Na Slovensko prichádza nový film Pedra Almodóvara Paralelné matky s Penélope Cruzovou

Madres_still_13_web_cel deseo da slu_iglesias mas 1.jpg
Foto: Magic Box

Dlho očakávaná snímka Paralelné matky (originálny názov Madres Paralelas) otvárala minulý mesiac 78. filmový festival v Benátkach. Almodóvar do hlavnej úlohy obsadil svoju najobľúbenejšiu herečku a osobnú priateľku Penélope Cruz. A urobil dobre. Za stvárnenie postavy Janis získala Penélope ocenenie za najlepšiu herečku. „Janis je najťažšia postava, akú Penélope Cruz doteraz hrala, či už v mojich filmoch alebo vo filmoch iných režisérov. A pravdepodobne aj postava najbolestivejšia. Výsledok je skvelý a ohromujúci. Penélope tej úlohe dala všetko,“ hovorí režisér.

Film Paralelné matky sleduje príbehy troch žien, ktoré sa stretli v nemocničnej izbe predtým, než dve z nich porodia. Janis (Penélope Cruz), ktorá je v strednom veku, je z náhodného počatia nadšená a na bábätko sa teší. Pubertiačka Ana (Milena Smit) je pred pôrodom vydesená, kajúcna a traumatizovaná. Treťou ženou je Anina matka Teresa.

Madres_foto_03_baja 2.jpg
Foto: Magic Box

Janis sa snaží preniesť na Anu svoje nadšenie a radosť. Obe otehotneli náhodou a obe budú slobodnými matkami. Keď jej Janis povie, že neľutuje, Ana prizná, že to ľutuje veľmi a o niekoľko mesiacov neskôr jej vysvetlí, prečo.

„Paralelné matky sú o predkoch a potomkoch. Sú o pravde skrývajúcej sa v minulosti a najintímnejšej pravde jednotlivých postáv. Film rozpráva o materskej vášni prostredníctvom troch veľmi odlišných matiek: Janis, Teresy a Any, ktorá je sebecká, bez akéhokoľvek materského inštinktu,“ vysvetľuje Pedro Almodóvar, ktorého práve nedokonalosti jednotlivých matiek ako rozprávača priťahujú najviac: „Sú veľmi odlišné od tých, ktoré sa doteraz v mojej filmografii objavili.“

Vzhľadom na špecifické okolnosti je Janis nútená žiť v úplnom rozpore medzi historickou pravdou (jej pradedo bol pochovaný v masovom hrobe) a svojou intímnou pravdou týkajúcou sa jej dcéry. Táto morálna dilema je stredom príbehu, vďaka ktorému je Janis zložitou, veľkorysou a rozporuplnou postavou.

Madres_foto_04_baja 1.jpg
Foto: Magic Box

„Je veľmi zložitá, pretože má vždy viac ako jednu tvár, kým ju jej pocity viny a hanby zo života v klamstve nedonútia kvýbuchu,“ objasňuje režisér. Aj keď všetky tieto prvky patria do žánru melodrámy, rozhodol sa, že Paralelné matky budú vypätá obsiahla dráma: „Je ťažké mať rád a skvele zahrať postavu, ktorá nie je vzorom cnosti, ale o to viac ma rozprávanie priťahovalo. Janis je najťažšia postava, akú Penélope Cruz doteraz hrala, či už v mojich filmoch alebo vo filmoch iných režisérov. A pravdepodobne aj postava najbolestivejšie. Výsledok je skvelý a ohromujúci. Penélope tej úlohe dala všetko. Na druhú stranu sa mladá Milena Smit (Ana) pre mňa stáva veľkým objavom filmu. Čistota a nevinnosť jej Any zdôrazňujú temné stránky Janis,“ zdôrazňuje.

Obe hlavné postavy matiek skvele dopĺňajú Aitana Sánchez Gijón (Teresa) a Izrael Elejalde (Arturo). Nakoniec sa všetci stávajú súčasťou rozmanitej, veľmi prekvapivej, ale aj skutočnej rodiny.

Film Paralelné matky prináša do slovenských kín slovenská filmová a distribučná spoločnosť MagicBox Slovakia 28. októbra 2021.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom