Ministerstvo kultúry: V SNG bolo preukázané jasné zneužívanie moci a nedostatočné finančné riadenie inštitúcie

Jzem4253.jpeg
Ilustračný obrázok: Ministerstvo kultúry SR

Z auditu v Slovenskej národnej galérii vyplynuli závažné zistenia, takmer 5,5 milióna eur bolo uhradených za stavebné práce bez právneho dôvodu. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky posunie výsledky Najvyššiemu kontrolnému úradu. Na tlačovej konferencii o tom dnes informovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

Celkovo sa v kontrolovanom období preukázalo až 26 nedostatkov, z toho 5 vysoko závažných. Niektoré pochybenia môžu mať až trestno-právnu rovinu.

To, že rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie za takmer 80 miliónov eur bola v gescii rodiny odvolanej generálnej riaditeľky Alexandry Kusej je známa vec, rovnako tak, že podpisovala dodatky s firmou svojho otca, audit však preukázal, že takmer 5,5 milióna eur  bolo uhradených za stavebné práce bez právneho dôvodu. Nebavíme sa o nejakých zopár eurách,“ zdôraznila ministerka.

Zo závažných nedostatkov ďalej spomenula 11 dodatkov podpísaných Alexandrou Kusou, kde audítori konštatovali porušenie zákona o výkone práce vo verejnom záujme.

Ďalej zmluvu o vytvorení a použití diela, na základe ktorej si Alexandra Kusá vyplácala finančnú odmenu. „Tá bola v rozpore so zákonom podpísaná jej zástupkyňou, ktorá na to nemala platné oprávnenie. Tento úkon bol teda celkovo z právneho hľadiska neplatný,“ uviedla ministerka Šimkovičová.

Preukázané bolo tiež jasné zneužívanie moci a nedostatočné finančné riadenie inštitúcie. „Projektová dokumentácia sa robila na všetko, vrátane takých banalít, ako je záhradný domček. Samozrejme, aj v tomto prípade bola zazmluvnená firma otca pani Kusej,“ poznamenala ministerka kultúry s tým, že galéria sa nevyhne pokute zo strany ministerstva.

Podľa dočasne povereného generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie Jaroslava Niňaja z auditu vyplynulo, že systém galérie nie je primerane nastavený, funguje čiastočne a sú potrebné podstatné zlepšenia.

Aktuálne sa v galérii stretávame s veľkým odporom, Chceme zistiť, aký je stav, ale všetci robia všetko pre to, aby sme to nezistili. Protestujú proti úplne všetkému,“ uviedol k aktuálnej situácii. Upozornil tiež na fakt, že je potrebné urobiť rekonštrukciu galérie, ktorá bola len nedávno zrekonštruovaná, pretože zateká a dostatočne nie sú chránené ani všetky zbierkové predmety. Poukázal tiež na nízku efektivitu v porovnaní s Národnou galériou v Prahe.

Ako doplnil generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala v galérii je potrebné urobiť ešte personálny, právny a ekonomický audit. „Chceme len jednu vec, urobiť skutočne poriadok jednak vo fungovaní Slovenskej národnej galérie, ale aj v medziľudských vzťahoch, nastaviť profesionálne pracovné prostredie a šetriť peniaze daňových poplatníkov,“ zdôraznil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom