Majte krvný tlak pod kontrolou. Takto môže správny prístup zmeniť váš život

Hypertenzia, vysoký krvný tlak, zdravie
Foto: ilustračné, ThinkStockPhoto

Hypertenzia neprichádza sama od seba, no jej negatívne dopady môžeme minimalizovať. Pozrite sa na zdravé návyky, ktoré podporujú znižovanie rizika vysokého krvného tlaku a dozviete sa, ako účinne zvládať tento tichý zabijak s pomocou jednoduchých krokov a zmien v životnom štýle.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je zákerné ochorenie. Prichádza pozvoľna, dlho neviete, že ho máte. Navonok. Vo vnútri vášho tela však napácha veľa zla. Týmto zdravotným problémom a jeho následkami trpí viac ako polovica ľudskej populácie.

Podieľa sa na vysokej úmrtnosti. Vysoký výskyt súvisí nielen s pribúdaním rizikových faktorov ako je stres, obezita, ale aj preto, že patrí medzi choroby, ktoré dlho prebiehajú bez príznakov.

Aké škody v našom tele napácha vysoký tlak?

Vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia, môže spôsobiť vážne škody v tele, keď nie je riadne kontrolovaný a liečený. Niektoré z hlavných škôd zahŕňa napríklad riziko vzniku poškodenia ciev, srdcových chorôb, problémov s očami, poškodenie obličiek, aneurizmy, či dokonca problémy so sexuálnou funkciou.

Výsledkom poškodenia cievnej steny je nedokrvenie jednotlivých orgánov a poškodenie ich funkcie. Najzávažnejšie poškodenie vedie až k infarktu myokardu a nastáva nedokrvenie mozgu, čo je mozgová porážka. Okrem toho sa poškodzuje srdce, ktoré býva viac zaťažené.

Ako odhaliť vysoký krvný tlak?

Zákernosť hypertenzie spočíva práve v tom, že ju sami odhalíme len veľmi ťažko, lebo nemá typické príznaky. Prejavuje sa najčastejšie bolesťami hlavy, závratmi, nespavosťou, pocitmi búšenia srdca. Objavia sa problémy koncentrácie v práci.

V prípade, že dôjde k poškodeniu orgánov, tak sa vyskytnú aj ťažkosti zo strany kardiovaskulárneho systému (bolesti na hrudníku, dušnosť, búšenie srdca) alebo ťažkosti zo strany centrálneho nervového systému a z obličiek (časté nočné močenie).

Pri pokročilej hypertenzii v dôsledku poškodenia periférnych ciev dolných končatín môžeme pociťovať bolesť počas chôdze. Objavia sa často i príznaky cukrovky, či zhoršené videnie.

Rizikové faktory hypertenzie

K najčastejším a zároveň k najnebezpečnejším rizikovým faktorom patrí nadmerné solenie, nadmerný energetický príjem a nízky výdaj, kde nám hrozí obezita, fajčenie, pitie alkoholu, porucha tukového metabolizmu (dyslipidémia), chronický stres či užívanie návykových látok.

Soľ: Biely zabijak či nevyhnutný minerál?

Najmä obezita je z hľadiska výskytu vysokého krvného tlaku veľmi nebezpečná. Ľudia trpiaci výraznou nadváhou majú až v 50 percentách zvýšený krvný tlak. Dochádza totiž k veľkej záťaži srdca, ktorá je spôsobená vysokou hmotnosťou tela a vysokým objemom krvi.

Ak teda zhodíme kilá navyše, upravíme životosprávu a budeme sa pravidelne hýbať, môže dôjsť k poklesu krvného tlaku alebo ho úplne normalizovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom