOS nás nekontaktoval.
Máme za sebou takmer rok a pol práce a príprav projektu a ak by sme mali detailne opísať všetky výsledky tejto práce, bolo by to nadlho. Myslíme tým hlavne energiu, ktorú sme venovali cieľu neublížiť Tatrám v žiadnom smere.
Chceme širokú aj odbornú verejnosť ubezpečiť, že v spolupráci so všetkými zainteresovanými subjektmi a v súlade s platnou legislatívou boli stanovené jasné podmienky a mantinely realizácie, ktoré sú špecifické pre každé miesto. Aj samotné miesta sú vybrané tam, kam ľudia prirodzene chodia a existuje tam potrebná infraštruktúra, konajú sa tam rôzne podujatia a sú schopné bez negatívnych následkov prijať aj Tatra Flowers.
Vyjadriť by sme sa chceli k podstate aktivity SOS a tou je oslovenie a výzva pre umelcov.
Tatry vždy priťahovali výnimočných ľudí, ktorí mali blízko k umeniu, kultúre, alebo iným spôsobom ovplyvňovali spoločnosť a históriu, nielen tatranskú. Keď si pozriete staršie knihy, alebo dobové fotografie Tatier, očaria vás svojou atmosférou… akoby sa Tatry neodlišovali od zvyšku okolitého sveta iba nadmorskou výškou, ale aj niečím iným. V Tatrách trávime s kolegami veľa dní, chodíme, vnímame, rozprávame sa s ľuďmi, ktorí si rovnako ako my myslia, že je niečo, čo dnes Tatrám chýba.
Kultúra a Tatry – to by mala byť symbióza. Bohužiaľ, často to tak nie je. Počnúc banalitou, ako je hudba, ktorá hrá z reproduktorov tatranských zariadení, až po množstvo rôznorodých podujatí, ktorým často chýba ucelený koncept a verejnosť má potom pocit, že Tatry sa stávajú „lunaparkom“.
Tatra Flowers je iný príbeh. Chceme ukázať a ponúknuť návštevníkom Tatier to najlepšie z nášho umenia a kultúry. A to veľmi citlivo. Náš program sa stal súčasťou Tatranského kultúrneho leta a počas tohto víkendu vlastne nahradil jeho program. Nešli sme proti sebe, naopak, vznikla prirodzená symbióza.
Celé by to však nešlo bez zapojenia a podpory umelcov. Svojou účasťou a postojom nás aj oni uistili, že projekt má zmysel.
Tešíme sa zo „zvučných mien”, priestor však dostanú aj menej známi a začínajúci umelci. Pri ich oslovení sme venovali pozornosť predstaveniu celého konceptu. Nebolo to o telefonáte a preverení termínu, bolo to často o osobných stretnutiach s jednotlivými umelcami, o diskusii. Takmer každého z nich zaujímal enviromentálny rozmer realizácie. Po vysvetlení a odovzdaní všetkých potrebných informácií nastalo rozhodnutie a často nadšenie na ich strane. A u každého sme objavili prekvapujúcu náklonnosť a vzťah k Tatrám. S viacerými z nich sme za posledných 24 hodín hovorili a ďakujeme za ich dôveru, za to, že si stoja za svojím rohodnutím, stoja za nami a veria nám. K výzve sa vyjadria aj samotní umelci, toto vyjadrenie vám radi sprostredkujeme čoskoro.
Ďakujeme aj za podporu širokej verejnosti, ktorú nám vyjadrila rôznymi spôsobmi.
Snažíme sa byť konštruktívni a výzva SOS nás priviedla k debate a úvahe, ako ešte viac využiť platformu Tatra Flowers a záujem ľudí o tento projekt na pomoc Tatrám.
Súčasťou Tatra Flowers je aj zážitkovo – edukatívna zóna TANAPu. Počas celého víkendu budú môcť deti, mládež a celé rodiny spoznať TANAP bližšie a pochopiť dôležitosť zachovania prírody. TANAPu tiež venujeme s podporou Slovenskej sporiteľne dar určený na pomoc práci s mládežou.
Práve zapojení umelci, však môžu svojou charizmou, ktorú spomína SOS, pomôcť oveľa viac. Osloviť ľudí, odovzdať im informáciu a emóciu, ktorá by ich ináč neoslovila. Vážime si každú zmysluplnú prácu, ktorá pomáha chrániť našu prírodu. Nie sme zástancami radikálnych postojov, kde existuje iba čierna a biela. Radšej hľadáme kompromisy, dohodu, riešenia. Možno práve toto je cesta, s ktorou by nám mohlo pomôcť napr. aj SOS. Využiť potenciál oslovenia verejnosti a záujmu o Tatra Flowers pozitívne, pre dobrú vec. Sme otvorení každej zmysluplnej spolupráci a synergii.
Presné lokácie a program Tatra Flowers nájdete na stránke www.tatraflowers.sk, ako aj vstupenky na sobotňajšie vystúpenia Jany Kirshner a SĽUKu na Štrbskom Plese v sieti Ticketportal: www.ticketportal.sk/Event/SLUK_a_JANA_KIRSCHNER_na_festivale_Tatra_Flowers
UložiťUložiť