Mesiac rozchodov a rozvodov je január! Čo za to môže?

Mesiac rozchodov a rozvodov je január! Čo za to môže?
Mesiac rozchodov a rozvodov je január! Čo za to môže? Foto: ilustračné, GettyImages

Sezóna rozchodov, mesiac rozvodov, obdobie milostných krachov… Január je pre lásku a vzťahy veľmi rizikové obdobie. Začiatkom roka totiž žiada o rozvod výrazne viac párov ako v iných mesiacoch a oveľa viac párov sa tiež rozchádza. Prečo? Dôvodov je hneď niekoľko.

Psychológovia, terapeuti, pároví poradcovia, ale aj právnici či rozvodové súdy o tom vedia svoje. Január je neoficiálny mesiac rozvodov a rozchodov: v tejto dobe krachuje oveľa viac vzťahov ako inokedy. Ako by sa všetci sústredili na Vianoce, na pohodu a lásku počas sviatkov a po Novom roku im došli sily. Tak ľahké to ale nie je, dôvody januárových rozchodov sú oveľa hlbšie a rozmanitejšie.

Odložené zbohom

Časť vzťahov, ktoré neprežijú január, na tom nebola dobre už dlhšiu dobu. Lenže rozísť sa s partnerom v období okolo Vianoc? Toho je schopný len málokto. „Mnoho párov svoj vzťah do sviatkov akosi umelo drží, aby v tomto citlivom období neohrozili domácu pohodu a príbuzenské vzťahy,“ vysvetľuje životná koučka Lenka Procházka.

Je to jasné, v očiach detí chcete pri vianočnom stromčeku vidieť nadšenie a radosť z darčekov, nie neistotu a smútok, pretože sa im rozpadá rodina. Odložiť to na neskôr sa zdá jednoduchšie. „Vkročiť do vianočnej ríše snov a predstierať, že je všetko v poriadku, je jednoduchšie ako čeliť realite,“ upresňuje kanadská terapeutka a sexuologička Carlen Costa.

Lenže odsúvanie problémov väčšinou spôsobí viac škody ako úžitku. Všeobecne totiž platí, že problémy je potrebné riešiť hneď. Takže ak vaša kríza a túžba po rozchode nevypukla bez varovania tesne pred Štedrým dňom, najskôr ste mali dosť času sa vzťahu a problémom venovať, nie ich (opäť) odsunúť.

Rozbúrené emócie a bilancovanie

Vianoce sú krásne sviatky, ale emočne sú dosť náročné. Je to zhon, ktorý vyčerpáva – fyzicky aj finančne. A keď ste unavení z pečenia, upratovania a zháňania darčekov, k tomu počítate, koľko ste utratili, a musíte doriešiť, aké platby ešte dlhujete, je to veľký stres. Navyše sa po pár voľných dňoch vrátite do práce a začne bežný zhon.

Podráždenosť, dusná atmosféra, všetky každodenné starosti na vás po sviatkoch udrie všetkou silou. A to sa na partnerskej pohode nepekne podpíše. Hádky, spory, tichá domácnosť – niet divu, že mnoho ľudí to vzdá. Obzvlášť vo chvíli, keď spolu nie ste nijako dlho, nemáte deti ani iné spoločné záväzky, ktoré (či sa nám to páči alebo nie) sú určitou motiváciou k snahe zachrániť vzťah s väčšou urputnosťou.

Na Vianoce sa ukáže „skutočnosť“

Ste spolu chvíľu a možno prežívate prvé spoločné Vianoce… A môže prísť nepekné rozčarovanie. Prvýkrát ste spolu intenzívnejšie niekoľko dní v kuse a môže sa ukázať, že to medzi vami škrípe. Že vám to neladí: každý máte inú životnú dynamiku, rytmus, zvyky a návyky, každý si voľné dni predstavujete inak.

Aj pri dlhších vzťahoch môže počas sviatkov nastať hlbšie zamyslenie, či toto je to, čo chcete. K úvahám vás môžu nechtiac prinútiť napríklad aj vaši blízki a príbuzní. „Počas sviatkov sme vystavení rodinnej dynamike a kultúrnym očakávaniam viac ako počas iných častí roka. Možno sa vás rodina pýta, kedy plánujete svadbu, čo vás môže prinútiť k otázke, či je to skutočne niečo, čo od tohto špecifického partnerstva chcete,“ hovorí americká manželská a rodinná terapeutka Amie Harwick. Pridajte k tomu sklon na konci roka bilancovať a hodnotiť, čo sa podarilo, čo nie, a možný vzťahový problém je na svete.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom