6 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame po tréningu

6 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame po tréningu
Orgazmus v posilovni: Aký je a kedy ho môžete zažiť? Thinkstock

Nájsť si v dnešnej dobe popri práci a rodine čas aj na iné aktivity – ako napríklad pravidelný tréning – je takmer umenie. Často sa potom stáva, že aj keď si ho nájdeme, po tréningu sa zase niekam náhlime a vynechávame napríklad strečing alebo jedlo. Tu sú chyby, ktorých sa po tréningu dopúšťame najčastejšie.

Vynechávanie strečingu a oddychovej fázy

Oddychová fáza a strečing po tréningu pomáhajú telu zregenerovať sily. Chvíle hneď po pohybovej aktivite sú totiž ideálne na zlepšovanie flexibility, pretože telesná teplota je vyššia a svaly sú uvoľnené. Strečing po cvičení taktiež dokázateľne znižuje intenzitu svalovej horúčky. Vynechanie tejto záverečnej fázy tréningu sa vám môže na druhý deň vypomstiť stuhnutými svalmi.

Radšej ľadová sprcha ako sauna

Posedieť si po tréningu v saune môže byť síce príjemné, ale takáto tepelná záťaž vášmu organizmu neprospieva. Počas cvičenia sme rozhorúčení až-až a vystaviť telo ešte ďalšej horúčave nie je najlepší nápad, keďže takto zaťažíme najmä imunitný systém. Väčšina športovcov po tréningu naopak preferuje studenú sprchu, ktorá telesnú teplotu upraví, organizmus sa schladí a celkovo zregeneruje.

Prudký koniec

Pri cvičení sa zvyšuje krvný tlak, aby pomohol organizmu vysporiadať sa s veľkými nárokmi, ktoré sú naň kladené. Ak sa po vysokom nápore počas tréningu náhle prestanete hýbať, zníži sa intenzita toku krvi. Takáto náhla zmena môže mať za dôsledok napríklad pocit nevoľnosti. Skúste namiesto toho pri cvičení postupne znižovať jeho intenzitu, až kým sa vám tep ustáli a krvné cievy nestiahnu do normálnej veľkosti.

Zanedbávanie starostlivosť o pokožku

Mnohí z tréningu utekajú domov bez toho, aby si aspoň opláchli ruky a tvár. Áno, hneď po príchode domov idú do sprchy, ale na pokožke sa aj za taký krátky čas môže vytvoriť živná pôda na vyrážky. Najlepšie urobíte, ak si ešte pred odchodom z fitka dôkladne umyjete ruky a tvár.

Nedostatok tekutín

Pri tréningu sa organizmus ochladzuje potením, o to viac, ak je vysoká aj teplota vzduchu. Ak telu po tréningu nedodáte dostatok tekutín, môže to viesť k dehydratácii a pocitu únavy. Hneď po tréningu preto siahnite napríklad po vhodnom elektrolytovom nápoji, aby organizmus doplnil tréningom vypotené tekutiny.

Nevynechávajte jedlo

Niektorí ľudia jedia hneď po tréningu, zatiaľ čo iní v zhone na jedlo jednoducho zabudnú. Jedlo s obsahom bielkovín a sacharidov po cvičení dodá telu energiu a výživu – ak ju telu nedodáme, môže sa to prejaviť na pomalšej tvorbe svalov. Ideálne je dať si do 30-40 minút po tréningu jedlo bohaté na bielkoviny.

Skúste sa týmto chybám vyhnúť a uvidíte, že tréningové výsledky dosiahnete rýchlejšie. S cvičením je to tak, často veľa zavážia práve drobnosti, ktoré robíme tesne pred a po ňom.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom