Môže byť dohodnuté manželstvo skutočne šťastné?

6 manželských chýb, ktoré robili naši rodičia
6 manželských chýb, ktoré robili naši rodičia shutterstock.com

Neviete si predstaviť, že by vám manžela vybrali rodičia? Pritom naši prarodičia ani iný výber partnera nepoznali.

Prepadá vás hrôza pri predstave, že by vám muža, s ktorým máte stráviť zvyšok svojho života, vybrali rodičia? Pritom nie je tomu až tak dávno a naše prababky, babky a v niektorých prípadoch i mamy ani inú možnosť voľby partnera nepoznali. Od malička boli k tomu vychovávané a vedené. Brali túto skutočnosť ako samozrejmosť, keďže iný spôsob nepoznali. Inak tomu nebolo v minulých storočiach ani v západných kultúrach. Výber manžela sa nestal len politickou a mocenskou záležitosťou vysokej šľachty, ale i poddaných, pričom kritéria vhodnosti nastávajúcich polovičiek sa rôznili. V mnohých krajinách sveta je tomu dodnes. Sú to napríklad India, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia a ďalšie kraje Ázie či Afriky.

Solventná nevesta či ženích?

Minulosť oproti súčasnosti sa líši aj iným spôsobom. Predtým boli v kurze bohaté nevesty. Dievčatá bez vena mali malé šance na vydaj. Dnes je to naopak. Solventný by mal byť práve muž. Mnohé snaživé budúce svokry pod zámienkou zabezpečenia blahobytu a osobného šťastia svojim dcéram, sa na výber manžela podujmú i v dnešnej dobe.

Ďalším častým dôvodom dohodnutého sobáša, ktorý sa objavuje tiež v našej kultúre, je svadba kvôli získaniu občianstva.

Existujú výhody?

Výber budúceho manžela rodičmi prináša určité pozitíva. Často v stave zamilovanosti nie sme schopní vnímať i negatívne stránky milovaného. Objektívny pohľad našich rodičov býva niekedy namieste a mali by sme ho aspoň zvážiť. Taktiež odpadajú strasti s hľadaním či voľbou vhodného partnera. Prípadný manželský neúspech tak oprávnene môžeme zvaliť na našich rodičov.

Môže byť dohodnuté manželstvo šťastné?

Štatistiky hovoria, že môže. A čo hovoria ženy, ktorým vybrali partnerov ich rodičia? Mne dohodila môjho muža mama, tvrdí 40 ročná Anna. A keďže sme si boli navzájom sympatickí, zobrali sme sa a dodnes sme šťastní. Ja som so svojim manželom spokojná, hovorí zase mladá Idka žijúca na Slovensku. Moji rodičia vedia, čo je pre mňa najlepšie. Robia to pre moje dobro. Na otázku, či svojho muža ľúbi, odpovedala, že láska príde neskôr. No čo ak nepríde? A my budeme inde hľadať zas tie známe motýliky v bruchu, kvôli ktorým sme schopní hory prenášať. Aspoň malý okamih v našom živote…

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom