Táto epidémia je príliš veľká na to, aby sa dala vyriešiť iba liekmi, tvrdia vedci.
Na svete žije už viac než 640 miliónov obéznych ľudí a nadváhou trpí viac osôb než podvýživou. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie, na ktorej sa podieľalo viac než 700 odborníkov z celého sveta. Tí analyzovali údaje o hmotnosti a výške takmer 20 miliónov dospelých ľudí zo 186 krajín. Výsledky publikovali v časopise The Lancet.
Za obéznych ľudí vedci považujú osoby, ktoré majú index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší než 30. Počet takýchto ľudí stúpol zo 105 miliónov v roku 1975 na 641 miliónov v roku 2014, pričom obéznych je v súčasnosti viac než desatina mužov a sedmina žien. Jedno percento mužov a dve percentá žien, celkovo 55 miliónov ľudí, trpí morbídnou obezitou, pri ktorej je BMI vyššie než 40. Naopak podvýživou trpí takmer štvrtina obyvateľov južnej Ázie, v strednej a východnej Afrike je to dvanásť percent žien a pätnásť percent mužov.
Baden 6 3 21
Najviac obéznych ľudí žije v Číne a USA, pričom Američania majú v priemere najvyššie BMI na svete. Spomedzi bohatých krajín majú najnižšie BMI obyvatelia Japonska. V rámci Európy sú to švajčiarske ženy a bosnianski muži. Celkovo sa za uplynulých 40 rokov zvýšilo BMI u mužov z 21,7 na 24,2 a u žien z 22,1 na 24,4, čo predstavuje priemerný nárast o 1,5 kilogramu za dekádu. Odborníci predpokladajú, že ak bude tento trend pokračovať, tak v roku 2025 bude trpieť obezitou 18 percent mužov a 21 percent žien. „Počet ľudí, ktorých hmotnosť predstavuje pre ich zdravie vážnu hrozbu, je väčší než kedykoľvek predtým. Táto epidémia obezity je príliš veľká na to, aby sa dala vyriešiť iba liekmi alebo pridaním niekoľkých cyklopruhov. Treba podniknúť koordinované globálne kroky vrátane zmeny cien zdravých a nezdravých potravín alebo vyšších daní na potraviny obsahujúce veľké množstvo cukru,“ uviedol Majid Ezzati z Imperial College London.