Výjazdové rokovanie vlády prinieslo záväzky rezortu kultúry smerujúce k podpore kultúrneho a historického dedičstva, s dôrazom na významné osobnosti a udalosti slovenskej histórie.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas rokovania zdôraznila význam rozvoja povedomia o slovenskom kultúrnom dedičstve. „Slovenské kultúrne a historické dedičstvo je základom našej identity. Prostredníctvom týchto iniciatív chceme nielen zachovať, ale aj lepšie prezentovať diela a osobnosti, ktoré formovali našu históriu,“ uviedla ministerka kultúry.
Vláda ministerstvo kultúry zaviazala do 30. júna 2025 posúdiť ďalšie možnosti prezentácie diel významného sochára európskeho formátu Alojza Štróbla, ktoré sú umiestnené v parku v Topoľčiankach.
V súvislosti s blížiacim sa 80. výročím oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim zabezpečí rezort kultúry do 31. januára 2025 využitie správy Rudolfa Vrbu z Topoľčian a Alfréda Wetzlera z Trnavy. Táto správa, považovaná za prvú ucelenú a vierohodnú informáciu o Osvienčime ktorá sa dostala do rúk spojeneckým silám, bude použitá na múzejné a publikačné činnosti Múzea holokaustu v Seredi.
Rezort kultúry má spoločnú úlohu s ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže do 30. júna 2026 podporiť rozvoj historického povedomia o Jankovi Kráľovi, slovenskom národnom buditeľovi a radikálnom básnikovi štúrovskej generácie. Janko Kráľ strávil poslednú etapu svojho života v Zlatých Moravciach a v roku 2026 uplynie 150 rokov od jeho úmrtia.
Výjazdové rokovanie v Topoľčiankach potvrdilo odhodlanie vlády a rezortu kultúry zamerať sa na systematickú podporu národných hodnôt, histórie a umenia.