Mobilita kľúčom k zdraviu v každom veku

Ilustracny obrazok_1.jpeg
Foto: Herbalife Nutrition

Viete, čo má spoločné joga, domáce práce alebo taký kúpeľ? Pre všetky z týchto aktivít je zásadná mobilita. Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition, vysvetľuje, prečo je mobilita tak dôležitá a ako si ju udržať aj s pribúdajúcim vekom.

Zdravé kĺby zvyšujú mobilitu

Zdravie kĺbov je pre mobilitu človeka kľúčové. S tým, ako ľudia starnú, dochádza k zmenám v ich pohyblivosti, čo môže ovplyvňovať celkové zdravie a funkčnosť kĺbov. Primeraná fyzická aktivita v akomkoľvek veku zmierňuje bolesť kĺbov a posilňuje svaly, ktoré ich obklopujú. Pre udržiavanie zdravých kĺbov sú odporúčané pohybové aktivity s nízkou záťažou [1]. Medzi tieto aktivity patrí napríklad chôdza, bicyklovanie, plávanie či golf.

Znížená mobilita môže viesť k zraneniu

„Pri nedostatočnej fyzickej aktivite dochádza k tuhnutiu svalstva, strate flexibility a zníženiu pohyblivosti. Ľahko potom vznikajú zranenia, keď kĺb či sval nezvládne fyzickú záťaž, ktorá je nad jeho sily,“ hovorí Samantha Clayton a dodáva: „Niektoré kĺby, napríklad v oblasti bedrovej chrbtice či dolnej časti chrbta, majú prirodzene nižšiu pohyblivosť, zatiaľ čo bedrové či ramenné kĺby by mali byť pohyblivejšie. Nedostatok pohybu týchto kĺbov môže vytvárať nerovnováhu, ktorá vedie ku kompenzácii pohybu a zvýšenému riziku zranenia [2].“

Ilustracny obrazok_2.jpeg
Foto: Herbalife Nutrition

Čo teda môžeme robiť pre to, aby sme zlepšili svoju mobilitu?

Pravidelné cvičenie je veľkým prínosom nielen z hľadiska zlepšenia mobility, ale aj z hľadiska celkovej fyzickej pohody. Príkladom cvičenia zlepšujúceho mobilitu môže byť aj pravidelný strečing či cvičenia s pomocou masážneho či penového valca. Vedecké štúdie ukázali, že aj cvičenie zamerané na posilňovanie svalov prispieva k zlepšeniu mobility [3]. Fyzická aktivita, predovšetkým chôdza, hrá kľúčovú úlohu, a to najmä u starších ľudí [4].

Dôležitou súčasťou budovania mobility a posilňovania svalstva je strečing. Dynamický strečing, pri ktorom vykonávate rýchle kontrolované pohyby (rotácia, úkroky) je pre tento účel vhodnejší ako statický (naťahovanie zamerané na výdrž v krajnej polohe) či balistický (pruženie a kmitanie) strečing [5].

Ilustracny obrazok_3 1.jpg
Foto: Herbalife Nutrition

Pojmy mobilita a flexibilita sa často zamieňajú, no je v nich rozdiel. Vďaka dobrej mobilite môžeme pohybovať rukami dopredu, dozadu, zo strany na stranu, alebo nimi krúžiť. Flexibilita zas označuje schopnosť svalu natiahnuť sa, čo umožňuje vykonať pohyb sám o sebe.

Je dôležité mať tento rozdiel na pamäti a starať sa ako o mobilitu tela, tak aj o jeho flexibilitu. V opačnom prípade totiž môže dochádzať k nechceným zraneniam. Dobrá mobilita, ktorá nám umožňuje vykonávať širokú škálu pohybov nestačí, potrebujeme aj dostatočnú flexibilitu svalov. Mobilita vedie k náprave svalových nerovnováh, zlepšuje držanie tela, pomáha predchádzať zraneniam a rozširuje rozsah pohybu, ktorý sme schopní vykonať pri cvičení alebo počas každodenných aktivít. Pravidelná fyzická aktivita spojená so zdravým a vyváženým jedálničkom dokáže podporiť kondíciu vašich svalov, kostí a kĺbov v akomkoľvek veku.

Referencie:

1. Arthritis Foundation; 2. American Council on Exercise, 2019; 3. Rantanen T. Promoting mobility in older people. J Prev Med Public Health. 2013;46 Suppl 1(Suppl1):S50-S54. doi:10.3961/jpmph.2013.46.S.S50; 4. Simonsick EM, Guralnik JM, Volpato S, Balfour J, Fried LP. Just get out the door! Importance of walking outside the home for maintaining mobility: findings from the women’s health and aging study. J Am Geriatr Soc. 2005 Feb;53(2):198-203. doi: 10.1111/j.1532-5415.2005.53103.x. PMID: 15673341.; 5. Opplert J, Babault N. Acute Effects of Dynamic Stretching on Muscle Flexibility and Performance: An Analysis of the Current Literature. Sports Medicine. 2017;48(2):299-325. doi:10.1007/s40279-017-0797-9

O Samanthe Clayton

Samantha clayton_herbalife nutrition.jpg
Foto: Herbalife Nutrition

Samantha Claytonová je viceprezidentkou pre športový výkon a vzdelávanie v oblasti fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition. Je priamo zodpovedná za všetky aktivity súvisiace s cvičením a vzdelávaním v oblasti fitness určeným pre nezávislých distribútorov Herbalife Nutrition ako aj zamestnancov spoločnosti. Takisto je vedúcou tímu, ktorý pripravuje výživové protokoly pre vrcholových športovcov.

Samantha je certifikovanou osobnou trénerkou so špecializáciou na skupinové fitness, na prípravu fitness programov pre mládež, fitness pre seniorov a na kondičné tréningy pre športovcov. Prostredníctvom skupinových cvičení, vzdelávacích nástrojov v oblasti fitness a blogu spoločnosti I Am Herbalife Nutrition sa Samantha snaží spotrebiteľom vysvetliť kľúčovú úlohu cvičenia pre zdravší a šťastnejší životný štýl.

Pomáha tiež vytvárať, organizovať a propagovať fitness program a aktivity pre zamestnancov ako nevyhnutnú súčasť korporátneho wellness programu spoločnosti.

Samantha má skúsenosti s vrcholovým športom. V roku 2000 reprezentovala Veľkú Britániu na Olympijských hrách v Sydney v šprinte na 200 m a 4×100 m. Predtým získala na atletickom podujatí Olympic AAA Trials striebornú medailu v šprinte na 200 m a bronzovú medailu v šprinte na 100 m. Na športovom podujatí European Junior Championships v roku 1997 vyhrala striebro v šprinte na 4×100 m.

Samantha má 4 deti a s rodinou žije v Los Angeles.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom