„Drahokamy žijú, ja ich len oblečiem do šiat, ktoré si samé navrhnú,” hovorí šikovná šperkárka Ľudka Gajdošíková, ktorá sa umeleckému remeslu s liečivými účinkami venuje už dvanásť rokov.
Drahé kamene dokážu svojim pestrým spektrom farieb potešiť zrak, pripisujú sa im však aj liečivé a harmonizujúce účinky. Šperkárka Ľudka Gajdošíková ich už dvanásť rokov premieňa na malé nositeľné umenie a o ich sile vôbec nepochybuje. Získali si ju ešte v detstve, kedy dokázala z rukáva vysypať všetky krkolomné názvy, ako tínedžerka sa im postupne začala venovať odborne. Dnes sa meno 26-ročnej Košičanky spája s úspešnou značkou ručne vyrábaných šperkov Wippa, ktorá sa v podobe náušníc či náhrdelníkov stihla rozpŕchnuť aj do zahraničia. Hoci by šperkárka o kráse a účinkoch drahých kameňov dokázala rozprávať dlhé hodiny, svojim zákazníkom radí, aby sa pri ich výbere neriadili knihami, ale srdcom. Sama pri ich tvorbe nesleduje moderné trendy, radšej necháva vyniknúť to, čo minerály prirodzene vyžarujú. Ako sama priznala: „Musela by som byť z kameňa, aby som ich silu necítila. Sú z prírody a príroda je mocný čarodej.”
Minerály ste vraj rozoznávali skôr, ako ste vedeli rozprávať. Odkiaľ sa vzala táto náklonnosť a ako sa prejavovala?
Môj otec mne aj mojej mame kupoval každý rok k narodeninám šperk z drahých kameňov. Mojím prvým drahým kameňom bol chevron ametyst ešte niekedy na základnej škole. S postupom času som začala chodiť na minerálne burzy, kde som si kupovala „šutríky“ len podľa toho, ako mi padli do oka, neskôr som sa tomu začala venovať odbornejšie.
Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa začali zaujímať o výrobu šperkov?
Som straka. Priznám to a bez mučenia. Keď som zašla do nejakého obchodíku a páčil sa mi tam šperk, kúpila som si ho. No nepáčilo sa mi, že kvalita týchto šperkov je , takpovediac , „na jedno použitie“. Chcela som šperky, ktoré budú kvalitnejšie, vydržia a farba na nich zostane aj dlho po tom, ako si ich kúpim. Tak sa spojila vášeň pre drahé kamene a túžba po kvalitných šperkoch. To už bol len krôčik k tomu, aby som šperky začala sama vyrábať.
Ako si spomínate na vaše začiatky?
V začiatkoch mi učarovala ketlovaná technika. Je síce jednoduchá, ale bez fantázie to proste nejde. Z nej som prešla cez kopu ďalších techník, až som zakotvila pri šitých šperkoch. Forma šitého šperku mi dáva voľnosť a zároveň je radosť sledovať, ako jeden rokajl zapadne do druhého a vytvorí dokonalú plastickosť.
Teraz sa už výrobou šperkov živíte. Prezradíte nám tajomstvo, ako sa stať šperkárkou na plný úväzok?
Je to moja práca, únik pred rušným svetom, no zároveň možnosť, ako sa prejaviť. Presne odpovedať na to, ako sa stať šperkárkou, sa nedá. Buď máte ambíciu a ste odvážna ukázať sa svetu, alebo vaše šperky ostanú navždy v šuflíku. Je to na vás.
Ako sa z „kameňa“ stane šperk? Ako vyzerá váš tvorivo-výrobný proces?
Myslíte, ako sa z drahokamu stane šperk? Pod pojmom kameň si predstavím kameňolom:)
Väčšinou sa už ráno zobudím s tým, z čoho budem v ten daný deň tvoriť. Je to hlavne preto, lebo môj tvorivý proces prebieha v spánku, až následne po zobudení nastáva proces výrobný.
Minerálom i drahokamom sa pripisujú liečivé účinky – veríte v ich silu?
Drahokamy sú súčasťou môjho života už veľmi dlho. Paradoxne, musela by som byť z kameňa, aby som ich silu necítila. Aj rôzne drahokamy na seba vzájomne vplývajú. Takže moja odpoveď je áno. Sú z prírody a príroda je mocný čarodej.
Kde a podľa čoho si vyberáte drahé kamene na výrobu šperkov?
Najradšej si vyberám drahé kamene na burzách minerálov. Tam si ich môžem ohmatať a vybrať ten naj z naj. Avšak ísť sama do Číny či Ameriky na najväčšie svetové burzy ostáva zatiaľ len nesplneným snom. Preto využívam dodávateľov najmä z Indonézie, Indie a mám jednu dobrú kamarátku z Prahy, ktorá mi drahokamy vybrúsi presne podľa mojich predstáv.
Prispôsobujete drahé kamene dizajnom, ktoré nosíte v hlave alebo naopak – kameň určí, aký finálny tvar šperk dostane?
Drahokamy žijú, ja ich len oblečiem do šiat, ktoré si samé navrhnú.
Ktorý drahý kameň máte najradšej a prečo?
Máme čas do rána? Asi nie, tak to zhrniem a zároveň sa ospravedlňujem ostatným, ktoré som nespomenula. Keď tak nad tým uvažujem, asi nemám svoj top drahokam, skôr ich je viacero a striedam ich podľa nálady. Čaroit je neskutočne nádherný drahokam, v top kvalite až v elektrizujúcej fialovej s jemne perleťovým efektom. Chryzopál je zas neónovozelený, na opálenej koži doslova svieti. A trojicu uzatvára labradorit – to treba vidieť, to sa nedá opísať 🙂 Okrem týchto drahokamov u mňa vedie melónový turmalín, opály každého druhu, hyperstén, ametyst a mnoho ďalších.
Riadite sa pri tvorbe i aktuálnymi trendmi, alebo sa radšej nechávate viesť svojimi pocitmi a robíte to, čo sa vám osobne páči?
Trendy mám veľmi rada, pozorujem ich, no neovplyvňujú ma natoľko, aby som v lete vytvorila neónovú kolekciu. To by som tým mojím „šutríkom“ nespravila. Skôr sa teším, keď príde nejaká „nová farba“ do trendov. Napríklad jeden z mojich šitých kúskov je v kráľovskej modrej – v tom čase bola a stále aj je top farbou na predvádzacích molách.
Mnoho ľudí netuší, aký kameň sa k ich osobnosti prípadne na ich zdravotné problémy hodí. Ako by si podľa vás zákazníčky mali vyberať šperky z minerálov a drahých kameňov?
S odstupom času som prišla k záveru, ktorý hovorím každému svojmu zákazníkovi – riaďte sa prosím srdcom a nie knihami. Koľko rôznych knižných spracovaní, toľko názorov. Každý sme iný a kategorizovanie v tomto prípade nie je potrebné. Intuitívne každý môj zákazník siahne presne po drahokame, ktorý sám potrebuje. A keď sa ma spýta, na čo je dobrý daný drahý kameň, vždy to sedí . Tie užasnuté tváre ma na tom bavia, no pritom je to iba počúvnutie svojho vlastného ja. Nič viac, nič menej.
Ako vyzerá váš bežný deň?
Každý je iný. Doslova. Ale vedela by som ich rozdeliť do troch častí – buď som v škole, alebo práve tvorím, alebo som na nejakej predajnej akcii. Každá z týchto činností mi zaberá veľa času, takže harmonogram u mňa musí byť, ináč nestíham vôbec nič. Ale kto ma pozná vie, že je to pre mňa typické.
Kým ste, keď nie ste šperkárkou? Ako oddychujete?
Šperky a drahé kamene sú mojím oddychom. No ak mám túto moju už závislosť opomenúť, som stále študent, ktorý skloňuje ekonómiu vo všetkých smeroch. Okrem toho milujem čítanie, hudbu, zvieratá. Všetko toto ma tiež inšpiruje k tvorbe. Dokonca jeden šperk bol inšpirovaný mojou boxerkou Tarou – bol v jesenných tónoch z tigrieho oka. Teraz robí radosť zákazníčke v New Yorku.
Na čom práve pracujete? Čo nové by ste sa chceli ešte naučiť?
Aktuálne pripravujem novú kolekciu, ktorá bude zameraná na prívesky. Prvé lastovičky sú už na svete a sú určené pre dámy, ktoré majú radi osobitosť, no prílišná honosnosť im nieje blízka.
Každým šperkom sa viac a viac zdokonaľujem. Aj keď šperky vyrábam už dvanásť rokov, vždy príde na svet nová technika šitia, prípadne si ich aj sama vymýšľam. Taký proces má niekedy aj zopár mesiacov, kým je dotiahnutý k dokonalosti. Som neskutočný puntičkár.
Tvorbu Ľudky Gajdošíkovej si môžete pozrieť na stránke www.jewellery.wippa-art.com alebo TU.
O šperky z jej dielne môžete od dnes súťažiť aj vo vianočnej súťaži portálu Dámskajazda.sk.
Zhovárala sa Zuzana Zimmermannová