Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo prostredníctvom Slovenskej agentúry životného prostredia 13. ročník národného ocenenia Dedina roka, nad ktorým ako vyhlasovateľ súťaže prebral záštitu podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.
Národná cena prichádza s novinkami, ktorých cieľom je pozdvihnúť úroveň národného ocenenia a rozvíjať turizmus naprieč všetkými krajmi Slovenska.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu majú slovenské obce jedinečnú príležitosť zviditeľniť rozmanitosť vidieckych regiónov, tradície, kultúrne zvyklosti a život na vidieku, ktoré po stáročia zachovávajú tvár a dušu slovenskej dediny. „Táto súťaž patrí predovšetkým slovenskému vidieku a ľuďom žijúcim na vidieku, kde súžitie človeka s prírodou funguje generácie, a to aj bez naťahovania rúk zo strany mimovládnych organizácií. Hovorím to stále, iba prosperujúce samosprávy postavené na udržateľnom rozvoji a zmysluplných projektoch umožnia zachovať a rozvíjať bohatstvo ukryté v našich regiónoch,“ zdôraznil Taraba.
Národná cena Dedina roka sa koná v dvojročných intervaloch už od roku 2001. V uplynulom ročníku 2023 zaznamenala súťaž pokles prihlásených obcí. Po nástupe ministra Tomáša Tarabu začalo ministerstvo v spolupráci s jeho enviroagentúrou pracovať na zvýšení motivácie obcí sa do súťaže zapojiť.
Ako objasnil generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Juraj Moravčík, dva kraje vôbec nemali svoje zastúpenie, preto vyhlasovatelia pripravili niekoľko noviniek. „Jednou z nich je širšia spolupráca so samosprávnymi krajmi, ktoré po novom udelia 8 krajských cien. K partnerom sa má záujem po novom pridať aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, čo rozšíri možnosti súťaže z pohľadu propagácie domáceho cestovného ruchu,“ vysvetlil Moravčík.
Do aktuálneho ročníka súťaže sa môžu zapojiť slovenské obce, ktoré dosahujú úspechy v rozvoji starostlivosti o životné prostredie, vidiecku krajinu a zachovávanie lokálnych tradícií. Enviroagentúra zohľadní v hodnotení predovšetkým to, ako obce dokážu prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie a pritom nezabúdajú ani na vlastné tradície a rozmanitosť kultúry.
Rovnako sa zapojeným obciam výrazne znížia finančné náklady. Prihlásená obec po novom bude musieť na vlastné náklady zabezpečiť iba prípravu na návštevu hodnotiacej komisie. Všetko ostatné v prípade víťazstva, vrátane slávnostného udeľovania cien vo víťaznej obci, prihlášky a účasť v európskej súťaži, budú hradiť vyhlasovatelia národnej ceny.
Generálnym partnerom súťaže je COOP Jednota Slovensko, ktorá spolu so samosprávnymi krajmi a vyhlasovateľmi súťaže rozdelí formou finančných a vecných darov úspešným obciam viac ako 50-tisíc eur. Oproti uplynulým ročníkom to znamená navýšenie financií rozdeľovaných pre úspešné obce o vyše 50 %.
„Aj takouto cestou sa snažíme motivovať obce pri zapojení sa do aktuálneho ročníka súťaže. Som rád, že dlhoročný generálny partner reagoval pozitívne na zámer vicepremiéra Tarabu pozdvihnúť úroveň národného ocenenia a pokračuje v jeho podpore,“ dodal Moravčík.
Uzávierka prihlášok je 15. apríla 2025. Prihlásené obce postupne navštívia členovia Národnej hodnotiacej komisie a laureáta ceny Dedina roka 2025 a ďalších kategórií vyhlásia organizátori v mesiaci september 2025. Podrobné informácie o súťaži sú zverejnené na http://www.dedinaroka.sk
Aktuálny ročník Dediny roka sa opäť rozhodlo finančne podporiť spotrebné družstvo COOP Jednota Slovensko: „Najväčší slovenský maloobchodný systém COOP Jednota je pre svojich zákazníkov neodmysliteľnou súčasťou slovenského vidieka a nositeľom slovenskosti. Nie náhodou sme generálnym partnerom národného ocenenia Dedina roka. Pôsobenie na vidieku je prirodzenou súčasťou našej obchodnej politiky. Veľká časť z našich takmer 2 000 predajní pôsobí práve na vidieku a to aj v lokalitách, ktoré konkurencia pre nízku rentabilitu nepovažuje za atraktívne.
Pre náš družstevný systém je však kľúčové poslanie, a tým je dostupnosť predajní pre každého, ponuka slovenskej produkcie, ktorej veríme, sociálny aspekt našich predajní, podpora lokálnych výrobcov, zamestnanosti, a tým aj podpora ekonomiky v regióne a udržateľnosť. Naše predajne v malých obciach presahujú svoje prirodzené poslanie a napĺňajú pre nás tak dôležitý rozmer ľudskosti, blízkosti a možnosti stretávania sa,“ objasnil Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.
A dodal: „Vidiek má pre Slovensko nesmierny význam. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre i vďaka svojmu prírodnému bohatstvu sa výraznou mierou podieľa na dotváraní celkového obrazu našej krajiny.”
Slovenské obce môžu zapojením sa do národného ocenenia získať prestížny titul Dedina roka 2025 a zároveň možnosť reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, ktorú od roku 1990 organizuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny. Naposledy Slovensko reprezentovali v európskej súťaži obce Korňa a Čičmany, ktoré sa umiestnili v striebornom pásme, čo je najlepšie umiestnenie slovenských dedín v histórii účasti v súťaži našej krajiny vôbec.