V rozhovore redaktorky Mimi Šramovej s podpredsedom frakcie Európa suverénnych národov (ESN) Európskeho parlamentu Ing. Milanom Uhríkom, PhD, sa dozviete
– o dôležitom hlasovaní v EP o odlesňovaní,
– o vysokej kvalite slovenského medu,
– o vypočutí slovenského komisára Mariána Šefčoviča,
– o neúčinnosti sankcií voči Rusku aj Číne,
– aj o nezmyselnosti zelených politík a budúcnosti EÚ.
Na začiatku rozhovoru spomenuli nedávne hlasovanie o odlesňovaní – ide o nové nariadenie EÚ, na základe ktorého by firmy, ktoré dovážajú hovädzí dobytok alebo hovädzie mäso, kávu, kakao a podobné produkty, museli dokladovať (malo to platiť od decembra tohto roku), že tie produkty, ktoré do Európy dovážajú, neboli vyprodukované na poliach, pozemkoch, kde bol predtým les.
Ako p. Uhrík priblížil, na zdokladovanie týchto skutočností mali používať fotky Google maps. Toto by bola obrovská byrokratická záťaž pre firmy, dovozcov, poľnohospodárov, farmárov.
Uviedol, že reakcie boli hrozné, všetci sa zbúrili. Jednak by to bola byrokratická, ale takisto aj finančná záťaž. Štáty prišli s návrhom, aby sa účinnosť tohoto nariadenia odložila o jeden rok.
Upozornil zároveň, že prešiel nový dôležitý pozmeňovací návrh, ktorý zavádza akúsi novú kategóriu krajín v súvislosti s týmto nariadením. Išlo by o „krajiny bez rizika“ – to znamená, že krajiny, kde nemajú problémy s odlesňovaním, by mali byť oslobodené od preukazovania pôvodu produktov.
Milan Uhrík, ale aj jeho kolegovia, sa začal v poslednom čase venovať medu. Na otázku prečo práve med, Uhrík vysvetlil, že med je dôležitý a je to jedna zo základných potravín.
Slovenský ale aj európsky trh zaplavuje nekvalitný med. Slovenská akadémia vied robila nedávno prieskum, kde zistili, že 16% vzoriek medu na pultoch supermarketov je pravý med, teda biologicky spĺňa definíciu medu. Ostatné je buď nejaký rozriedený med alebo obyčajný zafarbený cukor.
Uhrík uviedol, že ich snahou je, aby mali spotrebitelia kvalitný med. Zároveň chcú ochrániť aj včely – je dôležité chrániť celý opeľovací systém.
V ďalšej časti rozhovoru sa venovali postoju Európskej únie k Číne. Podľa Uhríka je Čína pre EÚ problém preto, lebo je to problém predovšetkým pre USA. EÚ nemá vlastnú suverénnu zahraničnú politiku, je to len prívesok zahraničnej politiky USA.
Vidieť to napríklad aj pri Ukrajine. Amerika prikázala rozdúchať oheň na Ukrajine, EÚ sa toho chopila – veď to od nás chce Amerika. Ale je treba si uvedomiť, že všetky náklady, všetky sankcie, znášajú Európania.
Takáto na hlavu postavená hospodárska politika pomohla jedine USA, ale poškodila EÚ.
Čína sa nedá ignorovať. Je to veľký politický hráč a do budúcna pravdepodobne svetová veľmoc č.1, ak už teda nie je, ekonomicky. Sú tam obrovské obchodné príležitosti aj pre Slovensko, ale aj pre Európu, aby sa nadviazali obchodné kontakty.
Je nezmysel, aby Európa teraz len preto, že Amerika má obavy o svoje svetové postavenie, slepo zavrela dvere pred Čínou, celým východom, Ruskom a celou Euroáziou. Uhrík tvrdí, že je to nesprávna politika a oni ako hnutie s tým nesúhlasia.
Dotkli sa aj rokovaní v europarlamente. Blížia sa rokovania o budúcnosti EÚ – mali by sa schvaľovať členovia eurokomisie.
Uhrík priblížil, že počas nasledujúcich 4-5 rokov sa bude predkladať sústava legislatív, kedy sa bude formovať a určovať geopolitika a geopolitické smerovanie celej EÚ. Bude sa rozhodovať o tom, ako má EÚ vyzerať. S ohľadom aj nato ako dopadli teraz nedávno voľby v niektorých krajinách, napr. Gruzínsko, Moldavsko a podstatné sú samozrejme aj výsledky volieb v USA.
Bude zaujímavé sledovať aj to, ako sa Amerika postaví k situácii na Ukrajine. Už teraz je panika, či sa zastaví pomoc – v takom prípade bude musieť záväzky na seba prevziať EÚ. To je však obrovský problém s tým, kde by EÚ zobrala peniaze, lebo ich už proste nemá.
Na záver rozhovoru Uhrík uviedol, že v rámci ich frakcie budú robiť všetko preto, aby obhájili tie skutočné európske a hlavne slovenské záujmy a tých bláznov progresívcov, zelených a ich dúhové a zelené sny zastavili, pretože sú to útopie, ktoré ničia Európu a ničia celé Slovensko.
Rozhovor si môžete vypočuť na YT Rozhovory s Mimi Šramovou: