Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16-ročné dobrodružsto

Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16 ročné dobrodružsto
WNS

Manželia zmenili týždňové plachtenie na neuveriteľnú plavbu okolo sveta, ktorá trvala 16 rokov.

Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16-ročné dobrodružsto
WNS

Na zmenu životného štýlu a splnenie snov nie je nikdy neskoro. Dokazujú to aj britskí seniori Clive a Jane Greenovci, ktorí sa v roku 1998 vybrali na týždeň plachtiť do Španielska. O 16 rokov neskôr a viac ako 51-tisícoch preplavených námorných míľach sa dobrodružný pár uplynulý týždeň konečne vrátil domov.

Manželia, ktorí dokázali zmeniť týždňovú dovolenku na dobrodružnú cestu okolo sveta, počas plavby navštívili 51 krajín. Pobyt v Španielsku na plachetnici Jane G Greenovcov natoľko dostal, že Clive, ktorý pracoval v oblasti služieb, po návrate domov odišiel do predčasného dôchodku a mikrobiologička Jane okamžite podala výpoveď, aby mohli v začatej plavbe nerušene pokračovať.

„Nikdy sme plavbu okolo sveta neplánovali. Vždy sme prišli na jedno miesto, kde sme od námorníkov počuli o ďalšom zaujímavom mieste. Takto to fungovalo posledných 16 rokov,“ uviedla spokojná Jane.

Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16-ročné dobrodružsto
WNS

Ovocie za podprsenku

Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16-ročné dobrodružsto
WNS

Manželia sa však na plavbe okolo sveta museli naučiť ovládať nielen vietor a vlny, ale aj ponorkovú chorobu a popri tom žiť z okresaného rozpočtu. Greenovci si na každý týždeň vyčlenili 130 libier (asi 160 eur), ktoré im obom museli pokryť náklady na plachetnicu i živobytie. Niekedy boli donútení aj k barteru, aby sa mohli pokojne najesť.

„Raz som vymenila jednu zo svojich podprseniek za čerstvé ovocie a zeleninu. Bolo to na malom ostrove na Fidži. Kmeň, ktorý tu žije, nerozumie po anglicky, takže bolo ťažké zistiť, s čím by sme mohli obchodovať. Jedna žena však zrazu zdvihla svoj pulóver, odhalila prsia a ja som pochopila, že potrebuje podprsenku,“ smeje sa dnes už 60-ročná Jane, ktorá takto získala mesačnú zásobu ovocia a zeleniny.

Kajuta bez hádok

Manželia zmenili týždňovú dovolenku na 16-ročné dobrodružsto
WNS

Pár pred odchodom do sveta prenajal svoj dom vo Walese a z takto získaných peňazí financoval svoj výlet. Vďaka tomu Greenovci žili s domorodcami v južnom Pacifiku, plávali s tuleňmi, pomohli s lovením lastúrnikov a navigovali svoju loď cez pirátmi známu oblasť východoafrického pobrežia.

Manželia tvrdia, že počas plavby okolo sveta sa na palube ani raz nepohádali. „Mali sme pravidlo, že keď sa začneme hádať, jeden z nás musí odísť z kajuty a sadnúť si na palubu vedľa sťažňa. Za 16 rokov sa nám to však ani raz nestalo,“ prezradil 62-ročný Clive.

„Mali sme veľké šťastie, že sme mohli vidieť našu planétu takýmto úžasným spôsobom,“ dodali manželia, ktorí opäť stoja na pevnine. Či s plachtením skončili, alebo neskôr opäť zdvihnú kotvy, zatiaľ neprezradili.

www.mirror.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom