Máte vysoký krvný tlak? Takto na vás môže vplývať klimatizácia

Blood Pressure Monitor, stethoscope and thermometer
Máte vysoký krvný tlak? Takto na vás môže vplývať klimatizácia GettyImages

Vedci varujú, že ak chcete prežiť horúce leto bez problémov, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad hypertonika

Odborníci varujú ľudí s vyšším krvným tlakom, aby nezanedbávali liečbu ani vtedy, keď sa začnú cítiť lepšie. Pacientom s vyšším krvným tlakom sa totiž v teplých letných mesiacoch tlak zlepšuje a cítia sa lepšie. Dôvodom je, že vyššie teploty rozšíria krvné cievy a keď sa telo snaží znížiť svoju vnútornú teplotu, spôsobí pokles krvného tlaku. Výsledkom je, že väčšina hypertonikov, teda ľudí s vysokým krvným tlakom, sa cíti lepšie. Toto relatívne zlepšenie zdravotného stavu však prináša ďalší problém, pretože niektorí pacienti začnú zanedbávať liečbu, vysadia lieky a hrozí im tak zvýšené srdcovo-cievne riziko.

Pre ľudí s vysokým krvným tlakom môže byť leto s vysokými teplotami naozaj nebezpečné. Rýchle zmeny teplôt, ľadovo klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Preto, ak chcete leto prežiť bez problémov, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad hypertonika. Platí to najmä pre pacientov nad 65 rokov a ľudí, ktorí majú aj iné pridružené ochorenia. Všetkých pacientov dôrazne upozorňujem na to, aby užívali lieky podľa odporúčaní lekára. Môže sa však stať, že predtým dlhodobo stabilizovaný alebo aj mierne zvýšený krvný tlak v letných mesiacoch poklesne a môže viesť aj k pocitom neistoty, respektíve k závratom. Takéto prípady bývajú častejšie u starších osôb, ktoré nemajú pocit smädu a väčšinou nedodržiavajú adekvátny pitný režim. Pokiaľ dôjde k opakovanému nameraniu nízkych hodnôt tlaku krvi, treba konzultovať s lekárom, či netreba znížiť pôvodnú dávku antihypertenzív najmä ranných dávok. Určite by ste nemali prerušiť liečbu, pretože liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá, väčšinou celoživotná,“ upozornil kardiológ Gabriel Kamenský.

Vplyv na ľudské zdravie má podľa neho každá náhla zmena počasia, či už teploty, vlhkosti alebo atmosférického tlaku, pričom ľudia, ktorí majú problémy s tlakom, môžu tieto zmeny pociťovať ešte intenzívnejšie. „Náš tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj váš tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší,“ doplnil Kamenský.

Pre ľudí s vysokým krvným tlakom tak môžu byť nebezpečné nielen vysoké, ale aj nízke teploty a náhle zmeny teplôt. „Hodnoty krvného tlaku sa menia z minúty na minútu. Tlak, ktorý vám nameria tlakomer, vám povie o tom, aký tlak máte momentálne. Neznamená to ale, že rovnaký tlak budete mať o päť minút, o hodinu, ráno, či večer. Preto je dôležité, aby si ľudia, ktorí majú s tlakom akýkoľvek problém, merali tlak pravidelne,“ vysvetlil Šimon Peter zo spoločnosti Celimed.

Mať svoj krvný tlak pod kontrolou je naozaj dôležité, pretože neliečený vysoký krvný môže mať za následok vážne zdravotné problémy, nezriedka aj s tragickým koncom. Hypertenzia je zodpovedná za 54 percent prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 percent srdcových infarktov. Napriek všetkým informáciám si ľudia stále myslia, že vysoký krvný tlak sa ich netýka a je to problém ľudí vo vyššom veku. Pritom artériovou hypertenziou trpí na Slovensku až 35 percent dospelých medzi 25. až 64. rokom.

Odborníci hypertonikom radia, aby si pravidelne merali krvný tlak a to aj vtedy, ak sa cítia dobre, a tlakomer si so sebou brali aj na dovolenku; aby si nenastavovali klimatizáciu na príliš nízku teplotu, a ak vchádzajú do priestoru, kde je veľký teplotný rozdiel, dopriali si čas na aklimatizáciu; aby pravidelne užívali lieky a nemenili ich dávkovanie bez konzultácie s lekárom; aby nikdy neskákali do akejkoľvek vody, pretože skokom do studenej a náhlou zmenou teploty si môžu privodiť infarkt, a opatrne pristupovali k alkoholu, pretože nadmerné pitie alkoholu zvyšuje krvný tlak a môže zvýšiť riziko srdcovo-cievnych príhod. Naopak, nemali by zabúdať na pravidelnú hydratáciu a pitie dostatku tekutín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom