Maškrťte bez výčitiek, radí špecialistka na zdravú výživu

Sladkosti bez výčitiek
Fortuna Libri

„Jedlo je buď liek alebo jed,“ tvrdí špecialistka na zdravú výživu Tatiana Jelínek, ktorá nedávno pokrstila publikáciu sladkých receptov bez múky a cukru Sladkosti bez výčitiek. O princípoch tradičnej čínskej medicíny, mýtoch o potravinách, príčinách alergií a hlavne o lahodných a zdravých receptoch na pečenie i život porozprávala portálu Dámskajazda.sk.

Dopriať si potešenie zo sladkého dezertu a zostať pritom zdravý a fit nemusí byť zložité. Presvedčiť sa o tom môžete v novej knihe špecialistky na zdravú výživu Tatiany Jelínek – Sladkosti bez výčitiek. Mladá nutričná poradkyňa, ktorá sa venuje štúdiu tradičnej čínskej medicíny, v nej zhrnula zdravé a chutné recepty, ktoré úplne vynechávajú obilninovú múku aj klasický cukor a držia hladinu inzulínu na uzde. Publikáciu dezertov nedávno uviedla do života Adela Banášová voňavou levanduľou a sympatická autorka pri tejto príležitosti portálu Dámskajazda.sk porozprávala, ako maškrtiť a nezahltiť pritom telo jedmi.

Študovali ste tradičnú čínsku medicínu vo Viedni. Ako ste sa k tomuto, u nás dosť exotickému, odboru dostali? Prečo ste si ho zvolili?

Sladkosti bez výčitiek
Fortuna Libri

Vyštudovala som výživu v oblasti tradičnej čínskej medicíny vo Viedni a až potom som sa rozhodla, že začnem študovať čínsku medicínu ako takú, ktorá zahŕňa akupunktúru, bylinky a ďalšie odvetvia. Životné okolnosti, moje zdravie i zdravie mojej rodiny ma prinútili rozmýšľať inak, ako uvažuje západná medicína. Zamýšľala som sa nad tým, ako si zlepšiť zdravie, a tak som sa dostala k akupunktúre. Chcela som ju hneď študovať, ale okrem iného ma zaujímalo aj odvetvie výživy – dietetika, ktorá dokáže ovplyvniť zdravotný stav. Jedlo, ktoré dáte do úst, v tele reaguje, či už tepelne, chemicky, energeticky. U nás sa takýto odbor neotváral, dozvedela som sa však o Viedni. Nemčina mi nerobí problémy, tak som začala študovať tam. Keďže nie som lekár, nemohla som vo Viedni študovať aj akupunktúru, takže som urobila prestupové skúšky do Prahy a teraz študujem v TCM Institute.

Prešli ste si rôznymi typmi diét a stravovania – prečo ste s nimi experimentovali?

Keď som mala som asi 16-17 rokov, zbadala som, že to, čo som dosiaľ jedla, už nemalo v mojom tele také isté reakcie a začala som vyzerať inak. Bolo to v období, keď dievčatá rozmýšľajú o tom, ako sa im menia telesné proporcie, búria sa hormóny a postava naberá ženské tvary. Chcela som zostať štíhla a zdravá a vyzerať dobre. Počas štúdia na vysokej škole v Banskej Bystrici po tom túžili všetci v mojom okolí a jediný trend, ktorý bol vtedy populárny, bolo buď málo jesť alebo byť vegetarián či vegán, čo som vyskúšala aj ja. Potom som presedlala na makrobiotiku a iné „ánstva“, až som sa v roku 2009 dostala k tradičnej čínskej medicíne a jej pododvetviu – dietetike.

Čím si vás čínska medicína získala?

Dávala mi najlogickejšie odpovede, čo sa týka energetických reakcií v tele. Vegetariánstvo i vegánstvo odsudzujú a vylučujú rôzne potraviny, čínska medicína však všetko rieši čisto prozaicky – toto jedlo vo vás vyvolá takúto reakciu, spôsobí to posilnenie tohto orgánu, schladí, lebo má to takúto termiku. Jednoducho nič nezakazuje, nezatvára dvere, len vysvetľuje. Všetko je dovolené, len treba ku každému pristupovať individuálne – k niekomu sa hodí surová strava, inému makrobiotika a ďalšiemu zasa vegánstvo či paleo.

Považujete teda jedlo za liek?

Jednoznačne. Buď je to liek alebo jed.

broskyňový mrežovník, jablkový koláč, recepty, pečenie, sladkosť
shutterstock.com

Čo vás inšpirovalo k napísaniu knihy Sladkosti bez výčitiek?

Po ukončení školy som začala s výživovým poradenstvom. Niektorí klienti, ktorí za mnou prichádzali, sa v oblasti výživy zaujímali aj o chudnutie a práve oni ma podnietili k zozbieraniu receptov. Pýtali sa ma, čo môžu jesť po šiestej večer, keď majú chuť na sladké. Ja už viem, že takéto večerné chúťky na sladké značia oslabenie sleziny a tá nepotrebuje cukor, ale niečo iné práve v skorších hodinách. Takže sme konzultovali, čo treba jesť dopoludnia, ale tiež čo si dať, aby si neublížili a uchovali svoju postavu, ak im predsa len príde chuť na sladké aj neskôr. Takéto recepty som zhrnula aj v knihe.

Sladkosti bez výčitiek

Výnimočnosť receptov publikácie Sladkosti bez výčitiek spočíva v tom, že pri príprave dobrôt sa nepoužíva obilninová múka či klasický cukor. Cesto vymiešate z rozmanitých surovín, ako sú orechy, mak, kokos, fazuľky, zelenina, v malom zastúpení ovsené vločky, amarant či quinoa. Namiesto cukru autorka odporúča použiť stéviu, brezový i kokosový cukor, sušené ovocie a v malom množstve aj med.

Publikácia receptov, ktoré ulahodia diabetikom, chudnúcim a celiatikom a mnohé sú vhodné pre vegetariánov, vegánov, vyznávačom surovej stravy a ľudí trpiacim alergiou na mlieko, vajcia, laktózu či orechy, zahŕňa aj informácie o nutričných hodnotách a alergénoch. Všetky dezerty obsahujú nízky až stredný glykemický index, čo je pre udržanie ideálnych kriviek veľmi dôležité. Sladkosti bez výčitiek sú vhodné pre tých, ktorí si nevedia a nechcú odoprieť potešenie z dezertu, ale zároveň sú voči svojmu telu zodpovední a nechcú ho zahlcovať jedmi.

Knihu vydáva Fortuna Libri.

Ako dlho vznikala?

Presne rok. Myšlienka tu bola už skôr, v septembri 2013 som potom prišla do vydavateľstva s malinkou dušičkou – vôbec som nevedela, či nápad zaujme. Recepty som mala zozbierané aj odskúšané, rozdávala som ich klientom. Hovorila som si, že je škoda, že sa o tom nemôžu dozvedieť viacerí, ktorých táto téma zaujíma.

Počas prípravy zbierky bolo potrebné všetko napiecť, aby sa dezerty mohli aj odfotografovať. Neriešili ste problém, kto to všetko zje?

Veľmi mi pomohol tím grafikov a fotografov. Vyriešili túto otázku minimálne do polovice, niekedy aj do troch štvrtín taniera. Neviem, koľko ich tam bolo, keď to aranžovali, ale mne sa naspäť dostávali vždy len kúsky koláčov, dezertov, krémov či pudingov, čomu som sa veľmi tešila. Potom som zavolala známych a susedky, lebo som chcela poznať reakcie rozličných ľudí. Nakoniec to vôbec nebol problém.

V receptoch ste vynechali cukor, o ktorom sa hovorí, že je biely jed. Naozaj si zaslúži túto prezývku?

Ak by sme sa na to pozerali z hľadiska tradičnej čínskej medicíny, tá nemá takéto silné výroky na cukor, soľ ani na bielu múku. Ja sama ho považujem na 80-85 percent za jed a na 15 percent ho radím ľuďom použiť. Napríklad ak by ku mne prišiel skutočne štíhly človek so suchým kašľom, tak by som mu urobila hruškový kompót s cukrom, ktorý zahlieni a tým pádom príde k ľahšiemu vykašliavaniu. Keby sme sa však rozprávali o chudnutí, je to už iný prípad. Akonáhle sa cukor dostane do obehu, vyženie inzulín v krvi do extrému. Inzulín je hormón, ktorý zabraňuje spaľovaniu tukov – čo viac dodať.

Sladkosti bez výčitiek
Fortuna Libri

Patríte medzi maškrtníkov? Máte slabosť pre sladké chute?

Sladké majú radi ľudia, ktorí majú slabú slezinu. Ja si prostredníctvom čínskej medicíny a špecializovanej stravy slezinu veľmi posilňujem, čiže nemám výrazné chúťky na sladké, a to aj napriek tomu, že čakám dieťa. Túžba po jednej z piatich základných chutí je odrazom nerovnováhy orgánov. Z receptov v tejto knižke si však človek môže pokojne dopriať, keďže sú bez cukru a bielej múky.

V dnešnom svete sa hromadia intolerancie na mnohé potraviny – čím to podľa vás je?

Sladkosti bez výčitiek
Fortuna Libri

Myslím si, že existovali aj v minulosti, len sa okolo nich nerobila taká informačná bublina, ako sa robí dnes nielen okolo lepku, ale aj cukru či mäsa plného hormónov. Na svete je však čoraz viac obyvateľov, to treba vyvážiť kvantitou jedla – pšenice, ryže, sóje. Často prichádzajú na rad geneticky modifikované potraviny, ktoré môžu zvýšiť riziko alergií. Každý si to môže sám vyskúšať, ako sa bude cítiť, keď si dá týždňovú diétu bez lepku. Keď som to skúšala na známych, povedali mi, že sa cítia oveľa ľahšie.

Ako sa udržiavate fit fyzicky aj duševne?

Jednoznačne vyváženou stravou. Odsúdiť bielkoviny, sacharidy či tuky je extrém, treba ísť v rámci balansu a u sacharidov uprednostniť tie s nízkym glykemickým indexom. V období tejto hektiky je náročné udržať sa duševne fit. Cvičím gravid jógu, kedysi som často meditovala. Keď mi to teraz nedovolí čas, chodím sa aspoň prejsť na Kolibu pomedzi stromy a psíčkarov.

Pri tvorbe knihy vás inšpirovali aj cudzie krajiny, ktorá je vám najbližšia?

Bez pochýb je to Ázia. Vychádza z nej aj čínska medicína, majú jednoduché recepty plné ovocia, s minimálnym množstvom cukru. Ak už dosládzajú, tak sušeným ovocím – datlami, banánmi, melónmi. Na zahustenie používajú škorb kuzu, ktorý u nás nie je až taký známy, alebo ľanové semienka, ktoré som použila v receptoch aj ja.

Máte recept na spokojný a šťastný život?

Ak by sme išli do klišé, bolo by to „Ži a nechaj žiť“ alebo „Správaj sa tak, ako by si chcel, aby sa k tebe správali druhí“. To nie je v dnešnej uponáhľanej dobe síce nemožné, ale je to ťažšie. Som vo svojom vnútri jednoduchý človek, ktorý má rád ľudí a verím v ľudské dobro.

Robíte si plány do budúcna?

Chcela by si dať pár týždňov voľna, počas ktorého sa chcem učiť do školy. Potom by som si chcela odmeditovať to najkrajšie obdobie, ktorým si každá budúca mamička prejde a tiež sa pripraviť na budúcu knižku, ktorú už formujem v mysli, ale zatiaľ nebudem prezrádzať.

Tak aspoň všeobecne – týka sa kulinárstva?

Áno, nebude o pečení, ale bude spojená s čínskou medicínou. Bude to snaha poradiť, ale akej skupine ľudí a prečo, prezradím až potom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom