Organizátori na dnešnej tlačovej konferencii tiež zverejnili zoznam súťažných filmov.
Tohtoročný Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary otvorí fantasy dráma Pena dní (2013), ktorá je adaptáciou rovnomenného románu francúzskeho spisovateľa Borisa Viana z roku 1947. Slávny režisér Michel Gondry, ktorý má na konte snímky ako Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004), Náuka o snoch (2006) alebo Zelený sršeň (2011), príde 28. júna svoju novinku na festival osobne uviesť. V snímke si zahrala Audrey Tautou, po ktorej boku sa ukážu aj Romain Duris či Omar Sy.
Vian v románe Pena dní stvoril príbeh čistej lásky plný snových obrazov o schopnosti a odhodlaní urobiť pre milovanú bytosť čokoľvek. V meste, kde autá majú volant v kufri, ľudia sa korčuľujú smerom dozadu a klavír mieša kokteily, žije idealistický a vynaliezavý Colin (Duris) v kruhu svojich priateľov Nicolasa (Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jedného dňa spozná svoju osudovú lásku Chloé (Tautou), ktorá mu pripomína jeho obľúbené blues od Dukea Ellingtona. Bezstarostný svet milencov však zasiahne zvláštna choroba – Chloé totiž v pľúcach začne kvitnúť lekno. Colin sa ju snaží zachrániť všetkými možnými prostriedkami, i za cenu absurdných zamestnaní, v ktorých zarába na lieky.
Organizátori na dnešnej tlačovej konferencii tiež zverejnili zoznam súťažných filmov 48. ročníka festivalu. Do hlavnej sekcie pozostávajúcej zo siedmich svetových a siedmich medzinárodných premiér sa s novými snímkami vracia šesť režisérov, pričom dvaja z nich si v minulosti z Karlových Varov odniesli Krištáľový glóbus za najlepší film.
Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauzeová, ktorí stoja za víťazným filmom MFF Karlovy Vary 2005 Môj Nikifor (2004), budú súťažiť už po tretí raz. Na festivale sa predstavia s čiernobielym portrétom cigánskej poetky Bronisłavy Wajsovej Papusza (2013). Svoj druhý Krištáľový glóbus sa pokúsi získať Yossi Madmony, ktorý pred dvoma rokmi oslovil porotu snímkou Reštaurátor (2010). V dráme Makom Be Gan Eden (2013) sa venuje vzťahu medzi otcom a synom na ploche štyroch desaťročí pohnutých izraelských dejín.
Domácu kinematografiu zastupuje Jan Hřebejk s psychologickým trilerom Líbánky (2013). Stopy minulosti a to, ako ovplyvňujú súčasný život hrdinov, spracoval vo svojom filme O ouro do tempo (2013) španielsky režisér Xavier Bermúdez a v pestrom výbere súťažných filmov sa predstaví aj Brit Ben Wheatley s dielom A Field in England (2013) odohrávajúcim sa počas občianskej vojny v polovici 17. storočia. Špecifický pohľad do minulosti ponúknu nemecký režisér Oskar Roehler s kontroverznou rodinnou ságou Die Quellen des Lebens (2013) či uznávaný maďarský filmár János Szasz s adaptáciou románu Veľký zošit Agoty Kristof.
Kombináciu trileru a spoločenskej drámy predstaví Francúz Philippe Godeau v snímke 11.6 (2013) a politickú satiru zas Talian Roberto Andó s filmom Viva la liberta (2013). Debutujúci Lance Edmands (2013) na karlovarský festival prinesie drámu Bluebird, ktorá je existenciálnym pohľadom na malomestskú komunitu. Nebude chýbať uznávaný chorvátsky režisér Vinko Brešan s parodickou snímkou na tému demografického rastu Svecenikova djeca (2012) a návštevníkov čaká aj film XL (2013) Islanďana Marteinna Thorssona. Grécka filmárka Penny Panayotopoulou vo filme September (2013) ponúkne príbeh o samote a krehkosti ľudských vzťahov a Uzbek Yusup Razykov bude mať premiéru v hlavnej súťaži so snímkou Hanba (2013) o ženách čakajúcich v polorozpadnutej severoruskej vojenskej základni na návrat manželov slúžiacich na mori.
Na festival v Karlových Varoch, ktorý potrvá od 28. júna do 6. júla, zavítajú napríklad režiséri Oliver Stone a Jerry Schatzberg. Návštevníkov čaká sekcia Zaostrené na kurdský film a v sprievodnom programe festival uvedie kapelu Lucie, divadlo bratov Formanovcov či výstavu bratov Cabanovcov. Medzinárodnú porotu bude viesť známa režisérka Agnieszka Holland.
Informácie pochádzajú z webstránok www.idnes.cz, www.kviff.com a www.csfd.cz.
Zoznam súťažných filmov hlavnej sekcie 48. ročníka MFF Karlovy Vary:
11.6 (réžia Philippe Godeau)
A Field in England (réžia Ben Wheatley)
Bluebird (réžia Lance Edmands)
Die Quellen des Lebens (réžia Oskar Roehler)
Hanba (réžia Yusup Razykov)
Le grand cahier (réžia János Szász)
Líbánky (réžia Jan Hřebejk)
Makom Be Gan Eden (réžia Yossi Madmony)
O ouro do tempo (réžia Xavier Bermúdez)
Papusza (réžia Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze)
September (réžia Penny Panayotopoulou)
Svecenikova djeca (réžia Vinko Brešan)
Viva la liberta (réžia Roberto Andó)
XL (réžia Marteinn Thorsson)