Nasledujúce rastlinné kúpele pomáhajú hojiť podliatiny, zapálenú pokožku ale tiež osviežujú a skvelo vzpružujú.
Puškvorcový kúpeľ
Na jednu vaňu vody použijeme odvar z 250 g rozdrobeného podzemku puškvorca. Podzemky tejto rastliny obsahujú silicu so vzpružujúcim a prekrvujúcim účinkom. Preto si kúpeľ nerobte večer. Po kúpaní je vhodné aspoň hodinu odpočívať pod prikrývkou.
Kúpeľ zo šalvie a rumančeka
Listy šalvie silne farbia a znečisťujú vaňu, preto si kúpeľ pripravíme záparom, ktorý nalejeme do vane už naplnenej vodou. Použijeme 2 hrste drogy na jednu vaňu. Šalvia pôsobí protizápalovo na nečistú, ochabnutú pokožku a proti akné. Dobrý účinok kúpeľa môžeme ešte zvýšiť pridaním jednej hrste kvetov rumančeka.
Silica šalvie znižuje vylučovanie potu a pred objavením dezodoračných sprejov sa šalviový kúpeľ používal proti poteniu a proti nepríjemnému telesnému pachu. Kúpeľ má tiež osviežujúci, dezinfekčný, sťahujúci a protizápalový účinok.
Rozmarínový kúpeľ
Pripravíme si zápar z 50 g listov rozmarínu na 2 litre vody, ktorý vlejeme do vane naplnenej vodou. Kúpeme sa v nej iba desať minút. Kúpeľ pôsobí na kožu dezinfekčne, osviežujúco a vzpružujúco. Preto ho radšej nepoužívame večer, lebo môže byť príčinou nespavosti. Zápar na obklady sa pripravuje z 10 g drogy na 2,5 dl vody. U mnohých ľudí môže rozmarín vyvolať alergické vyrážky, preto buďte opatrní.
Prečítajte si aj: Rastlinné kúpele a ich blahodarný účinok
Kúpeľ zo zlatobyle
Pripravujeme si ho záparom 150 g drogy dvoma litrami vody. Drogu necháme vylúhovať 20 minút, zápar scedíme a vlejeme do vane s horúcou vodou. Lieči zapálenú pokožku a urýchluje hojenie podliatin. Je vhodný pre mastnú pleť.
Kúpeľ z tymianu
Získame ho nasledovným spôsobom. Na jednu vaňu použijeme zápar zo 100 g vňate dúšky tymianovej. Drogu vylúhujeme 30 minút a scedený zápar prilejeme do kúpeľa. Kúpeľ má príjemnú vôňu a pre svoj protizápalový i prekrvujúci účinok je vhodný na ošetrenie mastnej pokožky s rozšírenými pórmi.