Menopauza je prirodzeným javom v živote každej ženy, no málokto vie, že fajčenie môže jej príchod výrazne urýchliť. Ako nikotín ovplyvňuje hladinu estrogénu a prečo by sme mali vážne zvážiť zanechanie tohto zlozvyku, si prečítajte v našom najnovšom článku.
Menopauza je prirodzenou súčasťou každej z nás, ale máloktorá žena by jej predčasný príchod dávala do súvislosti práve s inklinovaním k jednému z najčastejších zlozvykov, ako je fajčenie. A práve nová teória tvrdí, že nikotín znižuje hladinu estrogénu.
Pokles hormónu estrogén spôsobuje hormonálne zmeny v organizme ženy zvané klimaktérium. Tieto zmeny sú sprevádzané mnohými známymi príznakmi ako bývajú návaly tepla, nočné potenie, prudké zmeny nálad, náchylnosť k stresovým stavom, neschopnosť sústrediť sa a poruchy menštruačného cyklu.
Stop cigaretám!
Nech sa snažíme ospravedlniť zlozvyk zvaný fajčenie akokoľvek, nemôžeme poprieť, že nikotín škodí a negatívne vplýva na funkčnosť celého nášho organizmu. Okrem najznámejšieho rizika spojeného s fajčením, ktorým je rakovina pľúc, zapríčiňuje mnoho iných neduhov.
Fajčiari sú viac ohrození kardiovaskulárnymi ochoreniami. Trpí žalúdok aj pažerák, vznikajú žalúdočné vredy, rakovina hrubého čreva a dokonca u žien sa prejavilo väčšie riziko rakoviny krčka maternice. Tento zlozvyk údajne vplýva aj na stav našej pamäte a spôsobuje úpadok logického myslenia.
A ako bolo spomenuté v úvode, podľa najnovších štúdii je príčinou skoršieho príchodu menopauzy. Táto teória sa opiera o predchádzajúce výskumy realizované v USA, ktorých sa zúčastnilo 6000 žien. Podľa nich fajčenie urýchľuje nástup klimaktéria o jeden rok a riziko sa zvyšuje u fajčiarok až o 43 %.
Nikotín spôsobuje skoršiu menopauzu
Prečo fajčenie môže privolať hormonálne zmeny u žien staršieho veku skôr? Názory vedcov sa líšia. Podľa jedných to zapríčiňujú niektoré zložky cigariet, ktoré poškodzujú alebo priamo ničia vajíčka v maternici. Iný názor tvrdí, že nikotín sám o sebe znižuje tvorbu hormónu estrogén, čo vedie nielen k predčasnej menopauze, ale aj k zhoršeniu jej sprievodných prejavov.
Každá si musíme prejsť týmto obdobím, a tak ako menštruácia, či tehotenstvo, i menopauza tvorí súčasť nášho života. No jej skorší príchod prináša so sebou aj iné zdravotné rizika, a to náchylnosť k srdcovocievnym ochoreniam alebo možný častejší výskyt osteoporózy.
Nakoniec musíme zobrať do úvahy fakt, že nielen fajčenie, ale aj iné faktory pôsobia na urýchlenie klimaktéria. Sú to napríklad váha, časté holdovanie alkoholu, a či žena rodila alebo nie.