Máte často bolesti chrbta? Môže za to degenerácia. Ako sa jej brániť?

žena chrbat bolesti chrbtica
Foto: ilustračné, GettyImages

Bolesti chrbta sú bežným problémom, ktorý trápi mnohých z nás. Najčastejšou príčinou týchto bolestí je degenerácia chrbtice, postupné starnutie, ktoré prichádza so zmenami vo zložení medzistavcových platničiek.

Bolesti chrbta sú najčastejším neduhom, s ktorým sa stretla väčšina z nás. Aké ochorenia najviac postihujú našu chrbticu? Ľudskú chrbticu trápia rôzne problémy. Sú to napríklad úrazy, zápalové ochorenia, vrodené chyby a nádorové choroby. No percentuálne najviac je zastúpená degenerácia.

Proces degenerácie chrbtice je jav úplne prirodzený, spojený s genetickým kódom starnutia všetkých našich systémov. Čo je vlastne prirodzené a čo patologické starnutie? Ťažko to rozlíšiť.

Tento proces prechádza viacerými úrovňami. Starnutím sa postupne znižuje výmena živín, a tým sa mení zloženie platničky. Znižuje sa množstvo vody v jadre a platnička tak „vysychá“. Stáva sa menej pružnou.

Táto vlastnosť spôsobuje väčšiu záťaž väzivového prstenca (okraja platničky). Následne v tomto prostredí vznikajú rôzne veľké trhliny, štrbiny a dochádza k zníženiu mechanickej odolnosti platničky.

Platnička sa dá prirovnať k tlmiču v aute. Pokiaľ je tlmič dostatočne „mazaný“, tak je všetko v poriadku. Akonáhle sa tlmič prestane mazať, mení sa jeho povrch na drsný, začína tiež korodovať a už nie je tak odolný voči nárazom. Vznikajú na ňom trhliny a praskliny.

Keďže ide o prirodzený proces starnutia, úplne tomu nezabránime. Vhodnou stravou a správnym životným štýlom však môžeme tento proces spomaliť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom