Ibuprofén ako liek na koronavírus a ARDS? Vedci začali s testovaním

liek na koronavírus
Ibuprofen ako liek na koronavírus Pixabay

Štúdie uskutočnené na zvieratách naznačujú zaujímavé výsledky.

LONDÝN 3. júna (SITA) – Britskí vedci uskutočňujú testy s cieľom zistiť, či by ibuprofén mohol pomôcť pacientom s koronavírusom. Tím odborníkov z londýnskych nemocníc Guy’s Hospital, St Thomas‘ Hospital a univerzity King’s College verí, že liek, ktorý je protizápalový a účinný proti bolesti, by mohol liečiť aj problémy s dýchaním, napr. ARDS. Zároveň dúfajú, že táto lacná liečba by mohla pacientov zbaviť napojenia na pľúcne ventilácie.

Ibuprofén môže liečiť ARDS

V rámci testov dostane polovica pacientov ibuprofén spolu s bežnou liečbou. Využijú pritom špeciálnu formuláciu lieku, nie tabletky, ktoré si ľudia bežne kupujú. Niektorí ľudia už tento liek vo forme lipidovej kapsule užívajú na ochorenia ako artritída.

Štúdie uskutočnené na zvieratách naznačujú, že by mohol liečiť syndróm akútnej dychovej tiesne (ARDS) – jednu z komplikácií ťažkého postihnutia koronavírusom. „Potrebujeme spraviť testy, aby ukázali, že dôkazy sa skutočne zhodujú s tým, čo očakávame, že sa stane,“ uviedol profesor Mitul Mehta, člen tímu King’s College London.

Liek ibuprofén si môžete kúpiť v týchto e-shopoch:

Fáma o ibuproféne sa nepotvrdila

Na začiatku pandémie panovali isté obavy, že ibuprofén by mohol byť pre pacientov s miernymi prejavmi ochorenia zlý a zhoršiť infekciu, preto namiesto neho odporúčali radšej paracetamol. Bližší výskum však ukázal, že rovnako ako paracetamol aj ibuprofén je v prípade koronavírusu bezpečný. Oba lieky vedia znížiť teplotu a pomôcť s príznakmi podobnými chrípke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom