Na krátkozrakosť si nemusíte zvykať. Vieme, ako sa jej zbaviť

Shutterstock 1209564106 zm.jpg
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 12. novembra (DámskaJazda.sk) – Asi nikoho neprekvapí, že krátkozrakosť je jedným z najčastejších očných ochorení. Postihuje ľudí v každom veku a najvýraznejšie sa prejavuje v rozvinutých krajinách. Televízia, dlhé hodiny za počítačom či nezdravý životný štýl spôsobujú, že čoraz viac z nás musí siahnuť po dioptrických okuliaroch alebo kontaktných šošovkách. A možno aj nemusí…

V článku sa dozviete prečo je myopia rozšírená najmä v rozvinutých krajinách, či je možné vplývať na dobu jej vzniku aj či sa jej dá zbaviť natrvalo.

Krátkozrakosť „podporujeme“ už v detstve

Myopiou, čiže krátkozrakosťou trpí len približne jedno percento zo sto novorodencov. Tento podiel enormne rastie najmä v školskom veku. V rozvinutých krajinách, medzi ktoré sa radíme aj my, je to výsledok zlých návykov. Deti berú do ruky mobily a tablety príliš skoro a pri televízoroch dokážu presedieť celé hodiny.

Zároveň zanedbávame aj prostredie, v ktorom sa naše deti učia. Vo svojich detských izbách majú málo prirodzeného svetla a naopak, príliš umelého a častokrát na písanie či čítanie nedostatočného osvetlenia. Sčasti je to zlým nastavením vzdelávacieho a pracovného systému, kedy deti zo škôl a družín prichádzajú neskoro a učiť sa začnú až keď je už vonku tma. Na druhej strane, chyby robíme aj my rodičia. Pri zariaďovaní detských izieb nedbáme na to, kam umiestnime písací stôl tak, aby malo dieťa dostatok svetla z vonku.

Ďalším negatívnym javom je, že deti, ale aj dospelí, majú vo všeobecnosti podstatne menej pohybu a oveľa menej času trávia v exteriéri. To má za následok, že si náš zrak prispôsobujeme na pozeranie na blízke predmety a schopnosť zaostrovať do diaľky sa následne vyvíja nedostatočne.

Krátkozrakosť sa dá vyvážiť okuliarmi alebo šošovkami, odstrániť laserovou operáciou

Krátkozrakosť je možné veľmi zjednodušene definovať ako neschopnosť oka zaostriť na vzdialené predmety. Príčinou býva zlé zakrivenie rohovky a pretiahnutý tvar oka. Upraviť videnie u krátkozrakých ľudí je možné okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami s mínusovými dioptriami. Tie však krátkozrakosť vyriešiť nevedia, dokážu len spomaliť jej zhoršovanie. Zároveň sú dioptrické okuliare pri mnohých činnostiach značne obmedzujúce, pri niektorých druhoch športov až nebezpečné.

Krátkozrakosť je možné natrvalo riešiť laserovou operáciou. Špecialista vám na korekciu vašej zrakovej vady po komplexnom vyšetrení ponúkne dostupné možnosti a vhodné metódy operácie.

Ak sa rozhodnete pre aplikáciu nových multifokálnych šošoviek, okrem toho, že si nimi zabezpečíte dobrý zrak do všetkých vzdialeností, eliminujete tiež riziko vzniku šedého zákalu. Ak si vyberiete niektorú zo špičkových slovenských očných kliník, laserovej operácie sa obávať nemusíte. Už aj naše zariadenia disponujú najnovšími technológiami a skúseným personálom, vďaka čomu sú operácie vykonávané ambulantne, takmer bezbolestne, s krátkou dobou rekonvalescencie. Jednou z najmodernejších metód, ktorou sa koriguje krátkozrakosť, je RELEX Smile 3D, ktorú má vo svojom portfóliu najväčšia slovenská očná klinika iClinic.

Aj o zdravé oči sa treba starať

Tak, ako starne organizmus ako celok, tak sa zmenám neubránia ani vaše oči. Ak ste predošlých 20 či tridsať rokov nemali problém s videním, máte šťastie. Nie je však vylúčené, že sa to v blízkej dobe nezmení. Ak sa však o svoj zrak budete starať, dokážete znížiť riziko jeho poškodenia.

Základom sú preventívne prehliadky u očného lekára. Tie dokážu odhaliť mnohé zrakové vady v ich počiatočnom štádiu, kedy ešte ani netušíte, že ich máte.  A asi nie je potrebné vysvetľovať, že čím skôr sa problém identifikuje, tým ľahšie ho je riešiť. To isté platí aj v prípade krátkozrakosti. Jej vývin je možné spomaliť nasadením vhodných dioptrií. Naopak, čím viac svoje oči namáhate, pretože dobre nevidíte, tým viac im škodíte. Nehovoriac o tom, že zlý zrak má na svedomí aj mnoho ďalších nepríjemných problémov. Môže byť napríklad príčinou bolestí hlavy a očí, nesústredenosti či únavy.

Samozrejmosťou by mal byť tiež zdravý životný štýl. Prospieva pohyb, pobyt v prírode či zdravá strava. Ak pracujete pri počítači, nechávajte svoje oči pravidelne oddychovať. Minimálne každých dvadsať minút by ste sa mali poprechádzať a precvičiť si oči zaostrovaním do diaľky. Nemenej dôležitá je aj regenerácia, oddych a kvalitný spánok.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom